Hamilelikte Kuşburnu Faydaları: Kuşburnu Marmelatı Yenirmi, Çayı İçilirmi

Hamilelikte kuşburnu tüketiminin anne ve bebeğe faydaları ile zararları var mıdır? Kuşburnu marmelatı yenir mi, kuşburnu çayı içilimi gibi gebelikte en merak edilen sorulardan bazılarına cevap aramaya çalıştık.

Hamilelikte Kuşburnu

Kuşburnu, özellikle kış mevsiminde çok sık tüketilmesi gereken bir meyvedir. İklimsel bazda ülkemizin her bölgesinde rahatlıkla yetişmektedir. Kuşburnu etinin yanında sütünden de faydalanılan bir bitkidir. Bu bitkinin yetişmesi tamamı ile doğal niteliktedir. Ergen hale gelmesi için mevsimsel olarak yaz ayı sonlarında toplanmaktadır.

Kuşburnu Nasıl Bir Bitkidir?

Dikenli bir yapıda olması nedeni ile manuel olarak toplanıp biriktirilen bu bitki kaynatılması neticesinde çok koyu ve oldukça şifalı marmelat meydana getirilmektedir. Bu bitki içeriğinde çok fazla miktarda C vitamini ihtiva etmektedir. Bu bitki özü itibari ile direk tüketilememekte ancak çayı ya da özü alınarak sağlıklı bir şekilde yenilmektedir. Anne ve bebeğin sağlıklı gelişimi açısından hamilelikte kuşburnu çayı sık bir şekilde hiç bir yan etkisi olmadan tüketilmelidir.

Hamilelikte Kuşburnu Marmelatının Vücuda Faydası Nelerdir?

Kuşburnunun kaynatılması ve posa edilmesi neticesinde ortaya çıkan marmelatı yani özü bol şekilde mineral ve vitamin barındırmaktadır. Kandaki basıncın dengelenmesi ile kemiklerdeki sağlıklı gelişim noktasında hamilelikte kuşburnu marmelatı tüketimi oldukça önem arz etmektedir. Bunun yanında kuşburnu özü vücuda kuvvet ve güç vererek zinde olmasına yardımcı olmaktadır.

Yorgunluğun, kırıklığın halsizliğin giderilmesinde çok etkili bir pozisyondadır. Doğal ürünler her zaman sağlıklı olması kuralı bu bitki içinde geçerli nitelikte olup hamilelikte kuşburnu içilir mi diye merak edenlere yanıtımız şiddetli bir evet olacaktır. Doğal ürünlerde herhangi bir yan etki bulunmaz.

Hamilelikte Kuşburnu Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Şu hususlara dikkat edilmesi bu ürünün sağlıklı kullanımı açısından önem arz eder Bu huşuları ele alacak olursak; hazır şişe içerisinde pazara sunulan ürünlerde kullanım ömrünü artırma amaçlı olarak glikoz kullanımı anne ve bebeğin sağlığına olumsuz yansıyabilmektedir. Evde hazırlanmak istenirse; kuşburnu özünün yanında buna ilaveten armut, elma yada iğde kurusu gibi bitkiler eklenerek içerik zenginleştirilebilir.

Genel nitelik taşımamakla beraber bazılarında kuşburnu bağırsak fonksiyonlarının yavaş hareket etmesine neden olabilmektedir. Kabızlık gibi rahatsızlıktan mustarip olanlar çok miktarda tüketmemeleri sağlıkları açısından uygundur. Evde üretilen kuşburnu kalori açısından az miktarda elde etmek mümkün olup az şeker ilavesi ile hamileler rahatlıkla tüketmelidirler.

Dilerseniz gebelikte beslenme ile alakalı şu yazılarımızı da okuyabilirsiniz:

Wikide kuşburnu: https://tr.wikipedia.org/wiki/Ku%C5%9Fburnu

Wikide gebelik: https://tr.wikipedia.org/wiki/Gebelik