İngiliz Karbonatının Faydaları (Karbonat Nerelerde ve Nasıl Kullanılır)

İngiliz karbonatının faydaları ve kullanım alanları hakkındaki bu yazımızda, diğer adıyla kabartma tozunun birbirinden işlevsel ve sağlıklı faydalarından bilimsel olarak kanıtlanmış etkilerinden bahsedeceğiz.

İngiliz Karbonatının Faydaları ve Kullanım Alanları

Sodyum bikarbonat olarak da bilinen İngiliz karbonatı, hamurları kabartmada yaygın olarak kullanılır. Bunun nedeni, bazik bir yapıda oluşudur. Asitle etkileşime girerek karbondioksit salınmasına neden olur bu da hamurun içinde hava kabarcıkları oluşmasını sağlar. Bunun dışında İngiliz karbonatının faydaları saymakla bitmez.

İngiliz karbonatından evinizde başkaca şu amaçlar için yararlanabilirsiniz.

Mide Ekşimesine İngiliz Karbonatının Faydaları

Mide yanması ya da reflü gibi sorunlara çok iyi gelen karbonat bu tür problemlerin kaynağı olan mide asidini nötralize ederek etkisiz hale getirir. Bu sayede yanma sorunu ortadan kalkar. Yapmanız gereken tek şey bir bardak suya bir çay kaşığı miktarında İngiliz karbonatı koyup, eriyene kadar karıştırdıktan sonra içmektir.

Ağız temizliği ve sağlığı için karbonatla gargara yapabilirsiniz

Yarım bardak ılık suya yarım çay kaşığı kadar karbonat koyup karıştırın ve bu suyla birkaç dakika gargara yapıp tükürün. Hem ağız kokusu için iyi gelecek, hem dişlerinizin daha beyaz olmasını sağlayacak hem de çürüme ve ağız yaralarına iyi gelecektir.

Ağızı içindeki yaralar yani aftlar için karbonat

Aft yaraları ağzınızın içinde oluşabilecek küçük, ağrılı ülserlerdir. Bulaşıcı değildir ancak keyfinizi kaçırabilecek derecede acı verirler. Bir araştırmada, İngiliz karbonatı gargarasının, ağız yaralarının neden olduğu ağrı için harika bir yatıştırıcı olduğunu keşfedilmiştir. Önceki bölümdeki tarifi kullanarak İngiliz karbonatı gargarası yapabilirsiniz. Ağız yarası iyileşene kadar günde bir kez bu karışımla ağzınızı çalkalayın.

İngiliz Karbonatının Faydalarından Biri De Diş Beyazlatmaktır

İngiliz karbonatı, diş beyazlatmak için popüler bir çaredir. Birçok çalışma, İngiliz karbonatı içeren diş macununun, dişleri beyazlatmak ve plak çıkarmak için İngiliz karbonatı içermeyen diş macunundan daha iyi olduğunu kanıtlamıştır.  Çünkü İngiliz karbonatı yapısı itibariyle hem anti bakteriyel özellik gösterir hem de dişlerin sararmasına neden olan maddelerin molekül yapılarını çözerek temizlenmesini sağlar.

Ter Kokusuna Karşı İngiliz Karbonatının Faydaları

Şaşırtıcı bir şekilde, insan teri kokusuzdur. Ter, sadece koltuk altınızdaki bakteriler tarafından parçalandıktan sonra koku kazanır. Bu bakteriler, terinizi yiyerek asitli ve kokulu atık ürünlere dönüştürürler. Bu nedenle ter kokusu meydana gelir. Eğer bir pudra gibi İngiliz karbonatını koltuk altınıza uygularsanız, oradaki bakterileri öldüreceğinden ter kokusundan da kurtulmuş olursunuz. Ancak aşırı kullanmaktan mutlaka kaçının.

İngiliz karbonatı kas dayanıklılık süresini artırır

Sodyum bikarbonat olarak da bilinen İngiliz karbonatı, sporcular arasında popüler bir destekleyicidir. Bazı araştırmalar, İngiliz karbonatının özellikle yüksek yoğunluklu antrenman ve koşu gibi anaerobik egzersizler sırasında daha uzun süre performansınızı arttırmanıza yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Yüksek yoğunluklu egzersiz sırasında kas hücreleriniz, egzersiz sırasında aldığınız yanma hissinden sorumlu olan laktik asit üretmeye başlar. Laktik asit ayrıca hücrelerin içindeki pH’ı düşürerek kaslarınızın yorulmasına neden olabilir.

