İshal Bitkisel ve Doğal Yöntemlerle Nasıl Geçer? İshalin Zararları Nelerdir?

İshal bitkisel yöntemlerle geçer mi, ishalin zararları ve riskleri nelerdir? Gebelikte, emzirme döneminde, yaşlılarda, çocuk ve bebeklerde ishale neden dikkat edilmeli. İshal neden olur ve ishalin sebepleri doğal kürlerle nasıl ortadan kaldırılır.

İshal Bitkisel Tedaviyle Nasıl Geçer ve İshalin Sakıncaları Nelerdir?

İshal, bağırsak hareketlerinin sıklığının artmasıdır. İshali olduğunuzda, yiyecekler ve sıvılar çok hızlı bir şekilde ve çok büyük miktarda bağırsaklarınızdan geçer ve vücudunuz sıvıyı ememez. Neredeyse herkes ishal sorunuyla karşılaşmıştır.

Akut diyare yani ishal rahatsız edici bir sorundur, ancak genellikle ciddi değildir ve birkaç gün içinde kendi kendine geçer. Bununla birlikte, dışkıda kan varsa, ishal şiddetliyse veya birkaç günden fazla sürerse bir doktora görünmelisiniz. Çocuklar ve yaşlılarda dehidratasyon yani sıvı kaybı riski daha yüksektir, bu nedenle çocuk ve yaşlılarda oluşan ishaller için hemen doktora başvurulmalıdır.

İshalin Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

İshal, enfeksiyon veya virüs gibi başka bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. 4 haftadan uzun süren kronik ishal, enflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) gibi ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.

Bu hastalığın başlıca belirtileri şunlardır:

 • Sık sık ve sıvı şeklinde dışkı yapmak
 • Karın ağrısı, karın bölgesinde kramp
 • Ateş, titreme, genel hastalık hissi
 • Susuzluk hissetmek
 • Kilo kaybı

Çocuğunuzda ishal varsa, 24 saatten fazla sürerse veya çocuğunuz susuz kalmışsa, çocuk doktorunuzu arayın. Bebekler de ise sık sık kaka yapmak ve sıkıntılı bir şekilde gözyaşı olmadan ağlamak ishal belirtisi olabilir. Böyle bir durumlar karşılaşırsanız zaman kaybetmeden doktorunuza başvurun.

İshalin nedenleri nelerdir?

İshalin çoğu bakteri, parazit veya virüslerden, genellikle de yiyecek veya sudan kaynaklanır. Yerel yiyecekleri yemek ve seyahat sırasında yerel su içmek ishale neden olabilir. İshal ayrıca şu durumlarda da gerçekleşebilir:

 • İlaçlara verilen reaksiyonlar (bazı vitaminler, mineraller ve şifalı otlar dahil)
 • Yapay tatlandırıcılara reaksiyonlar (sorbitol ve mannitol gibi)
 • Laktoz intoleransınız varsa süt veya süt ürünleri tüketmek

Ateş veya karın ağrısı ile birlikte dışkıda kanla sonuçlanan ishal, enflamatuar barsak hastalığı (IBD) veya Crohn hastalığı gibi bağırsak rahatsızlıklarından kaynaklanabilir ve doktorun kontrolünü gerektirir.

İshalde Doktor Gözetimi

Doktorunuz semptomlarınız hakkında sorular soracaktır. Doktorunuz ayrıca susuz olup olmadığınızı kontrol eder ve karnınızın yumuşak olup olmadığını görmek için karnınızı muayene eder ve karnınızı steteskopla dinleyebilir. Bazı durumlarda, bir kan testine ihtiyacınız olabilir veya bir enfeksiyonu kontrol etmek için bir dışkı örneğini teste verebilirsiniz.

İshal Bitkisel Tedavisi ve Diğer Tedavi Seçenekleri

İshali nasıl geçer bitkisel tedaviyle şeklinde bir çok soru sorulmaktadır. Evet ishali geçirmenin başlıca yollarından biri de bitkisel karışımları kullanmaktır. Bunların yanında ishal tedavisinde; ilaçlar, diyetler, takviyeler de kullanılmaktadır.

