Hamilelikte Oolong Çayı Faydaları Zararları – Gebelikte Oolong Çayı

Hamilelikte oolong çayı faydaları ve zararları konusunda bebek bekleyen annelerin çeşitli ednişeleri bulunmaktadır. Biz de bu yazımızda hamileyken oolong çayı içenin ne gibi etkileri olabileceği konusunda çeşitli görüşleri derledik.

Hamilelikte Oolong Çayı

Hamilelikte oolong çayı içmek gibi gebelik sırasında kaçınmanız gereken yiyecek ve içeceklerin neler olduğu gibi birçok şeyi düşündünüz. Çay kahveden daha az kafein içermesine rağmen, birçok hamile kadın kahveden ziyade çaydan kaçınır. Oolong çayı ise siyah çay ve yeşil çay ile aynı bitkiden gelen bir çay türüdür. Diğer çeşitler gibi oolong da faydalı bileşiklere ve değişen miktarlarda kafeine sahiptir.

Hamilelikte Oolong Çayı Demleme Süresi Çok Önemlidir

Oolong çayı, tüm çayların kaynağı olan kamelya sinensis bitkisinden elde edilir. Bu bitkiden elde edilen farklı çay türleri, nasıl kurutulduklarına veya hazırlandıklarına bağlı olarak lezzet, renk, yoğunluk ve kafein içeriğine göre değişir. Oolong, fermantasyon sürecinde siyah çay ve yeşil çaya göre yüzde 10 ila 70 arasında oksidasyon sürecinden geçer. Bu yarı fermente edilmiş çeşitlilik, polifenoller dahil olmak üzere birçok faydalı bileşik içerir. Bu antioksidan bileşikler vücuttaki serbest radikallerin atılmasına ve sağlıksız kolesterol seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olur. Ancak hamilelikte kafein alımındaki artış anne ve bebek için tehlikeli sonuçlar doğrabilir.

Gebelikte Oolong Çayı ile Kafein Alımı

Gebelikte oolong çayı içmek vücudunuza kafein girişine neden olur ancak iyi haber şu ki, hamileyken kafeinden tamamen vazgeçmek zorunda değilsiniz. Günde yaklaşık iki bardak çaydan yani yaklaşık 200 miligramdan daha fazla tüketmemeniz şartıyla hamilelikte oolong çayı içmek risk oluşturmaz. Çay, kahveden daha az kafein içeriyor olsa da, kafein içeriği ne kadar demlendiğine bağlıdır. Daha koyu bir renk ve daha yoğun bir lezzet için çayın uzun süre demlenmesi, içerdiği kafein miktarını da artıracaktır. Bu nedenle, hafif bir çay demlemek ve siyah çay yerine oolong veya yeşil çay içmek hamilelik sırasında daha iyidir.

Hamilelikte Oolong Çayı Zararlı mıdır?

Hamileyken oolong çayı içmek zararlı mıdır sorusunun cevabı içerdiği kafein oranına ve sizin tükettiğiniz miktara göre değişir. Çok fazla kafein alımı bebekte düşük doğum ağırlığına ve hatta daha kötüsü hamilelikte düşük riskine neden olabilir. Ek olarak, kafein sizin için bir uyarıcı olduğu gibi, bebeğinizi de rahimde hiperaktif veya huzursuz hale getirebilir. Bunun nedeni, kafeinin kalp atış hızınızı ve metabolizmanızı arttırmasıdır; bebeğiniz de bu uyarıcı bileşiğe benzer şekilde tepki verecektir. Dilerseniz Hamilelikte Kaçınılması Gereken Yiyecek ve İçecekler Nelerdir? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Hamileyken Oolong Çayının Kafein İçeriği

Hamilelikte oolong çayı gibi kafein içeren kahve, siyah ve yeşil çay, gazlı içecekler, enerji içecekleri ve takviyeleri ile çikolata gibi kararında tüketilmesi gereken birçok gıda mevcuttur. Yeşil çay da dahil olmak üzere tüm çaylar kafein içerir. Oolong çayındaki kafein içeriği siyah çaydan biraz daha düşüktür. Kafeinsiz adı altında satılan çaylar bile az miktarda kafein içerir ve hamileyseniz oolong çayı, siyah çay ve yeşil çay gibi kafein içeren içecekleri çok fazla tüketmemelisiniz.

Kaynak 1, Kaynak 2