İncirin Faydaları ve Vitaminleri Nelerdir?

İncirin faydaları ve vitaminleri konusunu bu yazımızda ele alıyoruz.

İncir, zengin bir lif, antioksidan, vitamin ve mineral kaynağıdır

İncir, lif bakımından zengin yapısı nedeniyle birçok faydası olan meyvelerden biridir. İncirin sağlığımız için önemli faydaları vardır ve şifa kaynağı olarak kabul edilir. Antioksidan özelliği ile vücuda faydalı olan incir, demir, kalsiyum, potasyum ve C, B1, B2, B6 vitaminleri ile düşük kalorili diyet yapanların vazgeçilmez gıdalarından biridir.

Vitamin, mineral ve lif açısından zengin olan incir faydalı besinlerden biridir. Kalp hastalıklarına, sindirim sorunlarına, yüksek tansiyona iyi gelen incir, taze ve kuru olarak da yenilebilir. İncirin birçok faydası vardır ve ayrıca B3, B6, B2, K vitaminlerini de içerir.

İncir, iyi bir diyet potasyum kaynağıdır

Demir, kalsiyum, potasyum, C, B1, B2, B6 vitaminleri ve lif açısından zengin olan incir tam bir şifa deposudur. İncir antioksidan kapasitesi yüksek, sağlığımız için önemli faydaları olan ve aynı zamanda kalorisi düşük bir meyvedir. Öyle ki bir incir sadece 30 kalori içermektedir. Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Deniz Uzunoğlu İncirin 8 Önemli Faydası ve Tüketirken Nelere Dikkat Edilmesi Gerektiğini Anlatıyor; Müthiş Tavsiye!

Kuru incir mükemmel bir potasyum kaynağıdır. İncirde bulunan potasyum kan basıncını ve tansiyonu dengeleyen bir maddedir. Potasyum açısından zengin incir bu sorunları önleyebilir. Kuru incir genellikle yaşlılar için tavsiye edilir.

Makale önerisi: Mandalina ne işe yarar?

İncirin faydaları: iyi bir diyet c vitamini kaynağıdır

İncir tadının yanı sıra vücudumuza sağladığı faydalardan dolayı da önemli bir meyvedir. Sağlıklı atıştırmalıklar listenize ekleyebileceğiniz bir meyve olan incir, 35-40 kalorilik içeriğinin yanı sıra mineral, vitamin, magnezyum, sodyum, antioksidan, lif ve potasyum açısından da oldukça zengindir. İncirin faydaları bununla da bitmiyor. C, B3, B6, B2 ve K vitaminlerini içerdiğinden vücudumuzun ihtiyaç duyabileceği fonksiyonları da bünyesinde barındırır.

İncir sadece lezzetiyle değil sağlığa olan faydalarıyla da gündemde. Orta boy incir içerdiği diyet lifi, mineraller, vitaminler ve antioksidanlar sayesinde sadece 35-40 kalori içerir. İncirin sağlık açısından büyük faydaları vardır, sodyum, potasyum, magnezyum mineralleri ile C, B3, B6, B2, K vitaminlerini içerirler ve aynı zamanda iyi bir lif kaynağıdırlar.

Ahududunun iyi gelidiği hastalıklar hakkındaki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.