X

Hamilelikte Soğan Yemenin Faydaları Zararları – Gebelikte Soğan Suyu

Hamilelikte soğan yemek veya soğan suyu içmek zararlı mıdır, yoksa gebelikte soğan yemenin faydaları da var mıdır? Hamilelerin en merak ettiği sebzelerden biri de soğandır. Soğan, birçok tarifin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu aromalı sebze, yaptığınız ve yediğiniz yemeğin tadını ve değerini artırır. Hamilelik diyetinize soğan ne ölçüde dahil edilebilir ve soğan yemenin herhangi bir yan etkisi var mı? Konularında çeşitli cevapları derledik.

Hamilelikte Soğan Yenir mi?

Evet, hamileliğiniz sırasında güvenle ve lezzetle soğan yiyebilirsiniz. Bununla birlikte, her gıdada olduğu gibi aşırı tüketim sonucunda sizde ve bebeğinizde olumsuz sonuçlar ortaya çıkabileceğinden gebelikte soğan yerken mutlaka kararında davranmalısınız.

Hamilelikte Soğan Yemenin Faydaları Nelerdir?

1. Vücudunuzu Detoksifiye Eder: Vücutta ağır metal içeriğinin varlığı hem anne hem de doğmamış bebek için zararlıdır. Soğanlarda bulunan sistein ve metiyonin gibi amino asitler vücudunuzu bu zararlı maddelerden arındırmaya yardımcı olur.

2. Bağışıklığı artırır: Soğanlar C vitamini açısından zengindir. Bu hayati besinin antioksidan özellikleri, hamilelikte bağışıklığı artırmaya ve bebeğin gelişimini korumaya yardımcı olabilir.

3. Kabızlığa İyi Gelir: Soğan, zengin bir diyet lifi kaynağıdır ve bağırsak hareketinizi düzenlemenize yardımcı olabilir. Gebelikte kabızlık çekiyorsanız, çiğ soğan yemek, bu sorununuzu etkili bir şekilde hafifletir.

4. Kan Basıncını Düzenler: Çiğ soğan, kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan bir phytonutrients deposudur. Yemek planlarınıza soğan eklemek hamilelik sırasında preeklampsi, gestasyonel hipertansiyon ve erken doğum eylemi gibi yüksek tansiyona bağlı komplikasyonların riskinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

5. Diyabet ile Mücadele Eder: Soğan, insülin direncini önlemeye ve kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olan krom içerir. Hamilelikte soğan, diyabetle savaşmak için süper bir besindir.

6. Kilo alımını kontrol altında tutar: Hamile kadınlar her zaman aşırı kilo almaktan endişe eder. Soğan, kalori ve yağ oranı düşük olduğu için hamilelik sırasında dengeli kilo kontrolü için olmazsa olmazdır.

Gebelikte Soğan Suyu İltihapla Mücadelenin Doğal İlacıdır

7. Hamilelikte Soğan Dişeti iltihabının Önlenmesine Yardımcı Olur: Hamilelik sırasındaki hormonal değişiklikler diş etlerinizde plak oluşumuna, iltihaplanmaya ve kanamaya yol açabilir. Soğanın antibakteriyel özellikleri hamilelik sırasında ağız sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

8. Genelikte Soğan Boğaz Ağrısı Tedavisi İçin Birebirdir: Hamilelik sırasında boğaz ağrısı çekiyorsanız ve antibiyotiklerden kaçınmak istiyorsanız boğaz enfeksiyonunu etkili bir şekilde tedavi etmek için soğan suyu içebilirsiniz. Daha iyi bir tat için soğan suyuna bir miktar bal da ekleyebilirsiniz.

Hamilelikte Soğan Yemenin Zararları

Hamileyken soğan yemenin sağlık açısından çok sayıda yararı olsa da, zararları da göz önünde bulundurmalı ve günlük soğan tüketiminizi kararında bir ölçüde sınırlandırmalısınız. Hamilelikte soğan yemenin bazı potansiyel yan etkileri şunlardır:

1. Mide ekşimesi ve İshal: Hamilelikte aşırı soğan yemek mide ekşimesi nedeniyle ishal rahatsızlığı oluşturabilir. Mide asidindeki artış mide ve bağırsakların tahriş olmasına neden olabilir.

2. Solunum ve Alerjik Sorunlar: Hamilelikte aşırı soğan tüketimi çeşitli solunum güçlüğü sorunları yaşamanıza ve alerjik olarak etkilenmenize neden olbilir. Aşırı soğan tüketildiğinde hamileliğinizi olumsuz yönde etkileyebilecek anafilaktik şoktan da muzdarip olabilirsiniz. Dilerseniz Soğan Suyunun Faydaları Zararları: Mor ve Kuru Soğan Yararları ve Soğanın Faydaları Nelerdir-Zayıflatır mı-Pişmiş Kuru Soğan Kürü Yapılışı başlıklı makaleleri de okuyabilirsiniz.

Kaynak