Hamileyken Çağla Yemek Zararlımı? Gebelikte Sakıncaları

Hamileyken çağla yemek zararlımı, kayısı ve erik çağlalarını yemek gebeler için sakıncalı mıdır gibi bir çok soru sorulmaktadır. Bu yazımızda biz de hamilelerin çağla yemelerinde ne gibi riskler olduğu konusuna değindik.

Hamileyken Çağla Yemek Zararlımı?

Hamilelikte çağla yemenin faydaları ve zararları konusunda yapılmış fazla araştırma ve paylaşılmış makale bulunmamaktadır. Gebelikte tüketilen çağlanın hiç şüphesiz bir çok faydası vardır ancak yabancı kaynaklardan yaptığımız araştırmalardan hamilelikte çağla yemenin zararlı olabileceği kanısına vardık. Özellikle mide ve bağırsak sorunlarına yol açabileceği düşüncesiyle gebelikte çağla önerilmemektedir. Belki tadımlık yemenin bir sakıncası olmayabilir ancak siz yine de her ihtimale karşı bir ya da iki adet çağladan fazla tüketmemeye gayret edin. Ayrıca sadece çağlanın ekşi özelliği değil ayrıca kayısının içerisinde bulunan bazı maddelerin vücuda aşırı derecede aşınması da sakıncalıdır.

Ayrıca okuyunuz: Kayısı çekirdeğinin faydaları İbrahim Saraçoğlu yorumuyla

Gebelikte Çağla Yemenin Sakıncaları Nelerdir?

Gebelikte ve hatta normal yaşantınızda hiçbir şeyin fazlası iyi değildir ve fazla tüketildiğinde olası yan etkiler yaşayabilirsiniz. Aşırı kayısı ve çağla yemenin sinir sistemini etkilediği ve hamilelik sırasında ciddi rahatsızlığa neden olabileceği söylenir. Olgunlaşmamış bir kayısı meyvesi alırsanız, mide rahatsızlığına neden olabilir ve bu sorunlar başka rahatsızlıklara da yol açabilir. Ayrıca çağlası da yenen kayısı alerjiye neden olan kükürt dioksit içerir. Yani, sülfitlere karşı duyarlıysanız, onlardan uzak durun. Ayrıca illa çağla yemek istiyorsanız kesinlikle çekirdeklerini yememeye özen göstermelisiniz çünkü çağlanın içindeki çekirdekte vücudunuzu sıkıntıya sokabilecek konsantre miktarlarda kimyasal laetril bulunur. Ayrıca hamilelikte aşırı çağla yemek baş dönmesine neden olabilir, sersemlik ve baş ağrısı da oluşturabilir. Tadında acılık olan çağlalarda bir çeşit toksin olan yüksek miktarda amigdalin bulunur. Bu toksin asitler solunum sıkıntısı, kusma ve kas krampı gibi semptomlara neden olabilir. Yüksek dozlar da ciddi vak'alarda solunum felci yol açabilir

Hamilelikte Ne Kadar Çağla Yemek Güvenlidir?

Hamilelikte çağla yemenin bazı zararlarından bahsettik ancak bunlar bilinçsiz ve aşırı tüketim sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden gebelikte çağla yemek zararlı mı sorusunun cevabı tamamen sizin yeme alışkanlıklarınıza bağlıdır. Hamilelikte ne kadar çağla yemek sağlıklıdır sorusunun cevabı ise haftada 1 ila 3 kez ve en fazla her tüketimde 2 veya 3 er tane yemekte fayda vardır. Kabaca bir hesapla günde en fazla üç adet tüketmeniz önerilen çağlayı gebelik süresince haftada en fazla 9 adet yiyebilirsiniz. Hamilelik kilo aldığınız zamandır ve kilonuzda 11-16 kg'lik bir artış görmeyi bekleyebilirsiniz. Bu nedenle, sadece kayısı değil, her türlü yiyeceği almak için küçük miktarları tercih etmek akıllıca bir fikirdir! Ayrıca hamilelikte çağla ve benzeri yiyecekleri diyetinizi eklemeden önce doktorunuzdan onay almanız en öneli yoldur. Dilerseniz Çağlanın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Çağla Neye İyi Gelir? başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Kaynak