Hamilelikte Susam Yenir mi? Gebelikte Susamın Faydaları ve Zararları

Hamilelikte susam yemek düşüğe yada erken doğuma neden olur mu? Gebelikte susam yemenin zararları ve faydaları nelerdir? Soruları hamilelerin aklını kurcalamaktadır. Hamileyseniz, yiyecek seçenekleriniz konusunda çok dikkatli olmalısınız çünkü yediğiniz şey sağlığınızı ve bebeğinizin sağlığını etkileyecektir. Bu nedenle sağlıklı yiyecekleri tercih etmeniz önemlidir. Hamilelik sırasında yiyecek seçenekleriniz konusunda iyi niyetli tavsiyeler alacaksınız ve çok fazla bilgi sizi bunaltabilir. Hangi meyve ve sebzeleri yiyeceğinizi bileceksiniz, ama otlar ve tohumlar ne olacak? Örneğin susam tohumlarını ele alın, bunları hamilelik diyetinize dâhil edebilir misiniz? Zararlı mı yoksa siz ve bebeğiniz için iyi mi? Bilmek için okumaya devam edin!

Hamilelikte Susam Yenir Mi?

Beyaz susam tohumlarının hamilelikte susam yemenin düşüğe yada erken doğuma neden olduğu inancı doğru bir inanç değildir. Hindistan'da birçok insan susam tohumlarının 'ısı üreten' bir gıda olduğuna ve vücut ısısını artırdığına ve vücudun doğal dengesini bozduğuna inanıyor. Bazı insanlar ayrıca hamilelikte susam tohumu gibi ısı üreten gıdalar yemenin düşük veya erken doğum eylemine yol açabileceğine inanmaktadır. Ancak, bunu destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Aksine, susam tohumları hem anne hem de bebek için iyi olan demir, protein, lif, kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi temel besinlerle doludur. Ancak çoğu doktor, susam yemenin hamileliğin ilk dönemlerinde mide bulantısına yol açabileceğini ifade etmektedir.

Hamilelikte Susam Hangi Besinleri Sağlar

Susam tohumları çeşitli temel besinlerle zenginleştirilmiştir ve hamilelik sırasında tüketilmesi size ve bebeğinize çok iyi gelebilir. Bu tohumlar büyük bir demir, kalsiyum ve lif kaynağıdır. Tüm bu besinleri almak için sadece birkaç tohum tüketmeniz yeterlidir.

Hamilelikte susam yemenin size kazandıracağı besin değerleri şunlardır:

 • Protein - 2 g,
 • Lif - 1 g,
 • Karbonhidratlar - 2 g,
 • Yağ - 4 g,
 • Kalsiyum - 89 mg,
 • Demir - 1.3 mg,
 • Kalori - 51,
 • Magnezyum, potasyum ve B Vitaminleri gibi diğer mineraller eser miktarda bulunur.

Gebelikte Susamın Faydaları Nelerdir?

Susam tohumları dünyanın birçok yerinde bir süper gıda olarak kabul edilir. Hamile bir kadın ve bebeği için gerekli olan birçok besin maddesi sunabilirler. Hamilelik sırasında susam yemenin faydalarından bazıları aşağıda belirtilmiştir.

 • Susam, fetüsün büyümesi için gerekli olan demir, kalsiyum ve vitaminler sunan eksiksiz bir besin paketi olarak hizmet eder. Susam tohumları, fetusun düzgün gelişimini sağlayacak olan riboflavin, niasin, tiamin ve piridoksin gibi B Vitaminleri bakımından zengindir.
 • Susam, fetüsün düzgün büyümesi için gerekli olan mükemmel bir protein ve amino asit kaynağıdır.
 • Zengin bir lif kaynağı olan susam, hamilelik sırasında sindirime yardımcı olabilir. Kabızlık hamilelik sırasında yaygın bir sorundur. Ayrıca kabızlık ve sindirim sistemi ile ilgili diğer sorunlarınız varsa, susam tohumu yiyebilirsiniz.
 • Susam, kötü kolesterol seviyenizi veya LDL seviyenizi düşük tutabilen ve iyi kolesterol veya HDL seviyenizi artırabilen oleik asit içerir. Bu iyi bir lipit profili sağlayacaktır.
 • Susam, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilen, hastalıkları ve mikropları uzak tutabilen C Vitamini içerir. Hamilelik sırasında bağışıklık gücünüz düşük olacaktır, bu nedenle enfeksiyonlara ve hastalıklara daha duyarlı olabilirsiniz. Ancak susam yiyerek bu enfeksiyonlardan kaçınabilirsiniz. Susam tohumu tüketimi soğuk algınlığı ve gribi önleyebilir.
 • Kalsiyum, hamilelik sırasında iyi ağız sağlığı için önemli bir besindir. Ve mükemmel bir kalsiyum kaynağı olan susam, dişlerinize bakabilir. Susam tohumları yiyerek hamilelikte dişlerinize ve kemiklerinize dikkat edebilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin sağlıklı büyümesine de yardımcı olabilir.
 • Susam tohumları folik asit içerdiğinden, hamilelik sırasında yemek, bebeklerde nöral tüplerle ilgili kusurları önlemeye yardımcı olabilir.
 • Susam tohumları yemenin de enerjiyi artırdığı ve zihinsel stres ve zayıflığı azalttığı düşünülmektedir.
 • Susamın zengin bir demir kaynağı olması, bebeğinizin rahimdeyken yeterli miktarda oksijen almasını sağlayabilir.

