Ihlamurun faydaları nelerdir Hangi Hastalıklara Yararlıdır?

Ihlamurun faydaları genellikle kış mevsiminde önemsenir ancak ıhlamur bir çok konuda 4 mevsim kullanılması gereken bir bitkidir.  Eski zamanlardan bu yana kullanılan ıhlamurun bir çok faydası bulunmaktadır. Bizler genellikle ıhlamurun soğuk algınlığına iyi geldiğini biliyoruz. Peki ıhlamurun başka faydası yok mu? Bu yazımızda biraz da ıhlamurun soğuk algınlığı dışında nelere iyi geldiğini anlatacağız. 

Ihlamurun Faydaları :Solunumu Rahatlatır!

Grip olduğumuzda oluşan öksürüğe birebir gelen ıhlamur öksürüğe sebep olan bakterileri yok eder. Özellikle içerisine bal ve karabiber eklediğinizde hem solunumunuzu rahatlatacak hem de öksürüğünüzü kesecektir.

Hazmı Hızlandırır, Bağırsaklar İçin Faydalıdır!

Ihlamurun faydalarından bir diğeri ise kabızlık sorununa iyi gelmesidir. Bağırsak tembelliği yaşayan kişiler için ıhlamur çok faydalıdır. Sindirim sistemini düzene sokar ve mideyi yumuşatarak hazmı hızlandırır.

Göz İçin Ihlamurun Faydaları!

Ihlamura batırmış olduğunuz pamuğu gözlerinize koyarak gözlerinizdeki yorgunluk belirtilerini yok edebilir ve göz altı morluklarınızdan kurtulabilirsiniz.

Saç Sağlığı Açısından Ihlamurun Faydaları!

Saçlarınızı ıhlamurla yıkadığınızda saçlarınızı besleyecek, saç derinizi rahatlatacak ve eğer saç derisi kaşıntınız varsa kaşıntıyı giderecektir. Ayrıca saç dökülmenizi azaltacaktır.

Cilt lekeleri İçin Ihlamur

Ihlamurun bir diğer faydası da güneş dolayısıyla ya da kadınlar da doğumdan sonra vücutta çıkan lekelerin görünümünü azaltmasıdır. Ihlamuru kaynatıp bir pamuk yardımıyla cildinize sürdüğünüzde cilt lekelerinin kaybolmasını sağlayacaktır. 

Doğal Sakinleştirici Ihlamur!

Gün içerisinde stresli işlerde çalışıyor ya da başka sebeplerden dolayı stres yaşayabiliyoruz. Ihlamurun sakinleştirici özelliği ile vücudunuzun rahatladığını hissedeceksiniz. Ayrıca uyumadan önce içtiğinizde ıhlamur uyku kalitenizi arttıracak ve rahat bir uyku çekmenizi sağlayacaktır.

Ihlamur Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ihlamur kullanmadan önce bir doktora danışmanız faydalı olacaktır. Ne kadar sağlıklı olursa olsun ıhlamura karşı bir alerjiniz olabilir yada hassasiyet duyabilirsiniz. Günde iki fincandan fazla içmeniz yarardan çok size zarar verebilir. Hamile ya da emziren kadınlar için yan etki oluşturabileceğinden doktora danışmadan kullanılmaması tavsiye olunur. İlaç kullananlar için ise diğer ilaçlar ile etkileşime girebileceğinden kullanırken dikkat etmekte ve yine doktora danışmakta fayda vardır. Kalp hastaları da yine ıhlamuru kullanmadan önce doktora danışmalıdırlar.

Siyah turp ve bal karışımının birbirinden etkili faydaları üzerine olan makalemizi de linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Wikide ıhlamur: https://tr.wikipedia.org/wiki/Ihlamur