Hamilelikte Portakal Yemek Zararlı mıdır? Gebelikte Ne Kadar Yenmeli?

Hamilelikte portakal yemek zararlı mıdır, gebelikte ne kadar portakal yemek gerekir, hamileyken portakal tüketmek düşüğe, erken doğuma neden olur mu, portakal bebeğe zarar verir mi gibi sorular anne adaylarının aklı karıştırmaktadır. Ancak taze meyve ve sebzeler hamile bir kadının diyetinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bir kadın hamile olduğunda, yanlış bir yiyecek ciddi sorunlara yol açabileceğinden, yeme alışkanlıklarına dikkat etmelidir. İlk kez hamile iseniz, doğal olarak, bir şey yemeden önce iki kez düşüneceksiniz. Hamileyken, portakal gibi narenciye yiyip yiyemeyeceğinizi merak edebilirsiniz. Portakal zengin bir C vitamini kaynağıdır ve onları yemek sizi anında neşelendirebilir.

Hamilelikte Portakal Yemek Güvenli midir?

Portakal kesinlikle hamilelik diyetinize dâhil edilecek en iyi meyvelerden biridir. Maksimum fayda elde etmek için tüm meyveyi yemelisiniz. Çiğ portakal yemekten hoşlanmıyorsanız, taze sıkılmış portakal suyu da içebilirsiniz. Ancak, hazır portakal suyu paketlerinde bulunan portakal suyunu içmekten kaçının, çünkü zararlı koruyucu maddeler içerir. Sokak satıcıları tarafından satılan portakal suyunu içmekten de kaçınmalısınız. Maksimum fayda elde etmek için, tüm meyveyi yiyin veya evde kendiniz sıkın.

Hamilelikte Portakal Yemek ve Faydaları

Portakal C vitamini, demir, çinko ve folik asit bakımından zengindir. Hamilelik sırasında portakal yemek, bağışıklık fonksiyonunuzu iyileştirebilir, beyin gelişimini güçlendirebilir ve cilt tonuna faydalar sağlayabilir. Hamileliğin ilk üç ayında portakal tüketimi, fetüsün beyninin gelişmesine katkısı olduğu için ısrarla tavsiye edilmektedir. Hamilelikte portakal yemenin sağlık yararlarından bazılarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Hamilelikte Portakal Yemek Bağışıklık Sistemini Geliştirmeye Yardım Eder

Portakal, kadının ve bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirebilen C Vitamini açısından oldukça zengindir. Portakal meyvesi ayrıca bağışıklık yapısı için hayati önem taşıyan demir ve çinko sağlar. Portakal yemek, gebelikte alerji riskini düşürmeye yardım edebilir. Ayrıca bebeklerde kıkırdak, doku, kan damarları ve kemiklerin gelişimini de destekleyebilir.

Hamileyken Portakal Tüketmek Bebeğin Beynini Geliştirmeye Yardımcı Olabilir

Portakal iyi bir folik asit ve vitamin B6 kaynağıdır. Hamilelikte portakal yemek, bebeğinizin beyin fonksiyonlarını geliştirmeye ve bir bebekte beyin ve omurilik anormalliklerine neden olduğu bilinen nöral tüp sorunlarını engellemeye yardım edecektir. Portakallardaki folat içeriği, kan hücrelerinin oluşumuna, yeni doku parçalarının büyümesine ve sağlıklı bir plasenta yapısının gelişmesine yardım edebilir. Bununla birlikte, aşırı folat alımı bir bebekte yüksek doğum ağırlığına yol açabilir.

Gebelikte Portakal Yemek Kabızlığı Önlemeye Yardımcı Olabilir

Portakal, bağırsak hareketini düzenli hale getirmeye ve hamilelikte yaygın bir sorun olan kabızlığı tedavi etmeye yardımcı olan çözünür ve çözünmez lif ve selüloz bakımından zengindir.

Hamilelikte Portakal Yemek Kan Basıncı Seviyelerini Kontrol Yardımcı Olabilir

Portakal meyvesindeki yüksek potasyum kaynağı, gebelerde kan basıncı oranlarını düzenlemeye yardımcı olabilir ve hipertansiyondan rahatlama sağlayabilir.

Hamilelikte Portakal Tüketmek Sıvı Tutma Oranını Artırır

Günlük sıvı alımına katkıda bulunmanın yanı sıra, portakal meyvesi bedendeki sıvı miktarını ve dengesini sürdürmek için sodyum ve potasyum sağlar. % 88 su içeriğiyle portakal, vücuttaki su dengesine ve hidrasyonuna yardımcı olur.

