Hünnap Faydaları Nelerdir? Hünnabın İyi Geldiği Hastalıklar Nelerdir?

Hünnap faydaları ve iyi geldiği hastalıklar yönünden oldukça zengin bir meyvedir. Bu küçük yuvarlak hünnap, geniş ve iri, çiçekli çalılıklarda yada orta boy ağaçlarda bulunur. Yenecek hale geldiğinde mor veya kırmızının koyu tonlarındaki renktedir ve hafifçe buruşmuş şekildedir. Alternatif tıpta, uyku geliştirmek ve kaygıyı azaltmak için yaygın olarak kullanılırlar.

Hünnap Faydaları, Kalorisi ve İyi Geldiği Hastalıklar

Hünnap faydaları saymakla bitmez ve hünnap meyvesi kalori bakımından diyetlere uyan düşük kalorili bir yapıya sahiptir, diğer yandan mineral, vitamin ve lifli yapı bakımından da oldukça etkili bir içeriğe sahiptir. 100 gram çiğ hünnap meyvesinde bulunan vitamin ve mineraller şöyledir:

 • Kalori değeri: 79 kcal kadar enerji sağlayabilir.
 • Protein oranı: 1 gram kadar protein barındırır.
 • Yağ miktarı: 0 gram yani yok denecek kadar az miktarda yağ içerir.
 • Karbonhidrat oranı: 20 gram kadar karbonhidrat kaynağı içerir.
 • Lif kapasitesi: 10 gram kadar lifli doku barındırır.
 • C Vitamini içeriği: Günlük ihtiyacın % 77’si kadar C vitaminine sahiptir.
 • Potasyum oranı: Günlük ihtiyacın % 5’i kadar potasyum içerir.

Lif içeriği yüksek olması ve kalorisinin düşük olması nedeniyle zayıflamada ve çeşitli diyetlerde tercih edilebilir. Az miktarda vitamin ve mineral içerirler, ancak antioksidan ve bağışıklık sistemini güçlendiriciı etkilere sahip olan değerli bir vitamin olan C vitamini bakımından özellikle zengindirler.

Hünnap Faydaları Özellikle C Vitamininde Kendini Gösterir

Ayrıca kas kontrolünde ve elektrolit dengesinde hayati rol oynayan yeteri oranda potasyum bulundururlar. Diğer yandan, hünnap, vücudunuza enerji sağlayan doğal şeker şeklinde karbonhidrat içerir. Bunun yanında, bir öçok yörede yemek ve tatlılarda daha çok kullanılan hünnap kuruları, şeker ve kalori açısından taze olanlarından çok daha yüksek içeriğe sahiptirler. Kurutma sırasında meyvelerdeki şekerler yoğun duruma gelir ve işleme esnasında ek olarak şeker konulabilir. Özetle hünnap meyveleri kalorileri düşük ve lifleri yüksektir. Ayrıca, C vitamini ve potasyum gibi çeşitli vitaminler ve mineraller de sunarlar.

Hünnap Faydaları Maddeler Halinde

Hünnapın yararları maddeler halinde kısaca şöyledir:

