Hamilelikte makarna yenir mi? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Hamilelikte makarna yenir mi sorusuna yanıt aradığımız bu yazımız sizlerin konu hakkındaki fikirlerinizi netleştirmenizi sağlayacak.

Hamilelikte makarna yenir mi? Gebelikte makarna yemenin anne ve bebek sağlığı açısından faydaları ve zararları nelerdir?Hamilelikte makarna yenir mi? Gebelikte makarna yemenin anne ve bebek sağlığı açısından faydaları ve zararları nelerdir?
Hamilelikte makarna yenir mi? Gebelikte makarna yemenin anne ve bebek sağlığı açısından faydaları ve zararları nelerdir?

Makarna en popüler yemeklerimizden biridir. Beyaz soslu veya kırmızı soslu bir tabak makarna, dünyanın her yerindeki insanlar arasında sıcak bir favoridir. Ancak hamilelik sırasında makarna yemek güvenli midir?

Hamilelikte makarna yenir mi?

Doğru malzemeler kullanılarak yapıldığında makarna A vitamini, B vitamini, lif açısından zengin kompleks karbonhidratlar ve folik asit açısından zengin bir besin haline gelir. Bununla birlikte, makarnanın bebekte çinko ve magnezyum eksikliğine neden olan lektinler ve fitatlar da içerdiğini unutmamak önemlidir. Ayrıca, çoğu makarna yemeği genellikle çok sağlıklı kabul edilmeyen rafine undan meydana gelir. Tam tahıllı buğdayla yapılan makarna hamilelik sırasında yenebilir, ancak sadece ölçülü olarak.

Ayrıca: Hamilelikte patlıcan yenir mi?

Hamilelikte hangi tür makarna yenebilir?

Makarna lezzetli, ucuz ve pişirmesi kolaydır. Ancak, çok besleyici olarak kabul görmez. Bu, makarna yemeyi bırakmamız gerektiği anlamına mı geliyor? Hayır. Bugün, bu yemeğin besin değerini artırabilecek bir sürü sağlıklı alternatif mevcuttur. Bunlardan birkaçı aşağıda listelenmiştir.

1. Tam Buğday Makarna

Tam buğday makarnası, bol miktarda lif ve protein içerdiğinden rafine undan yapılan makarnaya sağlıklı bir alternatiftir. Bu, obezite, kalp hastalığı, tip II diyabet ve birkaç kanser türü riskini azaltır. Bununla birlikte, glütene duyarlı veya çölyak hastalığı olan kişiler yine de bundan kaçınmalıdır.

Ayrıca okuyunuz: Hamilelikte Demir Eksikliği ve Çay Demir Eksikliği Yapar mı?

2. Kinoalı Makarna

Kinoalı makarna, kinoa tohumlarının öğütülmesiyle elde edilen undan oluşur. Hamilelikte kinoa içeren makarna protein açısından zengindir, iyi miktarda demir ve magnezyum içerir ve glüten içermez, bu da onu tüm makarna türleri arasında en iyi ve en sağlıklı yapar. Ayrıca kan şekeri, insülin ve trigliserit düzeylerini düşürdüğü söylenir.

3. Spelled Makarna

Spelled, buğdayla yakından ilişkili (ancak olmayan) bir tahıldır. Ayrıca spelled makarna lif açısından yüksek ve protein açısından zengindir. Orta miktarda glüten içerir. Bu nedenle glüten duyarlılığı olan kişiler bundan kaçınmalıdır. Bununla birlikte, hafif glüten intoleransı olan kişilerin tüketimi için uygundur.

4. Esmer Pirinçli Makarna

Kahverengi pirinç makarnası, İrritabl Bağırsak Sendromundan (IBS) mustarip insanlar için idealdir. Glutensizdir ve FODMAP (fermente olabilen oligosakkaritler, disakkaritler, monosakkaritler ve polioller) – yani IBS'den mustarip kişiler tarafından emilemeyen moleküller içermez.

Ayrıca: Hamilelikte Nane Yenir mi?

Hamilelikte Makarna Yemenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Makarna, doğru şekilde ve doğru içerikle yapılırsa doyurucu ve besleyicidir. Aşağıda çok sevilen by yemeğin hamilelikte sağladığı 6 faydası sıralanmıştır.

  • Lif açısından zengin
  • Tansiyonu ve kan şekerini kontrol altında tutar
  • Folik asit ve demir açısından zengin
  • Bağırsak hareketini iyileştirir
  • Enerji seviyesini artırır
  • Enfeksiyonları önler

Hamilelikte Makarna Yemenin Zararları Nelerdir?

İşte hamilelik sırasında makarna yemeye bağlı bazı riskler.

1. Fitatlar ve Lektinler İçerir

Makarna fitatlar ve lektinler içerir. Fitatlar, vücudun hamilelik sırasında çok ihtiyaç duyulan besinlerden ikisi olan magnezyum ve çinkoyu emmesini engeller. Lektinler, toksinlerin sağlıksız yiyeceklerden kana geçişini teşvik eder.

2. Gluten Varlığı

Gluten çoğu makarna türünde yer alır. Bu nedenle, glütene duyarlı veya IBS veya Çölyak hastalığı olan kişiler makarna yemekten kaçınmalıdır. Çünkü çok fazla glüten yemek, semptomları ağırlaştırabileceği ve sorunlara neden olabileceğinden, yalnızca alerji belirtileri gösteren kadınlarda sorunlara neden olur.

3. Kilo Alımı

Hamilelik sırasında çok fazla kilo almak doğum sırasında komplikasyonlara neden olur. Bu nedenle hamileler için kilo aldırabilecek yiyeceklerden biri olan makarnadan uzak durmak en iyisidir.

4. Demir Varlığı

Demir alımı kansızlığı önler, ancak diğer yandan çok fazla demir, hemoroidlere neden olabilen kabızlığa sebep olabilir.

5. Kan Şekerinde Artış

Rafine buğday unundan yapılan makarna, şeker hastalığınız varsa kan şekerinizin yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle tam buğday unu veya kinoa unundan yapılmış makarna yemek tavsiye edilir.

Ayrıca: Hamilelikte Limon Yemek veya Limon Suyu İçmek

Hamilelikte makarna aşermek

Aşermeler hamileliğin bir parçasıdır. Ancak makarna, yüksek karbonhidrat ve (genellikle) glüten içeriğine sahip bir yemektir ve çoğu durumda kaçınılması gerekir. İsteklerinizi kesinlikle kontrol edemiyorsanız, bunlarla başa çıkmanın birkaç yolu:

  • Yemek pişirirken daha fazla sebze ve daha az makarna koymayı deneyin. Bu sayede hem iştahınızı giderebilecek hem de sağlıklı beslenebileceksiniz.
  • Küçük yardımlar alın. Tek seferde çok yemek yemeyin.
  • Beyaz soslu makarna yerine, daha sağlıklı kırmızı soslu makarna veya sade zeytinyağı makarnayı tercih edin.
  • Yemeğinizde rafine beyaz unlu makarna yerine tam buğdaylı makarna veya kinoalı makarna kullanın.

Arıca okuyunuz: