İğdenin Faydaları Zararları: İğde Çekirdeği Tozu Zayıflatırmı? Nasıl Yenir?

İğnenin faydaları çevresel ve tıbbi olarak (insan sağlığı için) bölünebilir. İğ tesisi alkaloitler, suda çözünür ve yağda çözünen vitaminlerin yanı sıra karbonhidratlar ve biyolojik olarak aktif lipitler bakımından zengindir. Bu nedenle, iğde geleneksel bitkisel ilaçlarda sıklıkla kullanılır ve modern tıpta kullanım alanı ayrıntılı olarak araştırılmıştır. Tabi ki tüketmeden önce iğdenin faydaları bilinmelidir.

İğde Faydaları ve Zararları

Böbrekler için faydaları ile başlayalım. Vücudumuzun temizleyici bitkisi olan böbreklerimizde yiyecekler tükenirken, bazı insanlar yeterince su ve sıvı tüketmezse, bazı tortular birikir. Bu artıklar zamanla böbrek taşı oluşturabilir. Bir böbrek taşı çok rahatsız edici ve acı vericidir. Böbrek taşlarından kurtulmak uzun, acı verici ve zor bir işlemdir. Hem de iğdenin cilde faydaları da hafife alınmamalıdır.

İğdenin Faydaları Nelerdir?

İshali Geçirir: Sindirim sisteminin bir kısmını idare eden böbrek için faydalıdır; ishal iyidir İshal çok rahatsız edici olabilir ve günlük işleri zorlaştırır. Ek olarak, ishal ve mineral ishallerinin kaybı ile geri kazanılamaması diğer rahatsızlıklara neden olabilir. İğde suyu yapmak için, sararıncaya kadar birkaç iğne kaynatın. Yiyecek ve içme suyu ishal için iyi olmalıdır. İshal için iğde çekirdeği tozu faydaları düşünülebilir.

Ağız Sağlığı İçin İğde: Sindirim sistemine duyulan ihtiyaç, sindirim sisteminin, yani ağız sağlığının başlangıç ​​noktasına gelmiştir. Doğranmış yiyeceklerden dolayı yiyecek ağızda kalır. Elbette, bu artıklar diş çürümelerine, ağız ülserlerine vs. neden olabilir. Bu nedenle, diş hekimleri dişlerinizi fırçalamanın önemine işaret eder. Dişlerinizi fırçalamanın yanı sıra, iğdeyi ağız hijyeni ve sağlığı için de kullanabilirsiniz. Bu özellikleri ile iğdenin faydaları Maranki tarafından da sık sık söylenirdi.

Öksürüğe İyi Gelir: Özellikle sık sık, burun akıntısından boğaz tahrişine kadar rahatsız edici olabilecek öksürüğün birçok farklı nedeni vardır. Bu nedenle, özellikle kışın öksürük için iyi olan şeylerden biri iğdedir. Özellikle de iğdenin çekirdeğinin faydaları konusunda bu etki düşünülebilir.

Soğuk Algınlığı Ve Bronşit: Bir iğnenin çekirdeğinden yapılan soğuk algınlığı ve bronşit iyidir. Ayrıca kışın iğ vitaminleri ile sık sık yakaladığımız soğuk algınlığı, soğuk algınlığı vb. İçin de iyidir.

Hazımsızlık İçin İyidir: Yemek yedikten sonra sindirim probleminiz varsa, iğde midenizi gevşetmenize yardımcı olacaktır. Karnınız şişince taze iğleri çiğneyerek rahatlayabilirsiniz. Bu etkiyi arttırmak için iğde çekirdeği tozu tüketilebilir.

Egzama: İğdenin yaprakları ve çiçekleri kaynatılır ve egzamanın dış tedavisi için kullanılır. Ayrıca, iyi bir antiseptik özelliği ile öksürüğe veya boğaz ağrısına iyi gelir.

Kışın İlacıdır: C vitamini deposu olarak tanımlanan iğdenin meyveleri kaynatılır ve içilir, çünkü çay, kışın sık sık nahoş hisler yaşayanlar için önerilen vücudun direncini arttırmaya yardımcı olur. Tabi ki fazla tüketim sonrası iğdenin zararları ile karşılaşabilirsiniz.

İğde Zararları Nelerdir?

İğde, Türkiye’nin hemen hemen bölgelerinde yetişebilir. İğde tabanı grimsi bir renge sahiptir. Meyveler sonbaharda yenebilecek olgunluğa ulaşır. Dikenli bir ağaçta yetişen iğ yaprakları uzun, yeşilimsi-gri, sarı renklidir ve hoş bir aroma verir. Organik asitler, uçucu yağ, flavan glikozitler, B ve C vitaminleri ve demir içeren iğnenin meyveleri yenebilir, kaynamış çayı suda demleyerek çiçekler tüketilebilir. Vücudun direncini arttırmak, soğuk algınlığı ve ishale yardımcı olabilecek öksürükleri hafifletmek ve anormal için kullanılır ama aşırı tüketimi bazı zararlara ve yan etkilere neden olabilir.

İğde Bir Meyve Midir?

İğdenin üst kısmı kıllı ve dikenli odunsudur. İğde meyvesinin dış tarafı sağlam ve sarı bir renge sahiptir ve yenildiğinde tadı vardır. İğde meyvesi tam bir vitamin deposudur. Avuç içi çekirdeğine benzeyen bir çekirdeği vardır.

İğde Nasıl Tüketilir?

İğdenin meyvesi yenilebilir. Peki iğdenin kabuğu yenir mi? Ancak çiçekler suda kaynatılabilir ve çay gibi içilebilir. İğ çiçeğinin hoş kokusu çekici kılan özelliklerden biri olmasına rağmen, çiçeğin kokusu açıcı bir etkiye sahiptir. İğde çiçeği ve iğde yaprağı kaynatılabilir. Suyu içilebilir. Taze tüketilebilen iğ meyveleri de kompostla içilebilir. Peki iğde zayıflatır mı?

Zayıflamaya İğdenin Faydaları Varmı dır?

İğde Zayıflamaya Yardımcı Olur Mu? İğdedeki vitaminler ve diğer faydalı besinler sayesinde kilo kaybını destekler çünkü uzun süre doygunluk sağlar. Böylece, zakkum meyveleri diyetinizde önemli bir unsur haline gelecektir. Meyveler çiğ olarak veya kurutulmuş olarak yenebilir. İğdenin meyvesi çok besleyicidir. Bu açıdan düşünüldüğü zaman eğer herhangi bir alerji durumu yoksa hamilelikte iğdenin faydaları desteklenebilir.

Zayıflama hakkındaki başlıca yazılarımız:

Wikide iğde: https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0%C4%9Fde