Gebelikte Portakal Tüketmek Cildinize Fayda Sağlayabilir

Portakallar güçlü antioksidanlardır; onları yemek cilt üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahip olabilir, gergin ve sıkı tutar ve akneyi önlemek için yeterli nem sağlar.

Hamileyken Ne Kadar Portakal Yiyebilirsiniz?

Hamilelikte günlük olarak 85 miligram C vitamini alınması tavsiye dilmektedir. Bu ihtiyaç günde üç adet portakal veya C Vitamini bakımında zengin diğer gıdalar tüketerek karşılanabilir. Ancak, diğer yiyeceklerle birlikte portakal yerseniz, gün içinde tükettiğiniz diğer yiyeceklerde bulunan C Vitamini miktarını da dikkate aldığınızdan emin olun. Portakal asitliğe yol açabileceğinden günlük alımınızın önerilen alımı aşmaması gerektiğini unutmayın. C vitamini açısından zengin diğer yiyecekleri yerseniz, portakalları orta miktarda tükettiğinizden emin olun. Diyetinize dahil edilecek portakal sayısı hakkında doktorunuza danışın.

Hamilelikte Portakal Yemek İçin En İyi Zaman Nedir?

Portakal, gün içerisinde herhangi bir anda, aç veya tok karnına yenebilir. Bunları diyetinize ne zaman veya nasıl dâhil ettiğiniz konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Herhangi bir koruyucu madde barındırmayan pastörize edilmiş portakal suyu günlük hamilelik diyetine dâhil etmek için harika bir seçenektir. Günde en fazla iki bardak portakal suyu içebilirsiniz. Zengin bir kalsiyum kaynağı olan pastörize portakal suyu, kemiklerinizi güçlendirmeye yardımcı olabilir. Laktoza toleranssızsanız, süt için iyi bir alternatif olduğundan ve sabah bulantısını iyileştirmeye yardımcı olabileceğinden portakal suyu içebilirsiniz. Ayrıca taze portakalların suyunu sıkabilir ve taze bir içeceğin tadını çıkarabilirsiniz. Ancak vücuttaki glikoz seviyenizi artırabileceğinden çok fazla şeker ellememeye çalışın. Ayrıca Hamilelikte Kivi Yemek Zararlı mı Faydalı mı (Gebelikte kivi yenir mi?) başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Hamilelikte Portakal Yemenin Yan Etkileri Var mı?

Portakallar lezzetlidir ve hamilelik sırasında birçok fayda sağlayabilir, ancak aşırı tüketildiğinde, bazı istenmeyen komplikasyonlara yol açabilir.

  • Yüksek sitrik asit içeriği boğaz ağrısına yol açabilir ve diş minesini aşındırabilir.
  • Lif içeriği aşırı tüketildiğinde karın kramplarına ve gevşek bağırsak hareketlerine yol açabilir.
  • Portakal doğal olarak asidik olduğundan, fazla yemek, gastroözofageal reflü hastalığından (GERD) mustarip hamile bir kadında mide ekşimesine neden olabilir.
  • Vücutta C vitamini fazlalığı erken doğuma yol açabilir.

Hamilelik Sırasında Portakal Çekirdeği Yutmak Sakıncalı mıdır?

Portakal çekirdeklerinin hamilelik sırasında herhangi bir zarara neden olduğu bilinmemektedir Portakal hamile bir kadına sayısız fayda sağlayabilir. Ancak bunları düzenli diyetinize dahil etmeyi planlıyorsanız, önce doktorunuza danışmanız önerilir. Doktorunuz portakal tüketmenizde sakınca görmezse aşırıya kaçmadan, orantılı ve dengeli bir şekilde yiyin. Ayrıca hamilelik sonrası diyete eklemek için harika bir meyve olduklarından hamilelik sonrası da yiyebilirsiniz. Düşük yağ içeriği ve glisemik indeksi doğumdan sonra daha kolay zayıflamanıza ve düzgün bir şekil almanıza yardımcı olabilir. Ayrıca yaşlanmayı engelleyen ve cilde katkı sağlayan faydalı etkilere sahiptir. Bu sebeple gebelik süresi boyunca bu lezzetli meyveyi yemeye devam edin ve sağlıklı kalın!

Kaynak