Hamilelikte Kozmetik: Gebelikte Saç Boyası, Güneş Kremi, Deodorant...

Hamilelikte kozmetik ürünler ve makyaj malzemeleri zararlı mıdır? Gebelikte kozmetik kullanımında nelere dikkat etmek gerekir gibi sorulara açıklık getirmeye çalıştık.

Hamilelikte Kozmetik Kullanımı

Kozmetikler makyaj ve ilaçsız cilt ve saç bakım ürünlerini ifade eder. Kozmetik hamilelik ve emzirme döneminde makul bir şekilde kullanılabilir. Bununla birlikte, tüm kimyasal maddelerin ve bileşiklerin güvenliği hakkında yeterli bilgi yoktur. Hamilelik sırasında cilde yüzey kan akışı artabilir ve maddeler deriden kan dolaşımına emilebilir. Cildin geniş alanlarını kullanırken önemli emilim meydana gelebilir, bu nedenle gereksiz kullanımlardan kaçınılmalıdır.

Hamilelikte Güneş Kremi Kullanımı

Güneşten koruyucular hamilelik sırasında, örneğin yüzünde makul bir şekilde kullanılabilir, ancak mümkün olan her yerde cildin geniş bölgelerine tekrar tekrar uygulanmasından kaçınılmalıdır. Kimyasal koruyucu içeren güneşten koruyucular, deney koşulları altında östrojen benzeri aktiviteye sahip olduğu gösterilen maddeleri içerebilir (örn., Oktil metoksisinamat, OMC) ve özellikle büyük cilt bölgelerini tedavi ederken cilt yoluyla emilebilir. Hamilelik sırasında, fiziksel korumalı kremlerin (titanyum dioksit veya çinko oksit içeren kremler) kullanılması tercih edilir. Bunlar genellikle çocuklar için güneşten koruyuculardır. Fiziksel zırhlı güneş koruyucuların daha iyi test edilmesi muhtemeldir ve genellikle daha az kimyasal koruma içerir. Her zaman akılda tutmak iyi bir fikirdir.

Hamilelikte Kozmetik Bronzlaştırıcılar

Kendi kendine bronzlaştırıcı losyonlar istenirse küçük alanlara (yüz gibi) uygulanabilir. Ürünlerdeki dihidroksiaseton (DHA), bitkilerde, hayvanlarda ve insanlarda şeker metabolizmasının bir ürünü olarak bulunur, ancak fetal gelişim üzerindeki etkileri özel olarak araştırılmamıştır. Ek olarak, preparat, fetus üzerinde bilinen hiçbir etkisinin bilinmediği başka maddeler içerebilir. Bu nedenle, cildin geniş bölgelerinin tekrarlanan uygulamalarından kaçınılmalıdır.

Hamilelikte Deodorant Kullanımı

Ayrıca alüminyum içeren deodorantlar hamilelik ve emzirme döneminde kullanılabilir. Ürün sadece cildin küçük bir bölgesine uygulanacak şekilde tasarlanmıştır ve düşük emilime sahiptir.

Hamilelikte Diş Macunu Kullanımı

Diş macunları güvenlidir. Marketlerde satılan diş beyazlatma ürünleri de yararlıdır. Ağız gargaraları hamilelik ve emzirme döneminde de faydalıdır. Üründe mevcut olabilecek alkol, gargara yutulmadığında ve kısa süreli gargara yapıldığında normal kullanım için bir problem değildir. Bununla birlikte, