Hamilelikte Şeftali Yemenin Faydaları ve Zararları – Gebelikte Şeftali

Hamilelikte şeftali yemenin faydaları var mı yoksa zararları mı vardır? Gebelikte ne kadar şeftali yenebilir? Şeftalinin hamilelere olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir? Gibi soruları bu yazımızda detaylı bir şekilde yanıtladık.

Hamilelikte Şeftali Yemenin Etkileri

Hamilelikte şeftali yemek kararında tüketildiğinde tamamen güvenlidir. Şeftali demir, protein, şeker, pektin ve çinko bakımından zengindir. Bütün meyveyi yemek sağlıklıdır. Şeftalileri iyice yıkayın ve taze olarak tek başına ya da herhangi bir tarifte pişirin.

Gebelikte Şeftalilerin Besin Değeri

Hamilelikte şeftali yemek, bir orta boy şeftali meyvesi (yaklaşık 150 gram) size aşağıdaki besin öğelerini sağlar:

  • Kalori – 59
  • Karbonhidratlar – 14g
  • Protein – 1.4g
  • Yağ – 0,4g
  • Elyaf – 2.3g
  • C Vitamini – 10mg
  • A Vitamini – 489 IU
  • Potasyum – 285mg
  • Magnezyum – 14mg
  • Demir – 0.4mg

Artık şeftalinin beslenme değerlerinin ne kadar iyi olduğunu biliyorsunuz. Fakat bu değerler vücudunuza ne şekilde fayda sağlayacak?

Hamilelikte Şeftali Yemenin Faydaları

Şeftali, sizin ve büyüyen bebeğiniz için büyük önem arz eden mineral ve vitaminler açısından zengindir.

Gebelikte Şeftali Yemek C Vitamini Sağlar

Şeftali, bebeğin kemikleri, dişleri, kasları, kıkırdağı ve kan damarlarının oluşumu için gerekli olan C vitamini açısından süper zengindir. 100 gram şeftali meyvesi size bu vitaminin 6.6 miligramını verir. C vitamini, demirin vücudunuza kolayca emilmesine yardımcı olarak anemiyi önlemenize yardımcı olur. Ayrıca erken doğum yapma riskini azaltabilir.

Hamilelikte Şeftali Yemenin Folik Asit Açısından da Faydaları Vardır

100 gram şeftali meyvesi yaklaşık dört mikrogram folik asit verir. Folik asit, ilk trimesterde önemli bir besindir. Bebeğin beyni ve omurga gelişimine yardımcı olur ve fetusun spina bifida gibi nöral tüp defektlerinden korunmasını sağlar.

Hamilelerin Potasyum İhtiyacına Destek Olur

Şeftali, günlük hamilelik sorunlarıyla başa çıkmanıza yardımcı olan potasyum içerir. Hamilelik sırasında yaygın olan yorgunluk, baş dönmesi, anksiyete, bacak krampları, şişmiş ayaklar gibi sorunları en aza indirir. Anne ve bebekte sıvı dengesini korur.

Şeftali Gebeler İçin Doğal Lif Kaynağıdır

Şeftali, 100 gram meyve başına yaklaşık 1.5 gram lif içerir. Bu nedenle, kabızlık, hazımsızlık ve diğer gastrointestinal sorunlarla baş edebilmek için hamilelik sırasında lif içeriğini en iyi şekilde tutmanıza yardımcı olur. Hamilelikte her gün azar azar şeftali yemek düzenli bağırsak hareketlerine yardımcı olacaktır. Midenizi, bağırsaklarınızı temizlerken ve istenmeyen toksinleri temizler, karaciğer, böbrek ve dalak gibi diğer organların rahatlamasını sağlar. Dahası, aynı zamanda kalp fonksiyonunuzu daha iyi tutarlar.

Hamilelikte Şeftali Beta Karoten Sağalar

Şeftali, bu harika vitaminin doğal bir kaynağıdır. A vitamini öncüsüdür. Şeftali yemek, vücudunuzu yararlı beta karoten miktarı ile desteklemenize yardımcı olur. Beta Karoten, bebeğinizin yanı sıra vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Hamilelikte Şeftali Yemenin Faydaları Arasında Fosfor ve Magnezyum da Vardır

Hamilelik sırasında önerilen günlük fosfor miktarı 700 miligramdır ve 100 gram şeftali meyvesi bu besini 20 mg kadar sağlar. Hem annede hem de büyüyen bebekte güçlü kemikler oluşturmaya yardımcı olur. Ayrıca şeftali, uterusun erken kasılmalarını önlemeye yardımcı olan ve bacak kramplarını ve hamilelik sırasında kabızlığı önleyen önemli miktarda magnezyum içerir.

Hamilelikte Şeftali Yemenin Zararları Var mıdır?

Şeftali yemede büyük bir endişe, içlerinde bulunan yüksek miktarda pestisittir. 2008 yılında ABD Tarım Bakanlığı tarafından yapılan testler, şeftali üzerinde 50’den fazla pestisit kalıntısı olduğunu göstermiştir. Ayrıca bu çalışma şeftalilerin pestisitle en çok kirlenmiş 12 meyveden biri olduğunu ortaya koydu. Bu nedenle, korkuları ortadan kaldırmak için organik şeftali satın alınmalı veya çok iyi bir şekilde yıkanmalıdır. Organik meyveler satın alsanız bile, diğer olumsuz etkiler konusunda dikkatli olmanız gerekir.

Hamile Bir Kadının Ne Kadar Şeftali Yemesi Normaldir?

Hamilelik sırasında, tüm yiyecekleri ılımlı bir şekilde yemelisiniz. Günde 500 gramdan fazla şeftali tüketmemelisiniz. Amerikan Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlara göre, hamileliğiniz boyunca her gün dört ila beş fincan büyüklüğünde meyve ve sebze yiyebilirsiniz. Kendinizi diğer meyveler ve sebzelerle birlikte günde en fazla iki şeftali ile sınırlamaya çalışabilirsiniz. Ancak meyveden doğru şeftalileri satın alırsanız faydalanabilirsiniz.

Gebelikte Yenecek Şeftali Nasıl Seçilir?

Meyve oldukça sert olmalıdır. Kırmızı alanlar arasındaki cilt tonu sarı veya kremsi olmalıdır. Farklı bir yeşil renk tonu olmamalı ve meyve çok sert veya kabuğu çok sağlam olmamalıdır, yani olgunlaşmamış olmamalıdır. Ancak çok da olgunlaşmamalıdır. Şeftalilerin yüzeyinde büyük düzleşmiş morluk veya başka herhangi bir çürüme belirtisi olmamalıdır. Dilerseniz Hamilelikte Nar Yemek Düşük Yapar mı? Düşüğe Neden Olan Meyveler başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kaynak