X

Kabak Çekirdeğinin Erkeklere Faydaları Nelerdir?

Kabak çekirdeğinin erkeklere faydaları cinsel güçten kansere kadar birçok sağlık sorununu kapsamaktadır. Bu yazımızda kabak çekirdeği erkekler için neden önemli, hangi hastalıklara iyi gelir, saç dökülmesini önler mi gibi soruları yanıtlamaya çalıştık.

Kabak Çekirdeğinin Erkeklere Faydaları

Erkekler için kabak çekirdeği yemek başta prostat olmak üzere cinsel sağlık sorunlarına da iyi gelir. Bu yazımızda hangi şekillerde kullanıldığında kabak çekirdeği erkeklerde hangi sorunlara iyi gelir konularının detaylarını bulabileceksiniz. Ancak önce kısaca maddeler halinde kabak çekirdeğinin erkeklere yararları nelermiş onu görelim:

 1. Prostat kanserinde önleyici etki gösterir.
 2. Erkeklerde ortaya çıkan cinsel isteksizlik ve benzeri sorunlara iyi gelir.
 3. Sperm kalitesini yükselterek üreme sağlığını geliştirir.
 4. Erkeklerde sık görülen sorunlardan biri olan saç dökülmesine iyi gelir.

Bu faydalar kabak çekirdeğinin erkeklere has yararını gösterir. Ancak kabak çekirdeğinin sağlık faydaları bunlarla kalmaz:

 • Kilo vermeye yardım eder.
 • Depresyon gibi ruhsal hastalıklara iyi gelir.
 • Kalp ve damar sağlığı için yararlıdır.
 • Saçlar için faydalıdır.
 • Cilde canlılık katar.
 • Lifli yapısı nedeniyle sindirime iyi gelir.
 • Beyin sağlığı açısında Omega-3 zenginidir.
 • Güçlü bir antioksidan kaynağıdır.
 • Bağışıklık sistemine güç katar.
 • Yorgunluk ve uykusuzluğa yararlıdır.

Erkekler İçin Kabak Çekirdeğinin Yararlarına Detaylı Bakış

Yukarıda sperm kalitesinde artıştan saç sağlığına kadar erkeklere faydalarını saydığımız kabak çekirdeğinin başlıklar halinde detaylarını inceleyeceğiz. Bu başlıklar altında bilimsel olarak kabak çekirdeğindeki hangi vitamin ve minerallerin, nasıl kullanıldığında erkek cinsel ve genel sağlığı için yararlı olabileceğinin detaylarını bulabileceksiniz.

Ayrıca kabak çekirdeği yağının faydaları ve zararları konusuna da göz atabilirsiniz.

Kabak Çekirdeğinin Erkeklere Prostat İçin Faydaları

Prostat erkeklerde kanser görülen organların ilk sırasında yer alır. Prostat kanserinde önleyici rol oynayan kabak çekirdeğinin erkeklere faydaları bu açıdan çok önemlidir. Kabak çekirdeği içerisinde bol miktarda çinko barındırır.

Prostat kanserinin önlenmesi adına bu mineral büyük önem taşır. Ayrıca kabak çekirdeğinde bulunan alkol yapısında bir madde olan sterol de prostat sağlığını destekler. Hatta, prostat büyümesi için bazı gelişmiş ülkelerde kabak çekirdeğini sahip olduğu Beta Sitostereol maddesi de kullanılmaktadır.

Kabak Çekirdeği Erkeklerde Cinsel Açıdan Hangi Yararlar Sağlar

Erkek cinsel sağlığında kabak çekirdeğinin yararları yine içerisindeki çinko mineraline dayanır. Bu madde sayesinde erkeklerde sperm üretimi ve kalitesi artar. Bu sayede kısırlık gibi sorunların iyileştirilmesi sağlanabilir.

Çinko özellikle erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron üretiminde de artış sağlar. Yine bu etkiyle erkeklerde cinsel arzu ve güçte artış sağlanabilir. Bu açıdan kabak çekirdeğinin daha faydalı olabilmesi adına çiğ şekilde tüketilmesinde yarar vardır.

Erkeklerde Saç Dökülmesine Kabak Çekirdeğinin Faydası

Saçlar için en önemli vitaminlerin başında E vitamini gelir. Erkeklerde yaş ilerledikçe saçlarda dökülme oranında artış görülmektedir. Bu sorunun hafifletilmesi yada durdurulmasına yardım edebilecek E vitamini kaynaklarından biri de kabak çekirdeğidir.

Kabak çekirdeğinin erkeklere faydaları arasında saç dökülmesine iyi gelmesi kadar cilt sağlığını geliştirmesi de yer alır. Bu çekirdeğin içerisindeki vitamin ve mineraller, akne ve sivilceler için oldukça iyidir. Cildin daha geç yaşlanmasına da yardımcı olur.

Kabak Çekirdeğinin Erkeklere Faydaları Nelerdir? Sperm kalitesi ve sayısına kabak çekirdeği iyi gelir mi? Kabak çekirdeği cinsel açıdan…