İngiliz karbonatı yüksek bir pH değerine sahiptir, bu da yorgunluğunuzu geciktirmenize yardımcı olabilir ve daha uzun süre egzersiz yapmanıza olanak.

Kaşıntılı cilt ve güneş yanıkları rahatlatmak için de vazgeçilmezdir

Kaşıntılı cildi rahatlatmak için İngiliz karbonatı banyosu önerilir. Bu banyolar özellikle böcek ısırıklarından ve arı sokmalarından kaynaklanan kaşıntılarda daha etkilidir.

Ek olarak, İngiliz karbonatı, yanıklardan gelen kaşıntıyı yatıştırmaya da yardımcı olabilir. Ayrıca mısır nişastası ve yulaf ezmesi gibi diğer malzemelerle birleştirildiğinde daha etkili bir krem haline gelmektedir.

Bir İngiliz karbonatı banyosu yapmak için, ılık bir kova suya 1-2 bardak İngiliz karbonatı ekleyin. Bu suyla yıkanın ve kaşıntı olan bölgenin iyice yıkandığından emin olun. Daha özel alanlar için, İngiliz karbonatı ve biraz su içeren bir macun oluşturabilirsiniz.

İngiliz Karbonatının Faydaları Nasırlara da İyi Gelir

Nasır, uzun süre sürtünme veya basıncın neden olduğu sert, kabuklu cilt lekeleridir. Tipik nasırlara yol açan aktivitelerin başında sık ​​yürüyüş yapmak, ağır işlerle veya sporlarla uğraşmak gelir. Nasırlar her zaman ciddi olmasa da, üzerinde baskı uygulanınca ağrı ve rahatsızlığa neden olabilirler.

İlginç bir şekilde, araştırmalar İngiliz karbonatı ile karıştırılmış suda bekletilen nasırların giderek yumuşadığını, ağrılarının azaldığını ve iyileşme eğilimi gösterdiklerini ortaya koymuştur.

İngiliz Karbonatı Kronik Böbrek Hastalığının İlerlemesini Yavaşlatabilir

Kronik böbrek hastalığı olan insanlar yavaşça böbrek fonksiyonlarını kaybederler. Böbrekler hayati derecede önemlidir çünkü kandaki fazla atık ve suyun giderilmesine yardımcı olurlar. Aynı zamanda potasyum, sodyum ve kalsiyum gibi önemli mineralleri dengelemeye yardım ederler.

Araştırmalar kabartma tozunun yani karbonatın KBH ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. KBH’li 134 yetişkinin ele alındığı bir çalışmada, sodyum bikarbonat (İngiliz karbonatı) takviyesi alanların, böbrek yetmezliği gelişme olasılığı, takviyeleri almayan insanlara göre hızlı bir şekilde% 36’dan daha az seviyelere düştüğü görülmüştür.

Ancak karbonat kullanımında mutlaka ölçülü ve kararında davranmak gerekir. Aşırı karbonat tüketimi çeşitli organların yapısına ve fonksiyonlarına zarar verebilmektedir.

Bazı Kanser Tedavilerinde İngiliz Karbonatının Faydaları

Kanser, dünya çapında ikinci önde gelen ölüm nedenidir. Genellikle kanser, hücrelerinin büyümesini yavaşlatan veya durduran kemoterapi yöntemi ile tedavi edilir. Normalde, kanser hücreleri hızlı bir şekilde büyür ve bölünürler.

Kanser Tedavisinde Karbonatın Rolü

Bazı araştırmalar kabartma tozunun kemoterapi ilaçlarının daha etkili çalışmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir. İngiliz karbonatı, tümörlerin hoşlanmadığı şekilde ortamı daha az asidik hale getirebilir ve bu da kemoterapi tedavilerine yardımcı olur.

