İyileşenlerde Covid-19 Testi Neden Tekrar Pozitif Çıkar?

İyileşenlerde Covid-19 testi neden tekrar pozitif çıkar sorusu son günlerden hastalıktan kurtulduktan sonra tekrar pozitif sonuç verenlerin haberlerinin çıkmasıyla gündeme gelmiştir. Sadece Türkiye’de değil, birçok ülkede hastaların hastalıktan tamamen kurtulduktan sonra COVID 19 için pozitif test yaptıkları vakalar olmuştur. Bu gibi durumlarda, bu hastaların bazıları tekrar karantinaya alınmıştır. Ama bu neden oluyor? Bilimin bir açıklaması var.

İyileşenlerde Covid-19 Testi Neden Tekrar Pozitif Çıkar?

Dünya Sağlık Örgütü’nün yönergelerine göre, klinik olarak iyileşen hastalar korona virüs için iki kez test etmelidir. Bir kişinin yeni tip korona virüs maruziyeti iki yöntemle tespit edilebilir – virüsün vücutta varlığını test ederek veya virüsle savaşmak için vücudumuz tarafından salınan antikorların varlığı ile. İkinci test aynı zamanda hızlı veya serolojik test olarak da adlandırılır. Bir kişiye virüs bulaşmasından sadece bir hafta sonra kullanılır. Bu, vücudun daha sonra kan numunelerimizde ortaya çıkan antikor üretmesi için gereken zamandır.

Bu nedenle, bir kişi kuluçka döneminden önce herhangi bir zamanda antikor testi için test edilirse, test sonuçlarının negatif olma olasılığı vardır. Serolojik testler, testleri büyük ölçekte yapmak ve hastalığın bir kümede veya toplulukta yayılmasını değerlendirmek için yararlıdır. Sonuçlar, proliferasyonun yörüngesini değerlendirmek için modeller tasarlamada kullanışlıdır.

Bazı Hastaların Hastalıktan Kurtulduktan Sonra Covid-19 Testi Neden Tekrar Pozitif Çıkar?

Toplanan numunede ölü virüs varsa bu olabilir. Patojen laboratuvarların içinde kültürlenemez, ancak test muayene için toplanan çubukta varlığını gösterebilir. Bu nedenle hasta, hastalığın ikinci haftasında negatif test verebilir ve daha sonra tekrar pozitif test verebilir.

RT-PCR testi

Öte yandan WHO, COVID-19 vakalarını tanımlamak için en sık kullanılan doğrulayıcı test olan Ters Transkriptaz-Polimeraz Zincir Reaksiyonunu (RT-PCR) önerir. Bu test, bir hastanın taşıyıcı olup olmadığını tespit etmek için balgam veya burun, boğaz veya alt solunum organından alınan sürüntüde RNA’nın varlığını okur. RT-PCR daha hassas bir testtir, çünkü virüsü tespit ederken, nükleik asit mikrop varlığını tespit etmek için birçok kez amplifiye edilir. İlk hafta içinde tespit, RT-PCR testi kullanılarak daha iyi yapılır. Ancak bazen, bu test virüsün varlığını tespit edemeyebilir. RT-PCR testi, 10 hastanın üçü için yanlış sonuçlar verebilir. Dilerseniz Koronavirüse Ne İyi Gelir? Evde Covid-19 İçin İlaçlar, Doğal Bitkisel Tedavi başlıklı makaleyi de okuyabilirsiniz.

Kaynak