İshalin İlaçla Yapılan Tedavileri

Çoğu durumda, ishal kendi kendine geçer. Bununla birlikte, ciddi vakalarda doktorunuz difenoksilat ve atropin (Lomotil) yazabilir. Doktorunuz ayrıca ishal bakteriyel bir enfeksiyona bağlıysa antibiyotik de verebilir.

İshal vücudunuzun toksinlerden kurtulma yöntemi olduğundan, müdahale etmeden geçmesini beklemek en iyisidir.

İshalde Tamamlayıcı ve Alternatif Tedaviler

Size uygun ilaçları bulmak için doktorunuzdan görüş almalısınız. Hamileyseniz veya hamile kalmayı düşünüyorsanız, doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe herhangi bir tamamlayıcı ve alternatif terapiler KULLANMAYIN.

İshal Bitkisel Tedavisi, Beslenme ve Takviyeler

Elektrolitler ishalin bitkisel ve doğal tedavisinde oldukça önemli yer tutarlar. Dehidrasyonun yani sıvı kaybının düzeltilmesi, özellikle çocuklar arasında çok önemlidir. Şeker ve elektrolitler içeren ağız yoluyla alına rehidrasyon solüsyonları yani sıvı tutucu karışımlar, diyare hastalığından susuz kalan çocukların iyileştirilmesinde oldukça önemlidir.

Pirinç veya arpa suyu, taze sebze suları (özellikle havuç ve kereviz), haşlanmış et suları uygun sıvı ve elektrolit dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. 1 litre kaynar suya 1 bardak çiğ tahıl kullanarak pirinç ve arpa suyunu hazırlayın. 20 dakika boyunca kaynatın ve süzüp gün boyu aralıklarla için.

Probiyotikler de bağırsak sağlığı ve ishal tedavisinde önemli yer tutarlar. Lactobacillus GG, acidophilus veya bifidobacteria isimli bakteri türleri toz halinde veya kapsül şeklinde yutularak alınır. Ya da bu bakterilerin içinde bulunduğu probiyotik yoğurtları da yiyebilirsiniz. Bu probiyotik bakteriler bağırsaklarınızdaki “iyi” bakterilerin korunmasına da yardımcı olur. Bilimsel kanıtlar net olmamasına rağmen ishalin hafifletilmesine yardımcı olabilecekleri görüşü hakimdir. Aşırı derece bağışıklık sistemi baskılanan kişiler doktorlarına danışmadan probiyotik ürünler kullanmamalıdırlar.

Canlı bir maya yani bakteri olan Saccharomyces boulardii, Avrupa’da antibiyotik almaktan kaynaklanan ishalin önlenmesi için sıklıkla kullanılır. Diğer probiyotiklerle birlikte de alınabilir. Ancak ciddi derecede hassas bünyeye sahip hastalarda nadir de olsa ciddi enfeksiyon sorunları oluştuğu bildirilmiştir, bu nedenle doktor gözetimi olmadan Saccraromyces boulardii kullanmayın.

İnek meme bezleri tarafından doğumdan hemen sonra salgılanan süt öncesi sıvı olan sığır kolostrumu bazı bulaşıcı ishallerin tedavisinde yardımcı olabilir. Ancak sadece güvenilir ve dezenfekte edilmiş kolostrum yani ağız sütü ürünleri kullanın.

Laktoz intoleransı varsa, süt ürünlerini tüketmeden önce reçetesiz laktaz enzimi takviyesi alın.

Çinko, immün ve mukozal bariyer fonksiyonlarının iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

İshali Bitkisel Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İshal tedavisi için doktora görünmeden bitkisel tedavi yöntemleri KULLANMAYIN. Özellikle bebeğinizdeki ishali tedavi etmeden önce daima doktorunuzla görüşün. İshal bazı enfeksiyon türlerinden kaynaklanıyorsa, bitkisel tedaviler durumu daha da kötüleşebilir. İshal için en yaygın bitkisel ilaçlar aşağıda açıklanmıştır.