 • Sindirim sistemine yararlıdır, kabızlığa çözüm olarak kullanılır.
 • Uykusuzluk sorunu yaşayanların kullanacağı doğal bir ilaçtır.
 • Stersi ve takıntıları azaltmak adına doğal antidepresan ilaç görevi de görür.
 • Karaciğere oldukça yarar sağlar.
 • Hünnap meyveleri kaygı bozukluğu ve uyku problemi gibi sağlık sorunlarını bitkisel yolla tedavi etmek amacıyla doğal tedavi süreçlerinde yüzlerce yıldır tercih edilmektedir.
 • Hünnap faydaları sinir, bağışıklık ve sindirim sistemleri için de geçerlidir.
 • Antioksidan içeri oldukça yüksektir. Antioksidanlar, serbest radikal denen maddelerin sebep olduğu sorunları önleyen ve tersine döndürebilen bileşiklerdir.
 • Hünnap;  polisakaritler, flavonoitler ve triterpenik asitler başta olmak üzere birçok antioksidan madde bakımında güçlü bir içeriğe sahiptir.
 • C vitamini deposudur.
 • Serbest radikallerin yol açtığı hasarın bertaraf edilmesinde, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve bazı kanserler hastalıkları gibi birçok kronik hastalık riskini düşürmede etkili olduğu düşünülmektedir.
 • Serbest radikallerle mücadele etme etkileri nedeniyle, hünnap meyvesi içerisindeki antioksidanlar sağlık açısından birçok fayda sunabilir. Hayvanlar üzerinde gerçekleştirilmiş olan deneysel bir çalışmada, hünnap meyvelerindeki flavonoidlerinin antioksidan etkinliğinin karaciğer üzerinde oluşan serbest radikal hasarının sebep olduğu iltihaplanma ve stresi düşürmeye yardım ettiği tespit edilmiştir.

Hünnap Faydaları Beyin Fonksiyonlarına İyi Gelir

Ayrıca, hayvan ve test tüpü deneyleri hünnap meyvesinin hafıza gücünü artıracağını ve beyin hücrelerinde meydana gelen sinir sistemine zarar verici bileşiklerin etkilerini azaltabileceği sonucunu ortaya koymuştur. Farelerde yapılan araştırmalar, hünnap çekirdeği unutkanlığın ve Alzheimer kaynaklı demansın iyileştirilmesinde faydalı olabileceğini ortaya koymaktadır. Diğer yandan, hünnap meyvesinin tohumları yani çekirdekleri genellikle yenmez. Hünnap özünün beyninizi ve sinir sisteminizi nasıl etkileyebileceğini tam olarak anlamak daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Hünnap Meyvesi Uyku Ve Beyin Fonksiyonlarını İyileştirebilir

Hünnap, uyku kalitesini ve beyin fonksiyonlarını iyileştirmek için doğal tedavi yöntemlerinde kullanılmaktadır. Yeni yeni yapılan çeşitli deneyler, hünnap meyvesine özgü antioksidanların bu faydalardan sorumlu tutulabileceğini belirtmektedir.  Hünnap meyve özlerinin farelerde de uyku süresini ve kalitesini yükselttiği tespit edilmiştir. Diğer yandan, hünnap çoğunlukla kaygıyı azaltmak için doğal tedavi uzmanlarınca da önerilmektedir.

Hünnap Meyvesinin Sindirim Sistemine Yararları

Hünnap’ın yüksek lif oranı sindirim sistemini daha sağlıklı hale getirmeye katkı sağlayabilir. Meyvelerdeki karbonhidratların yaklaşık % 50’si, faydalı sindirim etkileriyle bilinen liflerden gelir. Bu besin, dışkının yumuşaklığını ve akışkanlığını artırır. Sonuç olarak, bağırsaklarda bulunan gıdaların akış hızını yükseltir ve kabızlık etkisini ortadan kaldırır. Hatta, hünnap meyvesinin özleri midenizin ve bağırsaklarınızın duvarlarının daha sağlıklı olmasında da etkili rol oynar. Ülserler, mide, bağırsak duvarında hasar oluşma riskini düşürür ve bağırsaklarınızda bulunabilecek zararlı bakterilerin üreme riskini azaltır. Bir çalışmada, hünnap polisakarit özlerinin, sindirim semptomlarını iyileştiren kolit üzerinde etkili olduğu ve sıçanların bağırsak astarlarını güçlendirdiği sonucuna varılmıştır. Son olarak, hünnaptaki lif, faydalı bağırsak bakterileriniz için yiyecek görevi görebilir ve zararlı bakterin üremesine engel teşkil edebilir.

