Hamilelikte Zencefil Çayı Faydaları ve Zararları: Zencefil Düşük Yapar mı?

Hamilelikte zencefil çayı faydaları ve zararları nelerdir, gebelikte zencefil çayı içmenin sakıncaları var mıdır, hamileler zencefil çayını içebilir mi, gebeler günde ne kadar ve nasıl zencefil çayı tüketirlerse yan etkiler ortaya çıkmaz gibi soruları siz anne adayları için araştırdık.

Hamilelikte Zencefil Çayı Faydaları ve Zararları

Hamilelikte zencefil çayı faydaları ve zararları nelerdir sorusunun cevabı kişiden kişiye ve kullanım dozuna göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak, bitkisel çay ılımlı olarak tüketildiğinde güvenlidir, bu günde maksimum 2-3 bardak çay olarak belirlenebilir. Kahve veya çay gibi geleneksel kafeinli içeceklerin yerine bitkisel alternatifler koymak, kafeinsiz oldukları sürece (nane çayı veya ahududu yaprağı çayı gibi) iyi bir fikirdir. Farklı türler ve tatlar arasında geçiş yapmak, bitkisel karışımlarda potansiyel olarak bulunan bitki kimyasallarına maruz kalmanızı sınırlamaya yardımcı olur. Zencefil çayı gibi hamilelik sırasında fayda sağlayabilecek bazı bitkisel karışımlar vardır, ancak bunlar gerçekten güvenli midir?

Zencefil çayı hamilelik sırasında güvenli midir?

Diğer tüm bitkisel çaylarda olduğu gibi, zencefil çayı hamilelik sırasında ılımlı olarak içildiğinde güvenlidir. Bitkisel çaylar veya fazla kafeinli sıcak içecekler içmek tavsiye edilmez. Bazı uzmanlar, zencefil çayı gibi bitkisel çayların özellikle yüksek dozlarda düşük yapma riskini artırabileceğinden endişe duyuyor. Bu yüzden gebelikte zencefil çayı ve benzeri bitkisel çaylar tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Hamilelikte zencefil çayı azar azar tüketildiğinde, özellikle ilk üç aylık dönemde, sabahları yaşanan bulantılar için doğal bir ilaç görevi görebilir. Hamileliğiniz sırasında günde 1gm’den fazla zencefil tüketmemeniz önerilir. Son derece nadir durumlarda, bazı hamile kadınlar hamilelik sırasında zencefil alerjisi geliştirebilir, bu, aşırı dozda zencefil tüketmek dışında zencefilin gebelikte güvenli olmadığını düşündürebilecek tek olasılıktır.

Hamilelikte Zencefil Çayı Faydaları ve Zararları

Hamilelikte zencefil çayı içmenin faydaları ve zararları görüleceği üzere net değildir. Zira burada kullanım miktarı ve kişinin sağlık durumu çok önemli rol oynar. Aşırı kullanımlar konusunda kesin bilgi olmasa da bebekte gelişim bozukluklarına veya düşük riskine yol açabilir. Dilerseniz zencefil çayının gebelikteki zararlarını listelemeden önce, kararında kullanıldığında zencefil çayının hamilelikteki yararları nelerdir başlıklar halince inceleyelim:

Hamilelikte Zencefil Çayı Faydaları

Gebelikte zencefil çayı tüketmenin başlıca 10 yararı şu şekildedir:

  • Sabah bulantısına yardımcı olur
  • Sindirime yardımcı olur
  • Bağışıklığı geliştirir
  • Boğazı ve nefesi gevşetir
  • Kaygıya yardımcı olur
  • Kan şekerini yönetir
  • Kolesterolü kontrol altında tutar
  • Kanseri önler
  • Kasların iyileşmesine yardımcı olur
  • Besin emilimini artırır

Hamileyken Ne Kadar Zencefil Çayı İçebilirsiniz

Kararında tüketildiğinde hamileyken zencefil çayı içmek bir süper besin desteği sağlar, ancak aşırı miktarda alınırsa, size yardımcı olmaktan daha fazla zarar verebilir. Çoğu tıp uzmanı, hamile bir kadının herhangi bir biçimde günde bir gramdan fazla zencefil tüketmesini önermez.

Hamilelikte Zencefil Çayı İçmenin Zararları

Hamilelikte zencefil çayı içmenin zararları genellikle fazla miktarda tüketildiğinde yan etkiler olarak ortaya çıkar. Zencefil çayı gebelik sırasında düzenli olarak aşırı tüketilirse, bazı önemli yan etkilere sebep olabilir, işte birkaç zencefil çayı zararları:

Gebelikte Kilo Kaybına yol açar: Zencefil çayı gebelikte fazlam miktarda içildiğinde kilo yönetiminde zararlı rol oynar; bu gebelik sırasında sizin ve bebeğiniz için beslenme düzensizliği yaratabilecek olumsuz bir kilo kaybı içerir.

Anestezi İlaçları ve Aşırı Kan Kaybı ile Etkileşim: Zencefil çayı kan inceltici etkiler gösterir; Bu, kanın pıhtılaşmasını engelleyebilir ve aşırı kan kaybetmeniz sebep olabilir, ek olarak, zencefil çayı, aşırı fazla içildiğinde anestezik ilaçlarla kötü etkileşime girebilir ve ameliyattan önce tüketmeyi tehlikeli hale getirebilir.

Doğum Kusurları Riski: Yukarıda belirtildiği gibi, zencefil besin emilimine katkıda bulunabilir, ancak aşırı tüketimde bu kötü bir şey olabilir. Bu durumda anneye yeterli besin giderken bebekte beslenme eksikliği oluşabilir.

Hamilelikte Zencefil Çayı Düşük Yapar mı?

Çok nadir durumlarda, zencefilin aşırı tüketimi düşük veya hala doğuma neden olabilir. Zencefilin kan inceltici ve kas gevşetici özellikleri nedeniyle, aşırı kullanım erken doğuma neden olabilir. Düşük, erken doğum ve doğum kusurları üzerindeki gibi, zencefil aşırı miktarda içildiğinde vücudunuzun besinleri daha yüksek oranda emmesine neden olabilir ve bebeğinizin olması gerekenden daha düşük bir kilo ile doğup iyi gelişmemesine yol açabilir. Bu nedenle hamilelik süresince zencefil çayı gibi çayları kullanmadan önce mutlaka ama mutlaka bir uzman doktordan tavsiye alın. Dilerseniz bu konu hakkındaki Hamilelikte Zencefil Çayı İçilir mi? Gebelikte zencefil zararlı mıdır? başlıklı diğer yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kaynak