Hamilelikte Maydanoz Yemek ve Maydanoz Yağı Kullanmak Zararlı mıdır

Hamilelikte maydanoz yemek zararlı mıdır? Gebelikte maydanoz yemek düşüğe veya erken doğuma neden olur mu? Hamileler maydanoz yerken nelere dikkat etmeli gibi merak edilen soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Hamilelikte Maydanoz Yemek Tehlikeli midir?

Hamile kadınlar büyük miktarlarda maydanoz yağı almamalıdır, ancak yiyecek garnitürü olarak kullanılan maydanoz yapraklarında bulunan miktar zarar vermez. Yani maydanoz yağı gibi maydanoz özü kullanımından ziyada doğal olarak az miktarda maydanoz yemek gebelikte herhangi bir sakınca ortaya çıkarmaz. Ancak buna rağmen şüpheleriniz varsa maydanoz alımınızla ilgili endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Gebelikte Maydanoz Yemeyi Riskli Yapan Şey Nedir?

Maydanozda hamileliği etkileyebilecek aktif bileşenler arasında her ikisi de bitkinin yağında bulunan apiol ve miristisin bulunur. 30’dan fazla maydanoz çeşidi vardır. Farklı maydanoz türleri, her iki maddede de değişen miktarlarda içerir. Maydanoz bitkisinin tohumları yapraklardan daha fazla yağ içerir.

Hamilelikte Maydanoz Yağı Düşüğe Neden Olur mu?

Yüksek dozlarda, maydanozdaki yağlar adet dönemine yol açabilen uterus kasılmalarını uyarabilir. Maydanoz, düşük olarak kullanım geçmişine sahiptir ve yüksek dozlarda düşük veya erken doğum eylemine neden olabilir. Drugs.com’a göre Rusya’da doğum kontrolünü teşvik etmek için yüzde 85 maydanoz suyu içeren bir ürün kullanıldı. Miristisin plasentadan fetüse geçebilir ve yüksek dozlarda bebekte kalp atışında artışa neden olabilir. Baby Zone web sitesi için yazan doğum uzmanı Gerald Dileo, yüksek dozlarda maydanoz yağının bebeğinizin kanındaki hemoglobinle ilgili bir soruna da neden olabileceğini söylüyor.

Maydanozun Gebelikte Oluşturabileceği Diğer Yan Etkiler

Yüksek dozlarda maydanoz yağının hamilelik sırasında sizin veya bebeğiniz üzerinde dolaylı etkisi olan başka yan etkileri olabilir. Maydanozdaki miristisin halüsinojenik etkilere sahip olabilir, bu da sersemlik, denge kaybı, böbrek hasarı veya nöbetlere neden olabilir.

Hamilelikte Maydanoz Yemek İçin Güvenli Doz Nedir?

Maydanoz için hamilelikte güvenli bir doz belirlenmemiştir, ancak maydanozun baharat olarak pişirilmesi veya pişirme sırasında garnitür olarak kullanılması tehlikeye neden olmamaktadır. Maydanoz tohumlarından yapılan maydanoz çayından ise kesinlikle kaçının. Ayrıca maydanoz hakkındaki Maydanozun Faydaları ve Zararları: Maydanoz Suyu İçindeki Vitaminler ve Adet Döneminde Maydanoz Suyu İçmek ve Vajinaya Maydanoz Koymak başlıklı makalelerimizi de inceleyebilirsiniz.

Kaynak