Hamilelikte rezene çayı içmek zararlımı? Emzirmede Rezene

Hamilelikte rezene çayı içmek zararlımı sorusu oldukça sık sorulmaktadır. Özellikle gebelikte ve emzirme döneminde rezene çayı daha çok gündeme gelir. Rezene içenler ve diğer ürünlerini kullananlar tarafından ve kadınlar kulübü gibi forumlarda görüşlerini paylaşanlar ile uzman tv gibi alanında önde gelen kişilerin yorumlarına yer verilen platformlarda da çeşitli bilgi paylaşımları yapılmaktadır. Biz de bu yazımızda rezene çayı içmenin yan etkileri ve zararları konusunda bu paylaşım ve araştırmaları sizler için özetledik.

Hamilelikte Rezene Çayı İçmek Zararlımı

Hamilelikte rezene çayı zararları, yararları ve günde ne kadar içilmeli gibi konuların detaylarına başlıklar altında tek tek değineceğiz. Dilerseniz gebelikte ve emzirme döneminde rezene çayının zararlarını ve yan etkilerini inceleyelim:

Rezene, hem tıbbi hem de mutfak kullanımlarına sahip lezzetli ve aromatik bir bitkidir. Hint ve Orta Doğu yemeklerinin ana bileşenlerinden biridir ve yaygın olarak ağız gargarası olarak da kullanılırlar. Rezene tohumu tüketiminin hamilelik sırasında güvenli olabileceğini gösteren yeterli araştırma yoktur. Bununla birlikte, bu tohumların küçük miktarlarının anne veya bebek üzerinde herhangi bir zararlı etkisi olduğu da bilinmemektedir. Gebelikte ve emzirme döneminde gaz ve şişkinlikten kurtulmak adına anneler tarafından rezene sıkça tercih edilmektedir. Rezene çayı ve aktif bileşikleri, orta miktarlarda kullanıldığında güvenli olduğunu belirlenmiştir. Bununla birlikte, rezene ile yapılan çaylar, önerilen günlük alım miktarını aşan yüksek dozlarda anethole içerebilir. Bu yüksek dozlar teorik olarak hoş olmayan veya tehlikeli yan etkilere neden olabilir.

Ayrıca okuyunuz: Sıcak Çikolata İçmenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Gebelikte Rezene Çayı İçmenin Hormonlara Zararları

Rezene çayı, gebe kalma, hamilelik ve emzirme ile ilgili bir kadın üreme hormonu olan östrojen seviyelerini önemli ölçüde değiştiriyor gibi görünmektedir. 1980 tarihli bir araştırma, rezene östrojenik özelliklerinin meyan kökü ve anason gibi benzer tatlandırıcı bitkilerle paylaştığı anethole, fotoanethole ve dianethole bileşiklerinden kaynaklandığını öne iler sürmüştür. Tüm bu bitkisel ilaçlar anne sütü üretimini arttırmak, adet kanamasını teşvik etmek ve hamile kadınlarda doğum eylemini teşvik etmek için kullanılmıştır.

Hamilelikte Rezene Çayı Düşüğe veya Erken Doğuma Neden Olur mu?

Rezene çayının hormon değiştirici etkileri, hamileliğin son dönemini geçmesi durumunda doğumu tetikleyebilir ve kolaylaştırabilir. Bununla birlikte, diğer bitkisel ilaçlar gibi, rezene çayı sadece nitelikli bir doğum uzmanının tavsiyesi üzerine tüketildiğinde güvenli kabul edilir. Hiçbir çalışma, rezene çayının hamilelik sırasında tıbbi miktarlarda kullanıldığında güvenliğini araştırmamıştır. Teorik olarak, hamilelik sırasında erken kullanılırsa erken doğum eylemine neden olabilir. Rezene çayı da plasentayı geçebilir ve gelişmekte olan bir bebeğin endokrin sistemini bozabilir. Rezene çayını hamilelik sırasında sağlık uzmanınıza danışmadan kullanmayın.

Emzirme Döneminde ve Hamilelikte Rezene Çayı İçmek Zararlımı?

