Hamilelikte Sarımsak Yemenin Zararları Düşüğe Neden Olur mu?

Hamilelikte sarımsak yemenin zararları nelerdir gibi sorular anne adaylarının merak ettikleri arasında yer alır. Hamilelik sırasında ne kadar sarımsak yemelisiniz? Gebelikte sarımsak yemenin faydaları ve yan etkileri nelerdir? Soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Hamilelikte sarımsak yemenin zararları nelerdir?

Hamilelikte sarımsak tüketmenin bazı yan etkileri olabilir ancak kararında ve dengeli bir şekilde sarımsak yemenin gebelikte herhangi bir zararı yoktur. Ancak özellikle gebeliğin ikinci ve üçüncü trimesterında çok fazla sarımsak tüketirseniz bazı hoş olmayan sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, hamileliğiniz sırasında yiyebileceğiniz sarımsak miktarı hakkında kesinlikle doktorunuza danışmalısınız.

Ayrıca okuyunuz: Semizotu düşüğe neden olur mu?

Hamilelikte Ne Kadar Sarımsak Yenebilir?

Hamilelikte genel olarak, her gün iki ila dört diş sarımsak güvenle yiyebilirsiniz. Bu yaklaşık 600-1.200 mg sarımsak özütü, 0.03-0.12 ml sarımsak esans yağı, 5 ml sarımsak anlamına gelir. Ayrıca 400 mg'lık sarımsak özünden elde edilen takviye hapları en fazla her gün üç kez alabilirsiniz. Ancak her ihtimale karşı yapay sarımsak haplarından ve şişelenmiş sarımsak özlerinden kullanmamaya gayret edin.

Hamilelikte Sarımsak Yemenin Faydaları

Herkes için sarımsağın birçok sağlık faydası vardır, ancak bu yararlar hamilelik sırasında daha da belirgin hale gelirler. Genel olarak vücudumuz için sarımsağın bazı faydaları şunlardır:

  • Sarımsak, yüksek tansiyon riskini azaltır. Yüksek tansiyon veya pre-eklampsi, her on hamile kadından birinin mustarip olduğu bir şeydir. Sarımsak tüketerek, yüksek tansiyon ve idrarda yüksek protein seviyelerine sahip olma riskini azaltabilirsiniz.
  • Sarımsak yemek bebeğin ağırlığını artırabilir. Araştırmalar, sarımsak yerseniz, bebeğinizin düşük kilolu veya erken doğma olasılığının, diyetinizde sarımsak içermediğinden çok daha düşük hale geldiğini göstermektedir. Deneyler, sarımsak ekstraktının plasental hücrelerin büyümesini uyardığını da göstermektedir.
  • Sarımsak, kalp sorunları ve kolesterol seviyeleri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Sarımsakta bulunan alisin, kolesterol seviyelerini azaltır ve normların üzerine çıkmasına izin vermez. Ayrıca inme veya kalp krizini önlemeye yardımcı olan kan inceltici görevi de görür.
  • Düzenli olarak sarımsak yerseniz, sizi bazı kanser türlerinden, özellikle kolon kanserinden koruyabilir. Bilim adamları, soğan, frenk soğanı ve sarımsak yemenin mide ve özofagus kanseri riskini büyük ölçüde azaltabileceğini doğruladılar.
  • Sarımsak bağışıklık sisteminizi artırabilir. Sarımsak yemenin grip, soğuk algınlığı ve diğer benzer rahatsızlıkları önleyebileceği bilinmektedir. Bu, yalnızca kendi sağlığınız için değil, aynı zamanda içinizde büyüyen küçük bebeğin sağlığı için de özellikle önemlidir.
  • Sarımsaktaki allisin, bakteriyel enfeksiyonlarıyla savaşmanıza yardımcı olabilir. Daha önce bahsettiğimiz mikro element, allisin, mantar önleyici özelliklere sahiptir.
  • Sarımsak yemek saç dökülmesini önleyebilir. Bazı hamile insanlar hamilelik sırasında saç dökülmesinden mustariptir. Saçınızı korumak istiyorsanız, sadece biraz sarımsak yemeniz yeterlidir.

