X

Hurma Poleni Faydaları, Zararları ve Kullanımı

Hurma poleni, hurma ağaçlarının gövdesinde bulunan döllenme tomurcukları kullanılarak elde edilmektedir. Üretilen hurma polenleri insan sağlığı için etkili bir rol üstlenmektedir. Bu sebeple de hurma poleni neye yarar sorusu sık sık gündeme getirilmektedir.

Hurma Poleni ve Kısırlık Tedavisinde Kullanımı

Hurma poleninin üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar besinin kısırlık tedavisinde oldukça başarılı olduğunu göstermektedir. Polen, 1 aylık kullanımdan sonra sperm kalitesinde ciddi bir artışa neden olmaktadır. Bu artış %80 değeri ile sperm sayısında da etkisini göstermektedir.

Besinin kullanımı yalnızca erkekle üzerinde değil aynı zamanda kadınlar üzerinde de etkisini göstermektedir. Buna göre hurma poleniyle kadında adet döngüsü düzenli bir rutine girmektedir. Ayrıca yumurtlama da yine polenler yardımıyla artırılmaktadır. Hurma polenlerinin içerisinde bulunan gonatotropik hormonlar ise geleneksel kısırlık tedavisinde tercih edildiğini kanıtlamaktadır.

Hurma Poleni Diğer Yararları

Kısırlık tedavisi dışında bilinen çok sayıda hurma poleni faydaları bulunmaktadır. Bu faydalardan ilk sırayı bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi almaktadır. Bu polenin kullanımının diğer yararları ise aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

 -Vücuda ekstra enerji vererek zindeliği artırmaktadır.

 -Kasları sıkarak güçlendirmekte ve zayıf kasları onarmaktadır.

 -İdrar yapımındaki güçlüğün aşılmasına yardımcı olmakta ve böbrek ağrılarını hafifletmektedir.

 -Midedeki fazla suyu almakta ve mide florasını güçlendirmektedir.

 -Sirkeyle karıştırılınca safra kesesi iltihaplarını gidermektedir.

 -İshal durumunda susuzluğa karşı etkili bir rol üstlenmektedir.

 -Kekik ile birlikte tüketildiğinde mide üşütmelerine iyi gelmektedir.

 -Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olmaktadır.

 -Kalp krizi riskini azaltmaktadır.

Hurma Poleninin Zararları

Hurmanın poleni doğru kullanıldığında birçok rahatsızlığın önüne geçmektedir. Ancak bu polenlerin ilaç olmadığı ve yalnızca bir besin takviyesi olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca kullanılan ürünün mutlaka polen döneminde üretilmesine dikkat edilmelidir. Ayrıca açık hurma polenlerinin kullanımından uzak durulmalıdır. Aksi taktirde sağlığa fayda yerine zarar verilebilmektedir.

Ürün kullanımında hurma poleni zararları da merak edilen bir konudur. Buna göre hurmanın poleninin içeriğinde yüksek miktarda şeker bulunmaktadır. Bu sebeple diyabet hastalarının polen kullanmadan önce bir hekime danışmasında fayda bulunmaktadır. Fazla tüketildiğinde baş ve göz ağrısına neden olabilmektedir. Yine hamileliğin ilk aylarında fazla tüketiminden kaçınılması gerekmektedir.

Dilerseniz hurmanın faydaları ve zararları hakkındaki yazımızı da okuyabilirsiniz.

Wikide Hurma: https://tr.wikipedia.org/wiki/Hurma