X

Hamilelikte Turp Yemek Zararlımı? Gebelikte Turp Yemenin Faydaları Ne?

Hamilelikte turp yemek zarlı mıdır yoksa faydalı mıdır? Gebelikte kımızı turp ve kara turp tüketmek arasında fark var mıdır? Hamileler turp tüketirken nelere dikkat etmelidir? Tüm bu soruların cevaplarına başlıklar halinde değindik. Ayrıca hamilelikte tüketilen çeşitli gıdaların nasıl etkiler gösterdiğine dair diğer yazılarımızı da GEBELİK kategorimizden bulabilirsiniz.

Hamilelikte Turp Yemek Nasıl Bir Etki Gösterir?

Hamilelikte turp yemek çok faydalı etkiler gösterir, öncelikle bunu belirtelim ki aklınızdaki soru işaretlerini giderelim. Ancak her bitkide olduğu gibi turpun nasıl ve sıklıkla yeneceği çok önemlidir. Özellikle gebelik dönemi beslenmesi, bebeğin gelişimi için oldukça önemli bir faktördür. Gebelikte turp yemek ne gibi faydalar sağlar, nasıl tüketilirse zararlı etkileri olur dilerseniz yazımızın devamındaki başlıklarda deteylandıralım.

Hamilelikte Kara Turp Zararlımı Yoksa Faydalı mı?

Hamilelikte kara turp zararlımı sorusu en çok sorulan sorular arasındadır. Bu konuda zararlı ya da yararlı olabileceğine dair bir çok fikir vardır, ancak kara turpun gebelikte risk doğuran faktörleri genellikle bilinçsiz ve çok miktarda tüketmekten gelmektedir. Dilerseniz bu konuda sizleri aydınlatmak için başlık başlık turpun hamilelere faydalarından ve hangi durumlarda ne gibi zararları olabileceğinden bahsedelim:

Hamilelikte Turp Yemenin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte turp yemenin faydaları kısaca maddeler halinde şu şekildedir:

 • Düşük riskini azalttığı söylenmektedir.
 • Turp içerisinde bulunan B12, B1 ve E vitaminleri anne ve bebek sağlığı açısından çok yararlıdır.
 • Karaciğer, safra ve sindirim sistemi üzerinde faydalı etkiler gösteren turp böylelikle anne ve bebeğin sağlığı açısından olumlu bir etki sağlar.
 • Hamilelikte yaşanan sindirim sorunlarını hafifletir, idrar söktürücü bir özellik gösterir.
 • İştah açıcı özelliği sayesinde yemek yemekte isteksizlik yaşayan anne adaylarına yardımcı olur.
 • İçerisinde bulunan mineraller sayesinde diş ve kemik yapısını güçlendirici etki sağlar, bu anne ve bebek için oldukça gerekli bir özelliktir.
 • Saçlara ve cilde canlılık verir. Özellikle hamilelik döneminde turp tüketmek anne adaylarının vücutlarındaki değişimleri daha sağlıklı atlatmalarına yardımcı olabilir.

Hamilelikte Turp Yemek Zararlımı?

Hamilelikte turp yemek zararlımı sorusu en can alıcı sorudur. Çünkü yukarıda rahatlıkla bir çok faydasını saydığımız turp bilinçsiz kullanıldığında olumsuz sonuçlara da neden olabilir. İşte maddeler halinde, gebelikte turp tüketmenin neden olabileceği başlıca zararlı durumlar:

 • Turp iyot emilimini azaltıcı bir etki gösterebilmektedir. Bu nedenle gebelikte yada normal şartlarda aşırı derecede turp tüketmek vücuda ihtiyaç duyulan iyot alınmasına engel olur ve guatr başta olmak üzere bir çok sağlık sorununa yol açabilir.
 • Diğer yandan hamilelikte turp yemek konusunda dikkatli olunması gerek bir durumda hijyendir. Turp bir toprak altı ürünü olması bakımından çok iyi bir şekilde temizlenmediğinde zararlı bakterilerin vücuda alınmasına neden olur. Bu da anne ve bebek sağlığı üzerinde doğrudan olumsuz sonuçlara yol açabilir. Peki bu kadar faydalı olan turp nasıl tüketilirse zararlı etki göstermez? İşte cevabı:

Hamilelikte Turp Tüketimi Nasıl ve Ne Kadar Olmalı?

Öncelikle özellikle hamilelik döneminde, doktor görüşü alınmadan hiç bir yiyecek aşırı miktarda tek yönlü olarak tüketilmemelidir. Uyulması gereken diğer kurallar şunlardır:

 • Kronik bir rahatsızlığınız varsa mutlaka doktordan görüş alın.
 • Turpun kabuğunu soyun güzelce yıkayın ve ardından sirkeli suya koyun, yarım saatten az olmamak kaydıyla bu suyun içerisinde bekletin.
 • Daha sağlıklı bir diğer yöntem de haşlamak ya da pişirmektir. Bu sayede içerisinde bulunabilecek olan bakterilerin ölmesini sağlayabilirsiniz.
 • Günde bir öğün ve az miktarda tüketin.

Turp hakkında daha fazla bilgi edinmek için wikipediadaki turp sayfasını ziyaret edebilirsiniz: https://tr.wikipedia.org/wiki/Turp

Ayrıca “Siyah Turp Bal Karışımı Nasıl Yapılır ve Ballı Siyah Turp Kürünün Faydaları” hakkındaki yazımızı da okuyabilirsiniz.