Hamilelikte Mantar Yemek Zararlımı – Gebelikte Hangi Mantarlar Yenebilir

Hamilelikte mantar yemek zararlı mıdır? Gebelikte mantar tüketirken nelere dikkat etmek gerekir. Hamileyken mantar yemek düşük yapar mı ya da bebeğe zarar verir mi gibi soruların cevapları sizler için araştırdık.

Hamilelikte Mantar Yemek

Bir kadın hamile kaldığında, vücuduna giren her türlü besin rahimindeki gelişen fetüsü etkileyebilir. Bunun nedeni, bazı maddelerin yanı sıra yiyecek ve içeceklerin, fetüsün hamilelik sırasında ana gıda ve oksijen kaynağı olan plasentaya geçebilmesidir. Fetüs gelişimi sırasında hassas olduğundan, kadınlar vücutlarına aldıkları her şeyi izlemeli ve hamilelik sırasında ilaç kullanmaktan kaçınmalıdır. Bu, reçeteli ilaçlardan, reçetesiz satılan ilaçlardan ve sihirli mantar gibi yasadışı maddelerden kaçınmayı içerir.

Mantar, sonsuz kültürlerin yemeklerinde kullanılan lezzetli bir besindir. İster pizzanızın üstünde ister en sevdiğiniz makarna yemeğinde tercih edin, mantarlar çeşitli yemeklere lezzet ve doku katar. Lezzet verici ve besinlerle dolu olmasına rağmen, hamile kadınlar uygun şekilde pişirilmedilerse mantar yememeye dikkat etmelidir.

Hamilelikte Mantar Yemek Nasıl Fayda Sağlar

Hamilelikte yenen mantarlar size ve büyüyen fetüsünüze bol miktarda D vitamini, B vitamini, Demir, protein, lif ve çok çeşitli antioksidanlar sağlayabilir, ancak bazı çeşitler – özellikle çiğ ve zehirli olabilecek çeşitler – hamile bir kadın tarafından tüketilmemelidir.

Sihirli mantar olarak da bilinen Psilosibin mantarları, yiyeceklerle çiğ olarak yenebilir veya kuruduktan sonra yenilebilir. Ancak bu tür mantarlar, tüketildiklerinde, büyüyen bir fetüse ölümcül olabilecek zihin değiştirici etkilere sahiptir. Sihirli mantarların yan etkileri arasında anksiyete , psikotik reaksiyon, ve haftalar veya yıllar sürebilen algısal değişiklikler ortaya çıkabilir. Sihirli mantarlar yasadışıdır çünkü yasadışı maddeler psilosibin ve psilosin içerirler. Bu maddeler Birleşmiş Milletler 1971 Psikotrop Maddeler Sözleşmesi uyarınca Çizelge I ilaçları olarak sınıflandırılmıştır.

Gebelikte Yenen Mantarlar Bebeğinizi Nasıl Etkiler?

Hamilelikte çiğ mantar yemek bebeğiniz için son derece tehlikeli olabilir. Mantarlar toprakta veya diğer bitkilerin üstünde büyür ve pişirilmeden tüketim için güvenli değildir. Çiğ mantarların kanserojen olduğu bilinmektedir, yani annede ve muhtemelen fetüste kansere neden olabilirler. Mantarı pişirmenin kanserojen etkilerin azalmasına neden olduğu bilinmektedir ve bir mantarın değerli besinleri iyice pişirilmedikçe serbest kalmaz. Hamilelik sırasında sadece pişmiş mantarları yemek güvenlidir ve fetüsünüzün sağlığı için çiğ mantarlardan kaçınılması önerilir.

Beyin aktivitesini değiştiren psilosibin adı verilen bir kimyasal içeren sihirli mantarların tüketilmesi, hamile bir kadını ve fetüsünü ciddi şekilde etkileyebilir. Zehirli mantarların tüketilmesi fiziksel doğum kusurlarına yol açabilir ve hamilelik sırasında ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır.

Hamilelikte Mantar Yemenin Güvenli Yolları

Ham mantarlar hamile iken yutulursa potansiyel olarak tehlikeli olabilir, ancak hamilelik sırasında yemek için güvenli olan çeşitli mantar çeşitleri vardır. Beyaz düğme mantarları diğer adıyla kültür mantarı, şitaki mantarları, maitake mantarları, porcini diğer adıyla çörek mantarları ve kestane mantarları, hamilelik sırasında tüketmek için lezzetli ve güvenlidir. Hamile kadınlar her zaman zehirli olabilecek veya sihirli mantarları tüketmekten kaçınmalıdır, çünkü bu tür mantarlar gelişmekte olan bebek için yüksek ihtimalle olarak ölümcül sonuç doğurabilir. Ayrıca Hamilelikte Kaçınılması Gereken Yiyecek ve İçecekler Nelerdir? başlıklı makalemiz de yararlı olabilir.

Kaynak