Hamilelikte Sazan Balığı Yenir mi? Gebelikte Sazanın Faydaları Zararları

Hamilelikte sazan balığı yenir mi gibi birçok soru sorduğumuz yaşamın bir aşamasıdır gebelik. Hamilesiniz ve tıbbi randevularınız sırasında size birçok diyet tavsiyesi verildi. Ancak hangi yiyeceğe izin verildiği veya önerilmediği konusunda emin değilsiniz. Bebeğinizin hastalığına neden olmaktan kaçınmak için çeşitli beslenme önerilerine uymak çok iyidir. Hamileyken sazan yiyebilir miyiz? Sorusunun cevabı genel olarak nasıl hazırlandığına bağlıdır. Hamileyken, çiğ, tütsülenmiş, buharda pişirilmiş, dondurulmuş veya az pişmiş formda sazan yiyip yiyemeyeceğinizi bu yazımızda cevaplayacağız.

Hamilelikte Sazan Balığı

Hamilelikte sazan balığı yemek eğer iyi pişirilmiş ve taze ise herhangi bir risk taşımaz. Ancak çiğ balık istisnasız hamile iken oldukça riskli bir yemektir. Çiğ balıklar muhtemelen listeriosis veya toksoplazmoz gibi bakteriler içerebilir. Listeriosis (bakteri) ve toksoplazmoz (parazitler) gıda kaynaklı hastalıklardır. Genellikle hamilelik veya doğum sırasında anneden fetüse bulaşırlar. Gebelikte sazan balığı iyi pişirilmezse, içerisindeki bakteriler ölmez ve anneye dolayısıyla bebeğe bulaşarak risk oluşturabilir. Bu nedenle, endişeleri önlemek için sazan balığını kesinlikle çiğ yada az pişmiş yemeyin. Bu kategoride suşi, sashimi, tartar, carpaccio, ceviche, gravlax gibi çeşitli çiğ balık yemeği türleri oldukça risklidir.

Hamileyken füme sazan balığı yiyebilir miyiz?

Cevap çiğ balıkla tamamen aynıdır, hamileyken füme sazan yemek tavsiye edilmez. Füme balıklar muhtemelen çiğ balıklarla tam olarak aynı listeriosis ve toksoplazmoz tipi bakterilere sahip olabilir.

Hamilelikte buğulanmış sazan yiyebilir miyiz?

Buharda pişirmede genellikle hamilelikte güvenle sazan balığı pişirmek için önerilen sıcaklık 70 ° C’yi aşar. Sonuç olarak, siz de hamileyken 70 derece ve üzerinde buğulanmış sazanları güvenle yiyebilirsiniz.

Gebelikte dondurulmuş sazan yiyebilir miyiz?

Soğuk zincir kuralına uygun şekilde depolanmış dondurulmuş sazan balığı hamile kadın tarafından yenilebilir. Evde sazan balığı dondurmanız durumunda dondurucunun sıcaklığının -18 ° C’nin altında olduğundan emin olun.

Hamilelikte Sazan Balığı Nasıl Pişirilmeli

Hamileyken sazan yediğinizde tamamen güvendesiniz ancak pişirme ısının 70 ° C’nin üzerindeki bir sıcaklıkta olması ve uygun süre boyunca pişirilmesi kaydıyla. Gebelikte sazan balığının fırında, tavada veya buharda uygun süre ve sıcaklıkta pişirilmesi oldukça önemlidir.

Hamilelikte Balık Tüketimi

Gebelikte haftada 2 kereden fazla balık yememeniz önerilir. Bu durum sazan balığı için de geçerlidir. Bazı balık türleri içerisinde oldukça yüksek miktarda ağır metal bulundurabileceğinden gebelikte ayrıca risk oluşturabilmektedir. Sonuç olarak, hamilelikte sazan balığı yemek taze, iyi pişirilmiş ve haftada en fazla iki kez olmak kaydıyla güvenlidir. Dilerseniz Hamilelikte Ahtapot Yenir mi? Gebelikte Ahtapotun Faydaları Zararları ve Midye Dolma Faydaları Zararları (Hamilelikte ve Cinsel Yönden Etkileri) başlıklı yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Kaynak