Hamilelikte Okaliptüs Yağı Kullanmak Sakıncalı mıdır? Gebelikte Okaliptüs

Hamilelikte okaliptüs yağı kullanmak sakıncalı mıdır? Gebelikte okaliptüs yağı nasıl, ne zaman ve ne için kullanılır? Gibi merak edilen soruları siz anne adayları için cevaplamaya gayret ettik.

Hamilelikte Okaliptüs Yağı

Okaliptüs globulus olarak da bilinen okaliptüs, Tazmanya ve Avustralya’ya özgüdür. Üreticiler bu uzun yaprak dökmeyen ağacın yapraklarından tıbbi yağı çıkarır ve damıtır. Çok büyük ağaçlardan küçük çalılara kadar değişen birçok okaliptüs türü vardır. En sık kullanılan tıbbi okaliptüs bitkisi Avustralya ateşi veya mavi sakız ağacıdır. Bu ağacın yaprakları 4 ila 12 inç arasında büyür ve parlak bir görünüm ile aromatik bir kokuya sahiptir ve koyu yeşildir. Okaliptüs yağı güvenli kabul edilirken, hamileyken herhangi bir amaç için kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

Gebelikte Okaliptüs Yağı ve Kullanım Alanları

Okaliptüs kullanımı, yerli halkın eklem ağrısını hafifletmek ve cilt problemlerini iyileştirmek için kullandığı Avustralya’da ortaya çıktı. Erken Avrupalı ​​botanikçiler sonunda bu Avustralya yaprak dökmeyen bitkisinin birçok faydasını keşfettiler. 19. yüzyılda İngiltere’de hastaneler, idrar sondalarını temizlemek için okaliptüs yağı kullandılar. Bugün dünyanın dört bir yanındaki insanlar okaliptüs bitkisinden gelen yağı, soğuk algınlığı ve grip ile ilişkili semptomları azaltmak için etkili bir ilaç olarak kullanıyor.

Okaliptüs Yağı Hangi Bileşene Sahiptir?

Okaliptüs yağı, tıbbi etkilerinden sorumlu olan okaliptol adı verilen bir bileşik içerir. Okaliptol, mantarlara, bakterilere ve virüslere karşı etkili olmasını sağlayan antiseptik ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, bu aromatik yağ ayrıca iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek tanenler ve antioksidan özelliklere sahip flavonoidler içerir.

Hamilelikte Okaliptüs Yağı Kullanımı

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, okaliptüs yağı, soğuk algınlığı, grip ve bronşit ile ilişkili burun ve göğüs tıkanıklığı için doğal rahatlama sağlayabilir. Yağın antiseptik özelliği, enfeksiyonlara karşı etkili olmasını sağlayarak, soğuk algınlığı ve grip mevsiminde bağışıklık sisteminizi korur. Ayrıca, okaliptüs öksürüğü azaltabilir, bronşiti tedavi edebilir ve yaralar, kaynar ve yaralar gibi cilt iltihaplanmasını azaltabilir.

Herhangi bir takviye, bitki veya ilaçta olduğu gibi, hamilelik sırasında okaliptüs yağı kullanmadan önce her zaman sağlık uzmanınıza danışın. Noreen Kassem’e göre, okaliptüs yağı, talimatlara uygun olarak kullanıldığında hamilelikte güvenli kabul edilmektedir. Seyreltilmemiş uçucu yağları doğrudan cildinize uygulamayın veya seyreltmeden solumayın. Ayrıca, bir okaliptüs yağı ürünü seçerken, organik ve en az yüzde 70 okaliptol olanı seçin. Dilerseniz Hamilelikte Maydanoz Yemek ve Maydanoz Yağı Kullanmak Zararlı mıdır başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Kaynak