Hamilelikte Su Tüketimi - Gebelikte Ne Kadar Litre Sıvı İçmek Gerekir?

Hamilelikte su tüketimi konusunda anne adayları çeşitli endişeler yaşamaktadır. Gebelikte ne kadar su içmek gerekir, fazla veya az su tüketmek hamilelikte sorun oluşturur mu gibi akıllara takılan bir çok soruyu yanıtlamaya gayret ettik.

Hamilelikte Su Tüketimi: Gebelikte Ne Kadar Su İçmeliyim?

Hamilelikte su tüketimi veya bol miktarda sıvı alımı her zaman önemlidir. Yeterince sıvı tüketmemek sizi ve bebeğinizi etkileyebilir. Yeterli miktarda sağlıklı sıvı almazsanız daha fazla sıvı kaybederseniz, özellikle hastaysanız veya çok terliyorsanız kesinlikle su kaybında artış olacaktır. Ayrıca yeterli sıvı içmek hamilelik sırasında kendinizi iyi hissetmenize de yardımcı olabilir. Kabızlık ve yorgunluk gibi bazı yaygın hamilelik sorunlarına da yardımcı olacaktır.

Hamilelikte Ne Kadar Su İçmeliyim?

Hamilelikte günde altı ila sekiz (200ml) bardak sıvı içmeniz gerekir. Çay ve kahve gibi sıcak içecekler dahil tüm içecekler sıvı alımı yerine değerlendirilebilir. Ancak daha sağlıklı sıvılar tüketmek her zamn daha önemlidir. Tüketebileceğiniz sağlıklı içecekler şunları içerir:

 • Su
 • Katkısız meyve çayları
 • Taze meyve suyu
 • Yağsız veya yarı yağsız süt
 • Büyüyen bebeğinizi etkileyebileceğinden kafein içeren içecekleri sınırlayın.

Hamilelikte Su Tüketimi Yetersizliği ve Dehidrasyon Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte su tüketim yetersizliği konusunda bu semptomlardan herhangi birine sahipseniz, susuz kalmış olabilirsiniz:

 • Aşırı susuzluk hissetmek
 • Koyu renkli idrar
 • Günde üç kereden az tuvalete çıkmak
 • Ağız kuruluğu ve gözlerde kuruluk hissi
 • Baş dönmesi ve dengesizlik
 • Baş ağrısı

Hamilelikte sıvı alımınızdan endişe duyuyorsanız veya düzenli su tüketmenize rağmen dehidrasyon belirtileri varsa, doktorunuza başvurun.

Hamilelikte Aşırı Kusma Durumunda Su Tüketimi?

Çok hastalanıyorsanız ve aşırı derecede kusuyorsanız, bu, aldığınızdan daha fazla sıvı kaybedebileceğiniz için daha yüksek dehidrasyon riski altında olduğunuz anlamına gelebilir. Bu yüzden sıvı tüketmeye özen gösterin. Yanınızda sürekli su bulundurun ve aşırıya kaçmadan belli aralıklarla su veya sağlıklı sıvı içecekler tüketmeye gayret edin.

Hamilelikte Yürüyüş Veya Egzersiz Yaparken Bol Su İçin

Hamileliğiniz sırasında aktif olmak çok önemlidir, ancak egzersiz sırasında susuz kalmamak için yeterince sıvı içtiğinizden emin olun. Hamilelikte güvenli bir şekilde egzersiz yapma ve beslenme konusunda mutlaka önce doktorunuza danışın. Gebelikte ortalama olarak günde 1.6 litre sıvı içmeniz gerekiyor. 1 litre şişe su kabı kullanmak gebelikte günlük olarak ne kadar sıvı tükettiğinizi takip etmenizi sağlar. Hamilelikte maden suyu içilirmi? Gebelikte Maden Suyu Faydaları Zararları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kaynak