İleri Yaşta Doğal Yolla Hamile Kalma Kaygısı ve Stres

İleri yaşta doğal yolla hamile kalma, genç yaşta hamile kalamayanların üzerinde sıkça araştırma yaptığı konular arasında yer almaktadır. Peki ama 35-55 yaşları arasında sağlıklı ve doğal bir şekilde gebelik mümkün müdür, yapılması gerekenler nelerdir?

Bu makale, 35 yaş üstü kadınların sağlıklı bir hamilelik yaşaması ve sürdürmesine yardımcı olmayı amaçlayan bazı ipuçlarını içermektedir.

İleri Yaşta Doğal Yolla Hamile Kalma ve Stres

Günümüzde giderek daha fazla sayıda kadın 30'lu ve 40'lı yılların ortalarına kadar çeşitli nedenlerle çocuk sahibi olmayı erteliyor. Bu nedenlerin arasında yükseköğretim, profesyonel iş hayatı gibi faktörler başta gelir. Sebebi ne olursa olsun birçok kadın 35 yaşından sonra hamile kalmayı istemektedir.

Ancak kulaktan dolma bilgiler ve bazı sağlık sorunları kadınları bu yaşlarda hamile kalma konusunda endişelendirmektedir. Peki, 35 yaşından sonra hamile kalmak imkânsız mı yoksa oldukça riskli mi demektir?

Hayır. Yardımcı üreme teknolojilerindeki önemli ilerlemeler ve kadınların üreme zirvesinden sonraki on yıl içinde doğal olarak gebe kalmaları için etkili yollar kuran araştırmalar sayesinde, 35 yaşın üzerindeki kadınların endişelenmeden gebe kalmaları mümkündür.

İlginizi Çekebilir: Arı Sütü Bal Polen Karışımı ile Hamile Kalanlar

Olumlu Düşünün Ama Her İhtimale Hazırlıklı Olun

Üreme zaman çizelgesinin takibinde gebe kalmaya çalışmanın en zor kısımlarından biri, sıklıkla ona eşlik eden aciliyet hissidir. İster hevesli büyükanne ve büyükbabalardan gelen baskı olsun, ister tüm arkadaşlarınızın bebek sahibi olduğu hissi ve yaşın ilerliyor olması olsun hamile kalmanın hemen gerçekleşmesi adına bir stres yaratır.

Ne yazık ki, aciliyet hissi ve stres hamileliğe olumlu yansımamaktadır. Bu nedenle temkinli ve soğukkanlı bir şekilde süreci yönetmeniz büyük önem taşımaktadır.

Gerçek şu ki, bu süreçte olumlu bir gebelik testi sonucu görmeden önce muhtemelen birkaç negatif gebelik testi göreceksiniz, bu yüzden hazırlıklı olun ve pozitif kalmaya çalışın.

Yaşınıza, tıbbi geçmişinize ve fiziksel durumunuza göre önerilerde bulunabilecek bir sağlık uzmanıyla üreme hedeflerinizi tartışmak için bir ön görüşme randevusu almak, mümkün olduğunca bilgili ve proaktif kalmanızı sağlayabilir.

İleri Yaşta Doğal Yolla Hamile Kalma ve Yumurtlama Döngüsü

Yumurtlamanın genellikle bir sonraki adetlerinin başlamasından on dört gün önce veya 28 günlük bir döngünün 14. gününde meydana geldiğini duymuşsunuzdur.

Bu bazı kadınlar için geçerli olsa da, her kadın, hatta her döngü için geçerli değildir. Yani, bir kadının verimli yumurtlama gününden önceki beş gün zamanlaması, 28 günlük düzenli döngülere sahip kadınlar arasında bile büyük ölçüde değişebilir.

Hamile kalma ihtimalini azaltan yumurtlama döngüsünün takip edilmemesi hamile kalmaya çalışan kadınların, verimli dönemlerini mümkün olduğunca etkili bir şekilde kullanmadıkları anlamına gelir.

Bilinçsiz bir şekilde uzman kontrolünde olmadan bu periyotun takip edilmeye çalışılması da yanlış döngü seçimi nedeniyle başarısızlık ihtimalini artıracaktır.

Yumurtlama Döngüsü Nasıl Belirlenir?

Bazal vücut sıcaklığınızı grafik haline getirerek, bir yumurtlama cetveli kullanarak her ay benzersiz yumurtlama döngünüzü tanımlayabilirsiniz.

Doğurganlık cetvelinizi belirleyerek gebe kalma şansınızı optimize etmenin yanı sıra, yumurtlama döngünüz hakkında bilgi edinmek; düzenli olarak yumurtlayıp yumurtlamadığınız, üreme hormonlarınızın durumu ve luteal fazınızın süresi hakkında değerli bilgiler sağlayabilir.

Eğer bu konuda uzman bir doktordan yardım alırsanız ve onun belirlediği döngüyü takip ederseniz hamile kalma şansınız artacaktır.

İleri Yaşta Doğal Yolla Hamile Kalma Adına Stresinizi İyi Yönetin

İleri yaşta hamile kalmak genç yaşlara nazaran daha zor olabilmektedir ancak stres faktörü bu zorluğu iki katına çıkarmaktadır.

Yapılan araştırmalar stres seviyesi yüksek kadınların, streslerini iyi kontrol edenlerden daha az gebe kalma ihtimaline sahip olduklarını göstermiştir. Yani stres hormonları hamile kalmayı zorlaştırmaktadır.

Bu nedenle, rahatlayın her şeyi hamileliğinize odaklamayın, süreç gecikse bile umudunuzu kaybedip kaygı düzeyinizi artırmayın. Dengeli ve düzenli beslenin, hafif sporlar yapın ve doktorunuzla sürekli iletişim halinde kalın. Stresle başa çıkmakta zorlanıyorsanız mutlaka tıbbi destek alın.

Kaynak