Hamilelikte Sarımsak Yemenin Zararları Ve Yan Etkileri

Hayattaki birçok güzel şey gibi aşırı ve bilinçsiz tüketildiğinde sarımsağında zararlı yan etkileri bulunmaktadır. Yukarıda sarımsağın faydaları arasında da belirttiğimiz gibi, sarımsak kanınızı inceltebilir. Ancak, bazı durumlarda, bu iyi bir şey değildir. Bilmeniz gereken başka bir şey, sarımsak takviyelerinin bazı pıhtılaşma önleyici ilaçların yanı sıra insülin ile reaksiyona girebileceğidir. Çok fazla sarımsak yerseniz, zaten savunmasız sindirim sisteminizi bozma riskiniz vardır. Bu, hamilelik sırasında kesinlikle istediğiniz bir şey olmayan mide problemlerine yol açabilir.

Hamilelikte Aç Karnına Sarımsak Yemek Zararlı mıdır?

Gebelikte sarımsak tüketimi hakkında merak edilenlerden biri de sarımsağın aç karnına tüketilmesinin zararlı olup olmayacağıdır. Aşırıya kaçılmadığı sürece gebelikte aç karnına sarımsak yutmanın veya yemenin kanıtlanmış herhangi bir zararı yoktur. Ancak şeker hastalığı veya kanama riski taşıyorsanız hamileyken sarımsak tüketimini olabildiğince sınırlayın ya da doktorunuzdan fikir alın.

Gebelikte Sarımsak Yemek Düşüğe Neden Olur mu?

Hamilelikte sarımsak tüketimi hakkındaki diğer yaygın endişe, sarımsağın düşüğe neden olup olamayacağıdır. Sarımsak olası yan etkileri göz önünde bulundurulduğunda aslında bunu yapabilir. Ancak bunun için oldukça fazla miktarda sarımsak tüketmek gerekir. Bu yüzden sağlıklı bir hamilelik geçirmek adına bir veya iki dişten fazla sarımsak tüketmemek en mantıklı seçim olacaktır. Dilerseniz Aç Karnına Sarımsak Yutmak Faydaları ve Zararları ve Sarımsağın faydaları ve zararları: Sarımsak Yemek Neye İyi Gelir? başlıklı yazıları da inceleyebilirsiniz.

Sarımsak Düşüğe Neden Olur mu?

Az miktarda sarımsak yemek hamilelikte düşük riskini artırmaz. Ancak aşırı miktarlarda yani günde 3-4 diş sarımsaktan fazla sarımsak yemek veya yutmak düşük riskini artırabilmektedir.

Hamileler Aç Karnına Sarımsak Yutabilir mi?

Hamilelik döneminde 2-3 diş sarımsağı geçmemek kaydıyla günde aç karnına sarımsak yutmanın herhangi bir zararı olmayacağı düşünülmektedir. Ancak kanama riskiniz varsa yada şeker hastalığına sahipseniz gebelikte sarımsak yutmak sizin için sakıncalı olabilir.
Hamilelikte sarımsak yemenin zararları nelerdir? Gebelikte ne kadar sarımsak yenebilir. Hamileyken aç karnına sarımsak yutmak düşüğe neden olur mu?Hamilelikte sarımsak yemenin zararları nelerdir? Gebelikte ne kadar sarımsak yenebilir. Hamileyken aç karnına sarımsak yutmak düşüğe neden olur mu?
Hamilelikte sarımsak yemenin zararları nelerdir? Gebelikte ne kadar sarımsak yenebilir. Hamileyken aç karnına sarımsak yutmak düşüğe neden olur mu?

Kaynak