Hamilelikte maden suyu içilirmi? Gebelikte Maden Suyu Faydaları Zararları

Hamilelikte maden suyu içilir mi, gebelikte maden suyu içmek ödem ve şişlik yapar mı, maden suyu içmenin gebelikte faydaları ve zararları nelerdir gibi soruları bu yazımızda yanıtlamaya çalıştık.

Hamilelikte Maden Suyu İçilir mi?

Maden suları; yerin altından çıkan, mineraller bakımından oldukça zengin olan doğal sulardır. Maden suları karbondioksit içerdiği için gaz oluşumuna sebep olabilirler. Bunların gaz içermeyen ve yapay yollarla gazlandırılan çeşitleri de mevcuttur.

Sodyum bikarbonat içeren sulara karbondioksit verilerek üretilen gazlı içeceklere soda adı verilir. Sodalarla maden suları sıklıkla karıştırılırlar. Aslında sodalarla maden suları birbirinden oldukça farklıdırlar. Maden suları sodalara göre mineral bakımından daha zengindir. Sağlık açısından daha faydalıdır. Peki, gebelikte maden suyu içilir mi, içilirse faydaları veya zararlar nelerdir? Gelin beraber inceleyelim.

Gebelik Döneminde Maden Suyu

Halk arasında gebelik dönemindeki kadınların maden suyu içmelerinin sakıncalı olduğu söylenir. Bu yüzden insanlar, gebelikte maden suyu içilir mi gibi soruları sıklıkla sorarlar. Bu da çeşitli çelişki ve endişelere sebep olabilir. Bu yüzden bilgilenmek oldukça aydınlatıcı olacaktır.

Bunlar halk arasında yaygınlaşmış bir şehir efsanesi olmaktan öteye geçemez. Birçok kadın hastalıkları ve doğum uzmanına göre hamilelikte maden suyu içmek oldukça faydalıdır. Maden suları bol miktarda; kalsiyum, magnezyum, selenyum, iyot ve flor içerir. Bunlar vücut için gerekli elementlerdir. Eksiklikleri durumunda önemli sorunlara yol açabilirler. Bu maddelere özellikle hamilelik dönemindeki kadınların diğer insanlara göre daha fazla ihtiyacı vardır.

Şu ana kadar her şey tamam. Peki, hamilelikte maden suyu ödem yapar mı, ne gibi faydaları vardır? Bütün bunları cevaplamak için gelin maden sularının faydalarına bir göz atalım.

Hamilelikte Maden Suyu İçmenin Faydaları

  • Maden suları yüksek oranda kalsiyum içerdiği için kemik sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Özellikle süt ve süt ürünleri tüketemeyen anne adayları için iyi bir alternatiftir.
  • Hamilelikte vücutta flor ihtiyacı artar. Maden suyu içerdiği flor ile hamilelikte oluşacak diş çürüklerinin önüne geçer.
  • Maden suları içerdikleri sülfat ile hazmı kolaylaştırırlar. Hamilelikte sıklıkla rastlanan hazımsızlık ve ödem sorunlarına yardımcı olurlar.
  • Magnezyum içermesi sebebiyle kramp ve kabızlık gibi sorunları giderir. Kramp ve kabızlık hamilelikte yaygın olarak görülen sorunlardan biridir.

Ayrıca Hamilelikte Dondurma Yemek Zararlımı Faydalımı başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Wikide maden suyu: https://tr.wikipedia.org/wiki/Maden_suyu