Hünnap Meyvesi Bağışıklığı Artırabilir Ve Kanser Hücrelerine Karşı Savaşabilir

Hünnap bağışıklığı artırabilir ve kanser hücrelerinin büyümesiyle savaşabilir. Test tüpleri ile gerçekleştirilen bir deneyde, antioksidan etkiler barındıran doğal şekerlere sahip olan hünnap meyvesi polisakaritlerinin serbest radikalleri engelleyebileceği, zararlı ve genetiği bozulmuş hücreleri çalışmaz duruma sokabileceği ve iltihaplanma gibi sorunların etkilerini düşürebileceği tespit edilmiştir.

Hünnabın İyi Geldiği Hastalıklar İçinde Şeker Hastalığı

Azalan inflamasyon ve serbest radikal oranları, kronik rahatsızlıkların ve tip 2 diyabet gibi şeker sorunlarının engellenmesine yardım edebileceği de düşünülmektedir. Başka bir çalışmada, antioksidan etkiler barındıran hünnap meyvesi ligninlerinin, bağışıklık sistemi hücrelerinin seviyesini yükselttiği ve bu hücrelerin olumsuz etkileri yok etme kapasitesinin arttığı tespit edilmiştir. Bir fare deneyinde de, hünnap meyvesi özünün, aşırı ve düzensiz şekilde çoğalan hücrelerin yok edilmesine yardım eden bağışıklık hücrelerinin sayısında artış sağladığı tespit edilmiştir.

Hünnap Kanserle Savaşan C Citami Deposudur

Hünnap meyvesi C vitamini yönünden de zengin bir içeriğe sahiptir. Bir sıçan deneyi çalışmasında yüksek doz C vitamininin tiroid kanseri hücrelerini yok ettiği görülmüştür. Ayrıca, test tüpü çalışmaları hünnap özlerinin meme, yumurtalık, rahim ağzı, kolon, karaciğer ve cilt kanseri gibi çeşitli kanser hücrelerini yok ettiği ortaya konulmuştur.

Araştırmacılar, bu yararların öncelikle meyvelerdeki antioksidan bileşiklerin bir sonucu olduğuna inanmaktadır. Yine de, bu çalışmaların çoğu hayvanlarda veya test tüplerinde yapıldı, bu nedenle herhangi bir kesin sonuç çıkarılmadan önce insanlarda daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Hünnap Nasıl Yenir?

Hünnap kurusu çoğunlukla tatlılarda kullanılsa da atıştırmalık olarak tek başlarına de yenebilirler. Ancak hünnap meyvesi kurutulduğunda gram başına düşen enerji miktarında artış olur bu da kalori açısından diyetlere uygun olan hünnabı kalori dışına çıkarmanız zorunluluğu yaratabilir. Ayrıca, hünnap kuruları yoğunlaştırılmış bir şeker kaynağı oluştururlar, bu yüzden bu meyveleri diyet listelerinizden çıkarmanız gerekebilir. Dahası, hünnap sirkesi, hünnap meyvesi suyu, hünnap marmelatları ve hünnap balı bir çok bölgede yaygın olarak üretilmektedir. Hünnap meyveleri çerez niyetine çiğ olarak yenebilir.

Hünnap Zararları Nelerdir

Çoğu insan için hünnap meyvesi yemenin herhangi bir sakıncası olmasa da anti-deprasan ilaçlarla etkileşime girebilme ihtimali taşıdığından bu tür ilaçlarla birlikte kullanılması sakıncalı olarak görülmektedir. Buna ek olarak, bir fare deneyinde, hünnap özünün içerdiği fenitoin, karbamazepin  ve fenobarbiton dahil olmak üzere bazı nöbet ilaçlarının etkisinde artışa neden olduğu sonucuna varılmıştır. Bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız hünnap meyvesi yemeden önce mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Dilerseniz Hünnap Sirkesi Faydaları, Neye Yarar, Nasıl İçilir, Zayıflamada Yararlı mı? konulu makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Kaynak: https://www.healthline.com/nutrition/jujube