Haşlanmış Ayvanın Faydaları ve Besin Öğeleri Nelerdir?

Haşlanmış ayvanın faydaları bu makalemizde derinlemesine incelenmiştir. Ayva meyvesi, bol miktarda pektin içeren sert bir ete sahiptir. Diğer yandan ayvalar şekeri düşük fakat mineraller açısından zengin olan ayva, enerji veren ve formda kalmaya yardımcı olan bir meyvedir. Ayrıca Besin değeri yüksektir ve sağlığa birçok faydası vardır. İşte bu meyve hakkında bilinmesi gereken her şey.

Haşlanmış ayvanın faydaları ve besin öeğeleri hakkında detayları sizler için araştırdık. Ayrıca olgun ayva nasıl anlaşılır ve seçilir...Haşlanmış ayvanın faydaları ve besin öeğeleri hakkında detayları sizler için araştırdık. Ayrıca olgun ayva nasıl anlaşılır ve seçilir...
Resimde Sarı, Tüylü, Teşil Yapraklı Ayvalar Göürlmektedir.

Haşlanmış Ayvanın Faydaları Nedir?

Ayva temel elementler, mineraller ve vitaminler açısından zengin bir meyvedir. Ancak haşlanma sırasında önemli miktarda C vitamini buharlaşır. Eğer amacınız ayvadan C vitamini elde etmekse onu çiğ olarak tüketmelisiniz. Gelin birlikte haşlama ayvanın besin içeriğe bir bakalım:

Haşlanmış Ayvanın Besin Öğeleri Nelerdir?

Ayva çok büyük bir besin zenginliği sunan bir meyvedir. Özellikle vitaminler içerir, aynı zamanda mineraller, eser elementler, proteinler ve daha birçok besin maddesi barındırır! İşte haşlanmış ayvanın içerisinde yer alan besin maddeleri:

100 gr ayvada bulunan besin özellikleri şunlardır:

 • Kalori: 57.7 kcal
 • Proteinler: 0.48 g
 • Karbonhidratlar: 13.4 g
 • Yağ: 0.1 gr

Ayrıca vitaminler açısından da oldukça zengindirler:

 • C vitamini: 15 mg
 • E Vitamini: 0,55 mg
 • B3 Vitamini: 0,2 mg

Mineraller:

 • Potasyum: 197 mg
 • Kalsiyum: 11 mg
 • Magnezyum: 8 mg

Son olarak, bu meyvede bulunan eser elementler arasında şunlar yer alır:

 • Karotenoidler: 0,5 mg.
 • Demir: 0.7 mg.

Ayvanın bir diğer avantajı da yüksek miktarda lif içermesi ve diğer meyvelerin aksine olgunlaştıklarında bu liflerin kaybolmamasıdır.

Ayrıca okuyunuz: Ayva sirkesi nasıl yapılır, nasıl kullanılır, faydaları zararları nelerdir?

Haşlamak İçin Ayva Seçimi Nasıl Yapılmalır?

Bazen ayvanın yeterince olgun olanını anlamak zordur. Bu nedenle seçim yaparken iyi incelemek gerekir, iyi bir ayva sert olur ve hoş kokar. Derisi ovalandığında üzerindeki tüyler de kolayca sıyrılmalıdır. Ayrıca bu meyveyi almak için Ekim ayına kadar beklemeniz gerekiyor. Bunun dışında Ekim ayından Aralık ayına kadar tüketebilirsiniz.

Ayvanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Ayva pektin içermektedir ve bu madde jel oluşturma gücüne sahip bir liftir. Pektin ayrıca başka ilginç sağlık yararlarına da sahiptir: kandaki kolesterol seviyesini düşürmek ve kan şekeri seviyesini düşürmek.

Bu lif aynı zamanda tokluk hissini artırma ve böylece gün içinde atıştırmayı sınırlama özelliğine sahiptir. Son olarak pektin, bağırsak hücrelerini mikrobiyal tip bir enfeksiyona karşı korur.

Ayvanın faydaları ayrıca ishal önleyici güçleri ile tanınırlar. Bunun nedeni, suyu tutan liflerin ve sindirim sistemi kasılmalarının yavaşlamasını sağlayan tanenlerin varlığıdır. Bu iki besin de kabızlık riskini sınırlamak için geçişin düzenlenmesine izin verir.

Bu meyve ayrıca bağırsak astarını korur ve mide ekşimesi gibi mide ağrılarını hafifletme gücüne sahiptir. Ayrıca bazı bölgeler bu meyve tüberküloz veya karaciğer yetmezliği gibi bazı hastalıkları tedavi etmek için kullanır.

Uzmanlara göre boğaz ağrısı da ayva ile kontrol altına alınır. Ayvalar haricen kullanıldığında yanıkları, çatlamış cildi ve yarıkları yumuşatmak için de idealdir.

Her faydalı besinde olduğu gibi ayvalarda kararında ve mevsiminde tüketilmelidir.