Karbonatın kanser tedavisinde bir yan ürün olarak kullanımı konusunda sadece hayvan deneyleri yapılmış olup, İngiliz karbonatının kanser üzerindeki olumlu etkilerinin detaylandırılabilmesi adına insanlar üzerinde yapılan deney sonuçlarına da ihtiyaç duyulmaktadır.

Buzdolabındaki Kötü Kokulardan Kurtulmak İçin Doğal Yöntem

Bazen buzdolabınızı açtığınızda burnunuza kötü kokuların geldiğini hissetmişsinizdir. Muhtemelen bu kokuların kaynağı, dolapta bekleyen yemeklerden ve çürümeye başlayan gıdalardan kaynaklanır.

Neyse ki İngiliz karbonatı, kötü kokuları etkisiz hale getirerek kokulu bir buzdolabının tazelenmesine yardımcı olabilir. Karbonat, kokuları maskelemek yerine, koku parçacıklarıyla etkileşime girerek onları yok eder. Dolap kokusunu tazelemek için, bir kabı İngiliz karbonatı ile doldurun ve kötü kokuları nötralize etmek için buzdolabınızın arkasına yerleştirin.

Oda Parfümü Olarak İngiliz Karbonatının Faydaları da Vardır

Ticari oda spreylerinin tümü kötü kokuları ortadan kaldırmaz. Bunun yerine, bazıları sadece kötü kokuları maskeleyen koku moleküllerini salgılarlar. Ek olarak, oda spreylerinin çoğu içeriklerinin tamamını size bildirmez sadece %10’luk bir kısmı içerikte yar alır. Bu içeriğin içinde oldukça zararlı kimyasallar da bulunabilmektedir.

Karbonattan parfüm

İngiliz karbonatı, satın alınan ticari oda parfümleri yerine geçebilecek en iyi alternatiftir. Dolap kokularında da bahsettiğimiz gibi kokulara neden olan parçacıklara yapışarak onların yapısını bozar ve yok eder. İngiliz karbonatı ile temizleyici bir oda parfümü oluşturmak için ihtiyacınız olacak malzemeler:

 • Küçük bir kavanoz
 • Bir fincanın üçte biri kadar İngiliz karbonatı
 • Güzel kokulu bir yağ esansı
 • Bir parça bez veya kağıt
 • Bir parça ip yada tel

İngiliz karbonatı ve esansiyel yağları kavanoza ekleyin. Bezle veya kağıtla örtün ve ardından iple örtüyü sabitleyin. Sonra kavanozu çalkalayın ve bez ıslansın. Daha sonra bez kurudukça ara ara kavanozu çalkalayın.

Bunların Dışında İngiliz Karbonatını Kullanabileceğiniz Alanlar Şunlardır

Görüleceği üzere İngiliz karbonatının yararları saymakla bitmiyor ancak yukarıda sıraladığımız faydalarının yanında aşağıda yer alan alanlarda da İngiliz karbonatının etkisinden yararlanabilirsiniz.

Karbonatın Kullanım Alanları

 • Çamaşırlarınızı Beyazlatabilir
 • Mutfak Temizleyici olarak da kullanılabilir
 • Fırın temizliğinde
 • Yanmış tencere ve çaydanlık parlatmada
 • Lekeli kahve fincanları temizlemek için
 • Lekeli mermeri parlatmak için
 • Yağ lekelerini çıkarmak için
 • Mutfak fayansları için
 • Tıkalı lavabolar için
 • Kararmış gümüşleri parlatmada
 • Mikrodalgaların içini temizlemede
 • Çöp Kokusunu Giderme
 • İnatçı halı lekelerini çıkarır
 • Çok Amaçlı Banyo Temizleyicisi olarak da kullanılır
 • Banyo karolarını temizlemede
 • Tuvaletleri temizlemede
 • Duşa kabin temizliğinde
 • Küvetlerde
 • Banyo lavabolarını parlatmada
 • Meyve ve sebzeleri dezenfekte etmekte
 • Yabani ot temizliğinde
 • Ayakkabı kokularını gidermede

Dilerseniz Ağız Kokusu Gidermek İçin Evde Doğal Bitkisel Çözümler başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Wikide ingiliz karbonatı: https://tr.wikipedia.org/wiki/Sodyum_bikarbonat