Hamilelikte Nar Yemek Düşük Yapar mı? Gebeler için Riskli Meyve

Hamilelikte nar yemek düşüğe neden olur mu olmaz mı ve hangi meyveleri yemek düşük riskini artırır gibi soruları cevapladığımız bu yazımızda, gebelikte yenmesi risk taşıyan bazı meyveler hakkında ilginç bilgiler edineceksiniz.

Hamilelikte Nar Yemek Düşüğe Neden Olur Mu? Gebelikte Hangi Meyveler Risklidir?

Hamilelik süresince nar yemek bebek ve anne için koruma sağlamaktadır. Gebeliğin ilk haftasından itibaren düzenli tüketilmesi önerilmektedir. İbrahim Saraçoğlu hamilelikte nar yemek bebek gelişimi için faydalıdır demektedir. Bu nedenle gerekli vitaminlerin vücuda sağlanması nar tüketimi ile sağlanır. Hamileliğin ilerlemesi ile vücutta ödem oluşmaktadır. Bu ödemi atmak için günlük 1 bardak nar suyu tüketilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda salatalara nar ekleyerek vücuda vitamin takviyesi sağlanır.

Nar potasyum bakımından vücut ve kemik gelişimi için faydalı meyveler arasındadır. İçerisinde bulunan C vitamini ile gribal hastalıklardan korumaktadır. Özellikle hamilelik döneminde anne adayları mikroplara karşı daha savunmasız kalır. Vücudun direncini arttırmak için nar tüketilmesi önerilmektedir. Hamilelikte nar yemek cinsiyet için herhangi bir değişikliğe neden olmaz. İçerisinde bulunan folik asit ve mineraller bebeğin daha sağlıklı gelişmesini sağlar. Aynı zamanda demir eksikliği nar ile giderilmektedir.

Ayrıca okuyunuz: Semizotu düşüğe neden olur mu?

Hamilelikte Nar Yemek Düşüğe Neden Olur Mu?

Gebelik döneminde vücuda alınan her besin dikkatle ve doktor kontrolünde alınmalıdır. Yanlış besin tüketimi bebeğe zarar verebilir ya da düşüğe neden olabilir. Hamilelikte nar yemek düşüğe neden olur mu gibi sorularına verilebilecek en iyi cevap ise bebek için çok faydalı olduğudur. Nar yemek herhangi bir düşük olayına neden olmaz. Yalnızca hamilelik döneminde alınan besinlerin yeterli miktarda tüketilmesi önerilir. Günlük nar ihtiyacı 1 adet ya da yaklaşık 1 su bardağı kadardır. Daha fazla tüketmek bu dönemde mide bulantısına neden olabilir.

Hamilelikte Narın Faydaları Nelerdir?

Narın kış aylarında antioksidan görevi bulunmaktadır. Dışarıdan gelecek hastalıklara karşı vücudu önceden hazırlar ve direncini arttırır. Böylelikle hastalık geçirme riski azalır. Kalp tıkanıklığı damar tıkanıklığı hamilelik döneminde görülebilecek durumlardandır.

Damarların açılmasını ve vücudun düzgün çalışmasını sağlar. Narın aynı zamanda kansere koruyucu özelliği bulunmaktadır. Nar tüketen kişiler tüketmeyenlere oranla daha nadir kanser hastalığına yakalandığı görülmektedir.

Ayrıca okuyunuz: Hamilelikte jelibon yemek zararlı mıdır?

Hamilelikte Hangi Meyveleri Yemek Zararlı Olabilir?

Hamilelik, ilk üç aylık dönemden itibaren, hem anne hem de bebeğin sağlıklı bir yaşam sürmesi adına beslenmeye özen gösterilmesi gereken bir durumdur. Hamilelikte sağlıklı ve formda kalmak en önemli şey haline gelir. Bunun dışında sağlıklı beslenme, sağlıklı bir bebeğin de temelidir. İlk üç aylık dönem düşük riski açısından dikkatli olunması gereken bir dönem olarak görülmektedir.

Her meyve ve sebze elbette sağlı özelliklere sahiptir ancak bazı meyvelerin gebelikte tüketilmesinin düşük riskini artırdığı düşünülmektedir. Tabi ki tüm meyveler için böyle bir durum söz konusu değildir. İşte papaya, ananas, yengeç, yumurta ve civa bakımından zengin balıklar gibi kaçınmanız gereken bazı meyveler de vardır.

Hangi Meyveler Düşüğe Neden Olur ve Neden Düşük Riski Oluşturur?

Birazdan aşağıda sayacağımız meyvelere gebelik döneminde düşük riskini artırmaktadır. Çünkü listelenen bu meyvelerin ortak özelliği rahim ağzını genişletici ve uterusta kasılmayı tetikleyici etki göstermeleridir. Bu meyveleri böyle etkileri olmasına rağmen yendiğinde kesinlikle düşüğe sebebiyet verecekleri anlamına gelmez. Annenin genel beslenme ve sağlık durumu, yaşı ve genetik özellikleri düşük riskini ortaya çıkaran ana faktörlerdir. Bu ve benzeri gıdalar ise hali hazırda var olan riskin artmasına neden olurlar.

Dilerseniz Hamilelikte limon yemek düşüğe sebep olur mu? Limon Zararlı mı? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

İşte Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Meyveler

Ananas: Çiğ ananasın veya suyunun tüketilmesi düşüklüğe neden olabilir, bunun nedeni uterusta kasılmalara neden olan ve fetüse zarar veren serviksi yumuşatan bromelain maddesinin varlığıdır.

Papaya: Eskiden beri papaya planlanmayan bir hamileliği bitirmek için bir araç olarak kullanılmıştır. Bu nedenle hamilelik sırasında kesinlikle papaya tüketmekten kaçının. Yani papaya yemek düşüğe neden olur mu diye soruyorsanız cevap yüksek ihtimalle evet olacaktır.

Şeftali: Hamilelikte şeftali tüketmek vücutta daha fazla ısı üretimine neden olabilir ve bu da iç kanamaya ve düşüklere neden olabilir. Şeftali yemek düşüğe neden olur mu sorusuna net bir cevap verilemese de yememek sizi daha güvende hissettirecektir.

Yabani elma: Yabani elmanın asidik yapısı da rahim kasılmasına neden olabilir. Bu elmaları bu süre zarfında tüketmek, düşüklere neden olabilir. Bu nedenle yabani elma ve elma tüketimini mümkün olduğunca gebelik döneminde en aza indirin.

Kaynak: https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/food-news/eating-these-fruits-during-pregnancy-can-lead-to-miscarriage/articleshow/69581602.cms