Hamilelikte Midye Yemek Zararlı mıdır? Gebelikte Midye Dolma Yenir mi?

Hamilelikte midye yemek zararlı mıdır? Gebelikte midye dolma ve istiridye gibi kabuklu deniz ürünleri yemek sağlıklı mıdır gibi birçok sorunun cevabı merak edilmektedir. Hamilelik sırasında özellikle hoş olmayan gıda zehirlenmesi riskini azaltmak için hamileyken özellikle çiğ kabuklu deniz ürünleri yememek en iyisidir.

Hamilelikte Midye Yemek

Hamilelikte midye yemek birçok fayda ve riski içerisinde taşır. Mideye ve benzer kabuklu deniz ürünleri tüketirken dikkat edilmesi gereken iki önemli tehlikeli nokta vardır. Bunlardan birinci midyenin iyi pişirilmemiş ve bayat olması ile ağır metaller ve çeşitli mikrobik varlıklarca kirlenmiş olmasıdır. Midye benzeri riskleri taşıyan başlıca deniz kabukluları şunlardır:

  • Midye
  • Deniztarağı
  • İstiridye
  • Karides
  • Yengeçler
  • Kerevit
  • Istakoz

Dikkat: Midye dolma yapımında kullanılan midyeler ve diğer çiğ kabuklu deniz hayvanları sizi hasta edebilecek zararlı bakteriler, virüsler veya toksinler (zehirler) ile kirlenmiş olabilir.

İyi Pişmiş Midye Gebelikte Yenir mi?

İyice pişirildiği sürece hamilelik sırasında midye yemek güvenlidir. Herhangi bir virüs veya bakteri gibi kirletici canlılar çoğunlukla iyi bir pişirme işlemiye öldürülür. Bununla birlikte, toksinler varsa, pişirme yoluyla onlardan kurtulmak mümkün değildir. Çoğu ülkede ticari kabuklu deniz hayvanlarının kanunen düzenlenmesi veya test edilmesi gerekmektedir. Kabuklu deniz hayvanlarını herhangi bir kamu sularından almak istiyorsanız, yerel bildirimleri veya yerel yetkilinizle o bölgeden kabuklu deniz ürünleri yemenin güvenli olup olmadığını kontrol etmek önemlidir. Zira sanayi bölgelerinin yoğun olduğu bölgelerden çıkarılan midye ve benzeri deniz kabuklularında aşırı derece ağır metal ve toksin madde birikimi meydana gelmektedir. Bu zararlı maddeler anne ve bebeğe çeşitli yollarla zarar verebileceğinden midyenin avlandığı yerin temiz sular olduğundan emin olunmalı, aksi takdirde hamilelikte midye yememek en doğru seçim olacaktır.

Hamilelikte Midye Yemek İçin Tazelik ve Pişirme

Çiğ yada az pişmiş midye size ve doğmamış çocuğunuza zararlı bakteriler bulaştırabilir. Bu nedenle, sadece taze, iyi pişmiş midye yemenizi sağlamak önemlidir. Midye pişmeden önce canlıyken ve kabukları kapalıyken pişirilir. Piştikçe midyenin kabuğunda açılma meydana gelir, eğer kendiniz pişirmek için midye alacaksanız kabuklarının kapalı ve midyelerin canlı olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca midyeleri tamamen pişene kadar ateşte tutmanız gerekmektedir.

Hamilelikte Ne Kadar Midye Yenebilir

Balık ve kabuklu deniz ürünleri gibi gıdalar, fetal gelişimde önemli rol oynayan omega-3 yağları içerir. Özellikle, omega-3 yağları büyüyen bebeğinizin sağlıklı beyin ve göz gelişimini destekler. Hamilelik sırasında diyetinizin bir parçası olarak balık ve kabuklu deniz hayvanlarını seçtiğinizde, yüksek cıva riskini göz önünde bulundurmak gerekir. Midye gibi kabuklu deniz hayvanlarında ve balıklarda civa kalıntısı riski ne kadar yediğinize bağlıdır. Midye civa bakımında fazla yüksek içeriğe sahip olmasa da, alımınızı sınırlamak kesinlikle gereklidir. Haftada en fazla iki ila üç porsiyon midye yemeniz önerilir. Bir porsiyon yaklaşık 170 gram midyeye denk gelir. Yani haftada 300 ila 500 gramdan fazla midye tüketmeniz önerilmez. Dilerseniz Midye Dolma Faydaları Zararları (Hamilelikte ve Cinsel Yönden Etkileri) ve Hamilelikte Sazan Balığı Yenir mi? Gebelikte Sazanın Faydaları Zararları başlıklı yazıları da okuyabilirsiniz.

Kaynak