Hamilelikte Zencefil Çayı İçilir mi? Gebelikte zencefil zararlı mıdır?

Hamilelikte zencefil çayı içilir mi, içilmez mi, gebelikte ne kadar zencefil tüketmek sağlıklı olur? Hamilelikte zencefil yemek bebeğe zarar verir mi? Gibi sorulardan kaynaklanan merakı bu yazımızda derlediğimiz cevaplarla dindirip siz değerli anne adaylarımızı doğru bilgilendirmeyi amaçladır.

Gebelikte Zencefil Çayı İçilir Mi?

Zencefil, sonbahar ve kış aylarında sıklıkla tüketilen bir besindir. Zencefil kolesterolü dengeleyerek sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Özellikle kış aylarında zencefil çayı tüketilmektedir. Hamilelikte zencefil çayı içmek hem bebek hem de anne adayı için oldukça faydalıdır. Hamileliğin ilk aylarında yaşanılan mide bulantısı ve kusmayı engeller. Mideyi rahatlatır. Böylelikle anne adayı daha rahat bir hamilelik geçirir. Hamileyken zencefil tüketimi doktorlar tarafından da önerilmektedir.

Hamilelikte sindirim sisteminde rahatsızlıklar yaşanmaktadır. Bu rahatsızlıkların giderilmesi ve sindirim sisteminin düzgün çalışması için hamilelikte zencefil tüketimi sağlanmalıdır. Gebelikte zencefil çayı içilir mi sorusu için doktorların önerisi kesinlikle içilmesi yönündedir. Zencefil çayı hamilelik sırasında bebeğin kan akışının daha rahat ve sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Gebelikte zencefil çayı içilir mi sorusu için yeterli miktarda tüketilmesi herhangi bir zarar oluşturmayacağı gibi oldukça faydalıdır.

Ayrıca okuyunuz: Bozanın Faydaları Zararları

Hamilelikte Zencefilin Faydaları Nelerdir?

İnsanlar üzerinde oldukça faydalı etkiler bırakan zencefil, hamilelikte de oldukça faydalıdır. Hamileyken zencefil tüketimi doğumun daha rahat geçmesini sağlar. Hamilelik sırasında yaşanılan baş dönmelerini engeller. Vücutta hissedilen ağrı ve acıyı azaltır. Hamilelikte el ve ayakların şişmesini engelleyerek daha rahat hamilelik geçirilmesini sağlar.

Eklem ve kas ağrılarına birebir çözüm zencefil ve çayıdır. Bu nedenle her anne adayının günde yeterli miktarda zencefil çayı tüketmesi gerekmektedir. Sürekli olarak baş ağrısı yaşayan kişilerin ve migren hastalarının baş ağrılarını geçirmektedir. Hamilelikte alınan kiloların hamilelik sonrasında kolay bir şekilde verilmesini sağlar. Vücutta toplanan toksinlerin atılmasını sağlayarak hamilelikte şişkinlik yaşanmasını önler.

Ayrıca okuyunuz: Doğum Sonrası Çatlaklar Nasıl Geçer İbrahim Saraçoğlu Yorumuyla

Anne Adayları Zencefili Ne Kadar Tüketmelidir?

Hamilelik döneminde zencefil tüketimi hem bebek hem anne için çok faydalıdır. Bunun yanı sıra yeterli miktarda tüketilmesi de oldukça önemlidir. Zencefil tüketiminin günde 1500 miligramdan fazla olması anne ve bebek için sağlıklı olmayabilir. Kişiden kişiye göre değişen yan etkileri bulunmaktadır. Özellikle kilo almaya müsait olan kişiler hamilelikte hızlı ve çok kilo artışı yaşayabilir.

Bu kilo artışını önlemek için zencefil tüketimi faydalıdır. Fakat fazla tüketilmesi midede yanmaya neden olur. Gaz problemi ve mide asidi oluşabilir. Bu nedenle günde 2 bardak zencefil çayı tüketilmesi yeterli olacaktır.

Hamilelikte Zencefil Tüketiminde Aşırıya Kaçılmasının Zararları

Hamilelikte zencefil ve zencefil çayı, düzenli ve aşırı şekilde tüketilirse, bazı ciddi yan etkileri ortaya çıkabilir. İşte gebelikte aşırı zencefil çayı içmenin ve zencefil yemenin başlıca zararları:

Aşırı Kilo Kaybı : Aşırı kullanıldığında özellikle gebelikte zencefil kilo kontrolünde zararlı bir rol oynayabilir; Bu, gebelik döneminde bebeğiniz ve sizin için gıda alma dengesizliği oluşturabilecek zararlı kilo verme durumuna neden olabilir.

Kanamalara Neden Olabilir: Hamilelikte zencefil aşırı tüketilirse, kan inceltici özellikleri nedeniyle durdurulamayan kanamalara neden olabilir ve bu da anne ve bebek için oldukça risklidir.

Kusurlu Doğum İhtimali Artar: Yukarıdaki paragraflarda da belirtildiği üzere, zencefil gıda emilimine katkıda bulunur, fakat aşırı tüketimi bu durumu tersine çevirebilir. Gebelikte zencefil tüketiminde aşırıya gidilmesi anne vücudunda beslenme oranını artırırken bebeğin aç kalma riskini artırabilir. Bu durumda da yeterli besini alamayan bebekte doğum kusurları görülebilir.

Düşük Doğum Ağırlığı: Doğum kusurları konusundaki gibi, zencefil aşırı derecede tüketildiğinde bedenimizin besinleri daha fazla oranda almasına ve bebeğe bu besinlerin ulaşmamasına neden olabilir. Böyle durumda da bebek düzgün beslenmediğinden olması gereken sağlıklı kilo oranının altında kalır.

Hamilelikte Zencefil Çayı Düşüğe Neden Olur mu?

Hamilelikte zencefil çayı içmek düşüğe neden olur mu sorusuna iki farklı cevap verilebilir. Birincisi gebelikte zencefil tüketimi kararında ve az miktarlarda olursa düşüğe neden olmaz. İkinci cevap ise aşırı derecede zencefil çayı içmek veya zencefil yemek gebelikte düşük riskini artırır.

Hamilelikte Zencefil Çayı Erken Doğuma Neden Olur mu?

Yukarıda verilen cevaba benzer olarak gebelikte zencefil çayı içmek erken doğuma neden olur mu sorusunun cevabı da aşırı ya da kararında tüketimine bağlıdır. Zira zencefil yapı olarak kan inceltici ve kas gevşetici bir özelliğe sahiptir. Bu da aşırı tüketilmesinde zencefilin hamilelikte erken doğuma neden olabileceğine işaret etmektedir.

İlginizi çekebilecek bir makale : Hamilelikte limon yemek düşüğe sebep olur mu? Limon Zararlı mı?

Kaynak