Hamilelikte Susam Nasıl Tüketilmeli?

Artık susamın sunduğu muazzam faydaların farkında olduğunuza göre, bunları hamilelik diyetinize nasıl dahil edebileceğinizi merak ediyor olmalısınız. Temel besinler açısından zengin olmaları, diyetinize sağlıklı bir katkı sağlar ve bunları normal yemeğinize nasıl dahil edebileceğinizi gösterir.

 • Salataların içerisine biraz susam ekleyebilirsiniz.
 • Sebzelerinizi susamla kaplayarak pişirebilirsiniz.
 • Susam kızartmaları ve çeşitli yemekleri süslemek için kullanabilirsiniz.
 • Çorbalara susam ekleyebilirsiniz.
 • Ayrıca çöreklerin üzerine biraz susam ekleyebilirsiniz.

Görüleceği üzere günde az bir miktar susam kullanmak oldukça yararlıdır. Ancak susamın aşırı tüketimi bazı sorunlar doğurabilir. Gelin hamilelikte susam yemenin olası zararlarına da bakalım.

Hamilelikte Susam Yemenin Zararları Nelerdir?

Susam yemek hamile bir kadın ve bebeği için zararlı değildir. Ancak, her gebenin vücut yapısı aynı yiyeceğe aynı biçimde tepki vermez. Susam tohumlarının hamilelik sırasında etkileri değişebilir. Bulantı hissediyorsanız, bulantı azalıncaya kadar bekleyin. Susam kullandıktan sonra mide rahatsızlığınız varsa, yemeyi bırakmalısınız. Diyetinize susam eklemeden önce bir doktora danışmak en iyisidir.

Gebelikte Susam Yağında Pişirilmiş Gıdaları Yiyebilir miyim?

Hamilelik sırasında susam yağında hazırlanan yiyecekleri yemek güvenlidir. Bu yağ hamilelik sırasında sağlıklı yağ gereksinimlerinizi karşılayabilir ve bebeğinizin beyninin gelişimine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, susam yağında pişirilmiş bir şey yemeden önce bir beslenme uzmanı ve doktorunuzla konuşmanız önerilir.

Siyah Susam veya Beyaz Susam Tohumları Yemek - Hangisi Daha Sağlıklı Bir Seçimdir?

Siyah susam yüksek bir besin profiline sahiptir, bu nedenle beyaz susamdan daha sağlıklıdırlar. Siyah susam tohumları, beyaz susam tohumlarından daha fazla kalsiyum içerir ve kalsiyum gereksinimlerinizi karşılamak istiyorsanız hamilelik sırasında daha iyi bir seçim olacaktır. Bununla birlikte, beyaz susam tohumları tüketmenin de yanlış bir yanı yoktur. Onlar da iyidir!

Susam tohumu yemek anne ve bebek için zararlı değildir. Ancak, hamileliğinizin ilk üç ayında diyetinize dahil etmekten kaçınmanız en iyisidir, çünkü onları yemek bulantıya neden olabilir. Bu tohumları diyetinize dahil etmeyi planlıyorsanız, bilinçli bir seçim yapmak için bir kez doktorunuzla konuşun. Sağlıklı bir hamilelik geçirmeniz dileğiyle!

Dilerseniz Hamilelikte Yenmemesi Gerekenler Listesi – Gebelikte Neler Yenmez başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. Kaynak