Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları, Zararları, Kullanım Şekli ve Özellikleri

Kabak çekirdeği yağı faydaları, zararları ve kullanımı açısından oldukça merak edilen bir yağ türüdür. Kabak çekirdeğinden elde edilen bu yağ aynı zamanda pepita yağı olarak da adlandırılır. Bu yağ, yemeklik yağ olarak ve bir sağlık takviyesi olarak satılmaktadır. Araştırmalar, kabak çekirdeği yağının saç dökülmesini önleyebileceğini ve tersine çevirebileceğini, menopoz semptomlarını hafifletebileceğini, prostat ve kalp sağlığını iyileştirebileceğini ve aşırı aktif mesaneyi tedavi edebileceğini göstermektedir.

Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları, Zararları ve Kullanım Şekli

Kabak çekirdeği yağı faydaları ve zararları açısından kolesterolün düşürülmesi, erkeklerde iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) semptomlarının hafifletilmesi, kadınlarda sıcak basması ve hormonla ilişkili baş ağrılarının azaltılması ve saç dökülmesinin tersine çevrilmesi üzerine çeşitli araştırmalar mevcuttur.

Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları

Kabak çekirdeği yağı faydaları kolesterolden, saç dökülmesine kadar bir çok alanda kendini göstermektedir. Dilerseniz kabak çekirdeğinden elde edilen bu yağın sağlık yararlarına başlık başlık, tek tek bakalım:

Kabak Çekirdeği Yağının Faydaları Kolesterolü Düşürür

Kabak çekirdeği yağının kolesterole faydaları, vücudun kolesterolüne yapısal olarak benzeyen fitosteroller içermesiyle ortaya çıkar. Fitosteroller, kolesterol emilimini ve kolesterol seviyelerini düşürebilen sindirim sisteminde emilim için kolesterol ile rekabet eder.

Kabak Çekirdeği Yağının Saç Dökülmesine Yararları

Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, erkekler 24 hafta boyunca günde 400 miligram kabak çekirdeği yağı (kapsül formunda) aldıklarında saç büyümesinde bir artış gördüklerini buldu. Kabak çekirdeği yağını alanlarda saç sayısında% 40 artış görüldü.

Kabak Çekirdeği Yağının Menopoz Belirtilerinin Giderilmesine Faydaları

35 menopozal kadın üzerinde yapılan bir pilot çalışmada, kabak çekirdeği yağını alanların HDL kolesterolünde artış, diyastolik kan basıncında bir azalma ve sıcak basması, baş ağrısı ve eklem ağrısı gibi daha az menopoz semptomu yaşadığını bulunmuştur.

Kabak Çekirdeği Yağının Prostata Yararı

Bir araştırma, kabak çekirdeği yağının prostat sağlığını iyileştirmeye ve aşırı aktif mesaneden rahatlamaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Geleneksel Tamamlayıcı Tıp yayın organında yer alan bir  çalışmada, çalışma katılımcıları 12 hafta boyunca kabak çekirdeği yağını tükettiklerinde, aşırı aktif mesane semptomlarından kurtuldukları bulunmuştur.

Metabolik Hastalıkların Tedavisinde Kabak Çekirdeği Yağı

Gıda ve Tarım Bilimleri Dergisi’nde  yayınlanan  bir  çalışmada , sıçanlarda metabolik hastalıklarda kabak çekirdeği yağının kullanımı incelenmiştir. Bilim adamları, kabak çekirdeği yağının, yüksek yağlı bir diyetle beslenen sıçanlarda metabolik bozukluğun önlenmesinde veya tedavisinde yardımcı olabileceğini buldular. Bununla birlikte, fare deneyleri, insanların aynı yararı yaşayacağına dair güçlü kanıtlar sağlamaz. Bu çalışmalar sadece araştırmacılara ipuçları sunmakta, böylece daha fazla çalışma geliştirilebilmektedir.

Kan Basıncında Olası Tedavi, Kalp Hastalığının Önlenmesi

Kabak çekirdeği yağının kan basıncını düşürme ve kalp hastalığını önlemek için başka faydalar sağlama potansiyeli olabileceği de bulunmuştur. Bu çalışma da sıçanlar üzerinde de gerçekleştirildiğinden insanların aynı faydaları deneyimleyip deneyimleyecekleri belirsizdir.

Kabak Çekirdeği Yağı Zararları

Kabak çekirdeği yağı zararları ve olası yan etkileri açısından, ağızdan ve uygun miktarda tüketildiğinde muhtemelen güvenli olduğunu bildirmektedir. Hamile veya emziren kadınların kabak çekirdeği yağı kullanmamaları tavsiye edilir, çünkü güvenliğini destekleyecek yeterli kanıt yoktur.

Kabak Çekirdeği Yağını Nasıl ve Ne Kadar Kullanmak Gerekir?

Kabak çekirdeği yağı 100 mg ile 2.000 mg arasında değişen dozlarda satılmaktadır. Kabak çekirdeğinin yağı ayrıca salata sosu ve çeşitli yemekler de dahil olmak üzere çeşitli farklı tariflerde kullanılabilen bir yemeklik yağ olarak da mevcuttur. Kabak çekirdeği yağının yanma sıcaklığı daha düşüktür ve kızartma, sote, tavada kızartma veya diğer ısı ile pişirme için kullanılmamalıdır.

2 çay kaşığı kabak çekirdeği yağının 9 grama tekabül ettiği ve 80 kalori içerdiği bilinmektedir. Kabak çekirdeği yağındaki yağın çoğu,  çoklu doymamış yağ, özellikle omega-3 ve omega-6 yağ asitleri içerir. Çalışmalar, bu yağ asitlerinin kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye ve kalp ve damar kaynaklı hastalığı önlemeye yardım edebileceğini göstermiştir.

Ayrıca kabak çekirdeğinin yağı tükettiğinizde az miktarda tekli doymamış yağ asitleri de alırsınız. Tekli doymamış yağlar iyi yağ olarak kabul edilir, çünkü HDL veya “iyi” kolesterol seviyenizi artırmaya yardımcı olabilirler.

Kabak Çekirdeği Yağının Kullanımı Hakkında Dikkat Edilecek Noktalar

Yemek pişirmek veya salatalarda kullanmak için kabak çekirdeği yağını satın alırken, soğuk preslenmiş yağları seçin. Bu, yağın kabak çekirdeğinden ısı yerine basınç kullanılarak preslendiği anlamına gelir. Bu yöntem sayesinde besin değeri tamamen korunabilir. Kabak yağı saklamak için, doğrudan güneş ışığından uzak, serin bir dolapta saklayın. Düzgün depolandığında, kabak yağı iki yıla kadar dayanabilir. Dilerseniz Saç Dökülmesine Zeytinyağı İyi Gelirmi? Saçlara Zeytinyağının Faydaları başlıklı yazıyı da okuyabilirsiniz.

Kaynak