Hamilelikte patlıcan yenir mi? Gebelikte patlıcanın faydaları zararları

Hamilelikte patlıcan yemek zararlı mıdır sorusu bebek bekleyen annelerin aklında önemli bir soru işareti oluşturmaktadır. Biz de bu makalemizde akıllardaki sorulara cevap olması adına gebelikte patlıcan tüketiminin faydalarından ve zararlarından bahsettik.

Hamilelikte patlıcan: güvenli midir?

Akdeniz tarzı bir diyet uygularsanız, hamilelik sırasında patlıcan tüketip tüketemeyeceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Hamilelik sırasında patlıcan tüketmenin tehlikeli olduğunu duymuş olabilirsiniz, ancak bu doğru mu? Aşağıda hamileyken patlıcanların güvenliği ve ayrıca size ve büyüyen bebeğiniz için sağladıkları besinlere bir göz atacağız.

Hamilelikte patlıcan güvenli midir?

Evet, hamilelikte patlıcan yemek güvenlidir. Ancak patlıcan yüksek miktarlarda tüketildiğinde zehirli olabilen solanin adlı bir madde içerir. Solanin zehirlenmesi , yüksek seviyelerde solanine maruz kaldığınızda ortaya çıkar ve ishal, kusma, ateş ve / veya mide ağrıları gibi semptomlara neden olabilir.

Patlıcan Sapının Faydaları Nelerdir? Patlıcanın Sapı Neye İyi Gelir?

Zehirli olması için 400 mg'dan fazla solanin yemeniz gerekir ve çoğu patlıcangiller 2-13 mg solanin içerir.  Öyleyse, aşırıya kaçmadığınız sürece en sevdiğin patlıcan yemeklerini yemekten çekinmenize gerek yoktur.

Patlıcan besin değeri

1 su bardağı veya 82 gram çiğ patlıcan şu vitamin ve mineralleri içerir:

  • Kalori: 20,5 kalori
  • Karbonhidratlar: 4,8 g
  • Şeker: 2,9 g
  • Protein: 0.8 g
  • Yağ: 0,2 g
  • Elyaf: 2,5 g
  • Manganez: 0.2 mg
  • Folat: 18 μg
  • Potasyum: 188 mg

Hamilelikte Limon Yemek veya Limon Suyu İçmek

Hamilelikte patlıcanın faydaları

Antioksidan özellikler: Bu süslü kelimeyi daha önce duymuş olabilirsiniz ama antioksidan nedir ve neden diyetimde olmasını istiyorum?

Antioksidanlar, vücudu serbest radikallerden veya etrafta dolaşan zararlı maddelerden korumaya yardımcı olan maddelerdir. Antioksidanlar, kalp hastalığı ve kanser gibi kronik hastalıkların önlenmesinde yardımcıdır.

Daha spesifik olarak, patlıcanlar, parlak ve canlı mor renginden sorumlu olan antioksidan olan antosiyaninleri içerir.

Hamilelikte Sarımsak Yemenin Zararları Düşüğe Neden Olur mu?

Lif: Yukarıda okuduğunuz gibi 1 su bardağı çiğ patlıcan 2,5 gr lif içerir. Sıvı alımıyla birlikte lif alımının artırılması, hamilelikte kabızlık için ilk tedavi yöntemidir, ancak lifin sizi “dengeli” tutmaktan başka birçok işlevi vardır.

Lif sizi daha uzun süre tok tutmanıza yardımcı olur ve kan şekerinizin yükselme hızını yavaşlatır, gerçekten bir tam bir kazan kazan.

Hamilelikte Gaz Sancısı Nasıl Geçer? Gaz Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Folat: Patlıcan, bebeğinizin büyümesi ve gelişmesi için hayati bir besin olan folat içerir. Yetersiz folat alımı, birkaç kötü gebelik sonucuyla ilişkilendirilmiştir. Hamilelik öncesi ve hamilelik sırasında diyetinize daha yüksek folatlı yiyecekler eklemek akıllıca olacaktır.

Manganez: Manganez, hamilelik söz konusu olduğunda en az çalışılan mikro besinlerden biridir. Eksik olma ihtimaliniz düşük olsa da, hem eksiklik hem de aşırı tüketim olumsuz sonuçlara yol açabileceğinden önerilen miktarı tüketmek yine de önemlidir.

İki çalışma, hamilelik sırasında hem düşük seviyelerin hem de yüksek manganez seviyelerinin düşük doğum ağırlığı ile ilişkili olduğunu bulmuştur.

Hamilelikte Su Tüketimi – Gebelikte Ne Kadar Litre Sıvı İçmek Gerekir?

Diyetinize patlıcan nasıl dâhil edilir?

Patlıcan çok yönlü bir bileşendir. Hamilelik sırasında “düşük kalorili” yiyecek bulmayı tercih etmek genellikle tavsiye edilmezken, kendinizi çok hızlı kilo aldığınız bir durumda bulursanız, bu herhangi bir öğün için harika bir ektir.

Hamilelikte Patlıcan Hakkında Son Sözler

Günlük bir porsiyon patlıcan hamilelik sırasında size veya bebeğinize zarar vermez. Hamilelikte patlıcan tüketmek tamamen güvenli olmakla kalmaz, aynı zamanda faydaları da vardır! Patlıcan, bu süre zarfında siz ve bebek için önemli olan diğer besinlerin yanı sıra lif, folat, manganez ve antioksidanlar sağlar.