Hamilelikten sonra, bazı anneler anne sütü üretimini teşvik etmek için rezene çayı kullanır. Bununla birlikte, aşırı dozların aslında süt üretimini azaltabileceğini belirtiliyor. Büyük miktarda rezene çayına maruz kalan bebeklerin erken ergenlik ve meme gelişimi ortaya çıkardığı düşünülmektedir. Bu endişe verici durum, rezene içindeki bileşiklerin emziren bir annenin sütünden bebeğe geçtiğinde de ortaya çıkabilir. Emziren anneler rezene çayı kullanmadan önce bir çocuk doktoruna başvurmalıdır.

Hamilelikte Rezene Çayı İçilir mi ve Yan Etkileri Nelerdir?

Hamilelik sırasında rezene tohumu tüketmenin potansiyel olarak yan etkilerinden bazıları aşağıda belirtilmiştir:

  • Kanın pıhtılaşma yeteneğini etkileyebilirler. Herhangi bir kanama bozukluğunuz varsa, sizi aşırı kanamaya eğilimli hale getirdiğinden gebelikte rezene çayı içmekten kaçının.
  • Hamilelikte rezene çayı cildi kurutma eğilimi gösterir ve hassas bir cildiniz varsa tüketiminden kaçının. Havuç, kereviz ve pelin otu gibi bazı bitkilere alerjisi olan kişiler de rezene çayına karşı alerjik tepkiler gösterirler.
  • Düşüklüğe yol açabilecek vajinal kanamaya neden olabilir.

Gebelikte Rezene Çayı İçmenin Faydaları ve Kullanım Şekli

Rezene çayı, bazı sorunları iyileştirmek adına bitkisel bir ilaç da tercih edilmektedir. Bunlardan bazıları bundan sonra bahsedilecektir. Rezene hamilelik sırasında, özellikle ilk trimesterde yaygın olan bulantı ve sabah bulantısı için kullanılır. Midedeki bulantı hissini azaltmaya yardımcı olan anestezik bileşenler içerirler. Hamilelikte rezenenin anti-şişkinlik özelliği bağırsak kaslarını gevşetir. Bu nedenle hazımsızlık ve şişkinlikten kurtulmada faydalıdır. Karaciğeri safra üretmek, sindirimi teşvik etmek ve böylece iştahı arttırmak için uyarır.

Hamilelikte Rezene Çayı Nasıl Hazırlanır?

Rezene çayı mükemmel tıbbi özelliklere sahiptir ve çeşitli hamilelik sorunlarından kurtulma sağlar. Bunun için aşağıdaki tarifle rezene çayı nasıl hazırlanır ve kullanırlar öğrenebileceksiniz:

  • 1 çay kaşığı rezene tohumu
  • 1 su bardağı su
  • Tat vermek için bal

Rezene Çayı Nasıl Yapılır?

Rezene tohumlarını bir havanda ezin veya toz haline getirin. Bir su bardağı su alın ve kaynatın. Ezilmiş rezene tohumlarını kaynar suya ekleyin ve üzerini bir kapakla kapatıp ocağı söndürün. Beş dakika demlenmesini bekledikten sonra çayı süzün. Üzerine bir miktar bal ekledikten sonra içebilirsiniz. Rezene tohumlarının az miktarda tüketilmesi herhangi bir zarara neden olmaz. Ancak, hamilelik rezene çayının yan etkileri ve zararlarına karşı çok dikkatli olmalısınız.

Emzirme Döneminde ve Hamilelikte Rezene Çayı İçmek

Hamilelikte ve emzirme döneminde çok az miktarda rezene çayı tüketmek zararlı olarak görülmemektedir. Ancak çeşitli araştırmalar aşırı tüketimin gebelikte düşüğe veya erkan doğuma neden olabileceğini, emzirme döneminde aşır miktarda rezene tüketiminin sür miktarını azaltacağını ve bebeğe geçen rezene miktarının fazla olması durumunda da ilerleyen yaşlarda erken ergenlik ve meme büyümesi görülebileceğini göstermiştir. Bu nedenle hamilelik veya emzirme dönemi diyetinize rezene çayı eklemeyi planlamadan önce doktorunuza danışmanız önerilir. Yine de güvende kalmak için, doktor tavsiyesi olsa bile ılımlı bir şekilde kullanın. Dilerseniz Rezene Bebeklere Verilirmi? Rezene bebeğe uyku ve kilo yaparmı? ve Rezene Çayının Faydaları ve Zararları – Rezene çayı içmek süt yapar mı? başlıklı yazıları da okuyabilirsiniz.

Kayna 1, Kaynak 2