Aksi belirtilmediği sürece çay olarak kullanılabilirler. 1 çay kaşığı olacak şekildeki miktarlarda çay yaparak aşağıdaki bitkileri kullanabilirsiniz. Yani bir su bardağı sıcak su başına bir çay kaşığı şeklinde demlenmeli. Demlenme süreleri 5 ila 20 dakika arasında değişmektedir. Ayrıca bu uygulamaları sabah ve akşam olacak şekilde 2 kez yada günü eşit dört parçaya bölerek gönde en fazla dört kez uygulayabilirsiniz. Ancak yaşlı, çocuk, bebek, hamile, emziren anne ve kronik rahatsızlıkları olanlarda bu yöntemleri kullanmadan önce mutlaka doktora danışın. Aksi takdirde ölüme götürecek kadar zararlı yan etkileri ortaya çıkabilir.

İshal Bitkisel Tedavisi

Böğürtlen yaprağı veya ahududu yaprağı gibi emici nitelikteki otlar, bağırsaktaki mukoza zarının “kurumasına” yardımcı olur. Bir çay kadar bu yaprakların kurusunu bir fincan sıcak suda demleyerek, günde 2 kez içebilirsiniz. Hamilelerin bunları kullanmasının sakıncalı olduğuna dair görüşler bulunmaktadır.

Lif bakımından zengin olan keçiboynuzu tozu, maden suyu ile karıştırılarak içilebilir. Doktorunuz tarafından önerilmedikçe çocuklara ve bebeklere keçiboynuzu VERMEYİN.

Yaban mersini de ishale fayda sağlayacak bitkilerdendir ancak kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız ya da şeker ilaçları kullanmak zorundaysanız yaban mersininin bu ilaçlarla kullanılması sakıncalı olduğundan uzak durunuz.

Bazı ishal türleri de enfeksiyonlar nedeniyle gerçekleşir. Enfeksiyonlara karşı etili bitkiler kullanmak da ishal süresini kısaltabilir. Tabi enfeksiyon kaynaklı bir ishal sorununuz varsa geçerlidir bu uygulamalar.

Dilerseniz enfeksiyonlarda etkili bitkilerden bahsettiğimiz İltihap Sökücü Bitkiler ve Kurutucu Çaylar Nelerdir, Enfeksiyona Ne İyi Gelir başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Papatya genellikle çay olarak tüketilir. Papatya çayı enfeksiyonlara karşı etkili olduğundan bundan kaynaklı ishale de faydalı olabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir husus; papatyanın hormonal ilaçlarla etkileşime girebilme riskidir. Diğer yandan alerjik bünyelere de olumsuz etkileri olabilir.

İshal Rahatsızlığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İshaliniz 3 ila 5 gün içerisinde durmazsa veya susuz kalırsanız doktorunuzu arayın.
 • Bebeklerde ishalde çok dikkatli davranın mutlaka doktora başvurun. Çünkü bebeklerde yaşanan ishal sıvı kaybı yaşanmasına bu nedenle de ölümle sonuçlanabilecek sağlık sorunlarına neden olabilir.
 • Çocuk ve yaşlılarda ishal durumunda da dikkatli olunmalı doktor kontrolü dışından herhangi bir uygulama yapılmamalı.
 • Hamilelik döneminde yaşanan ishallerde bitkisel ve doğal tedavi yöntemlerini kullanmaktan ziyade doktor tavsiyelerine uyun. Bu kurallar emziren anneler için de geçerlidir. Ayrıca hamilelik döneminde yaşanan ishaller su kaybını artırıp düşük riski yaşamanıza neden olabileceğinden mutlaka ama mutlaka doktorunuza başvurun.
 • Herhangi bir kronik rahatsızlığınız varsa veya ilaç kullanıyorsanız bitkisel ve destekleyici ishal tedavilerinden uzak durunuz. Zira kullanılan bitkisel ilaçlar hastalığınızı tetikleyebilir ya da kullandığınız ilaçlarla etkileşime girerek zarar verebilir.

Kaynak: http://pennstatehershey.adam.com/content.aspx?productid=107&pid=33&gid=000050