Hindistan Cevizi Suyunun Faydaları: Cilde, Tansiyona, Şekere...

Hindistan cevizi suyunun faydaları tansiyondan bağışıklığa birçok alanda kendini göstermektedir. Hindistan cevizi suyu her ne kadar ülkemizde kolay ulaşılabilir olmasa da yararları göz önünde bulundurulmalıdır.

Hindistan Cevizi Suyunun Faydaları Nelerdir?

Araştırmaya göre, Hindistan cevizi suyu kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur, yüksek tansiyon seviyelerini düşürür, böylece kalp krizi ve diğer kalp damar sorunları riskini azaltır. Ayrıca kan şekeri seviyelerini de dengelediği düşünülmektedir.

Hindistan Cevizi Suyunu Zayıflatır mı?

Hindistancevizi suyu yağ oranı düşük olması nedeniyle kilo vermek konusunda da oldukça yararlıdır. Hindistancevizinin suyu direkt olarak zayıflamayı sağlamasa da doygunluk hissi yaratarak daha fazla kalori alımını engeller.

Hindistan Cevizi Suyu İçmek Bağışıklığı Artırır

Riboflavin, niasin, tiamin ve piridoksin ve folatlar gibi besinler ve vitaminler açısından zengin olan hindistancevizi suyu, vücudunuzun bağışıklık sistemini artırmaya ve grip gibi viral enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilecek anti-viral ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir.

Hamilelikte Hindistan Cevizi Suyunun Faydaları

Hamilelik sırasında özellikle Hindistan gibi ülkelerde doktorlar genellikle kabızlık ve yavaş sindirim ile mücadeleye yardımcı olduğu için Hindistan cevizi suyu içmeyi önerirler.

Hindistan Cevizi Suyu İçmek Böbrek Fonksiyonunu İyileştirir

Mineralleri, potasyum ve magnezyum içeriği nedeniyle, Hindistan cevizi suyu herhangi bir böbrek hastalığından mustarip bir kişi için faydalıdır. Bu su aynı zamanda bir diüretik görevi görür ve idrar akışını ve üretimini arttırır. Bu sayede hem böbrek fonksiyonları, hem sindirim hem de dolaşım sistemi düzene girer.

Cilde Hindistan Cevizi Suyunun Faydaları

Özellikle genç kalmak isteyenlerin tercih edebileceği Hindistan cevizi suyu cilde oldukça yararlıdır. Akne ve sivilce gibi sorunların tedavi edilmesi amacıyla cilt temizliğinde de kullanılmaktadır. Özellikle el ve tırnak bakımında oldukça faydaları etkileri bulunan Hindistan cevizi suyu adeta doğal bir cilt toniği ve nemlendiricisi gibi işlev görmektedir.

Sonuç Olarak Hindistan Cevizi Suyunun Yararları

Hindistan cevizi suyu içmenin bazı sağlık yararları vardır. Nemlendirme, sodyum ve potasyum sağlamak için doğal bir yoldur. Çoğu insan yeterli potasyum alamaz çünkü yeterince meyve, sebze veya süt tüketmezler, bu nedenle Hindistan cevizi suyu besinsel boşlukları doldurmaya yardımcı olabilir. Bunların dışında bilimsel olarak Hindistan cevizi suyunun yararları hakkında geniş çaplı araştırma bulunmamaktadır. Her gıdada olduğu gibi bu suyu kullanmadan önce özellikle kronik rahatsızlığınız varsa mutlaka doktorunuza danışın.

Hindistan Cevizi Suyunun Faydaları Maddeler Halinde Nelerdir?

Hindistan cevizi suyunun başlıca yararları şunlardır:
- Yüksek tansiyonu düşürür.
- Kan şekerini dengeler.
- Kilo vermeye yardımcı olur.
- Bağışıklığı güçlendirir.
- Böbrekleri destekler.
- Sindirimi rahatlatır.
- Sodyum ve potasyum sağlar.
- Cildi gençleştirir.
- El ve tırnakları canlandırır.
- Grip ve benzeri hastalıklara iyi gelir.
- Kabızlığa iyi gelir.
- Kalbe ve damarlara faydalıdır.

Kaynak 1, Kaynak 2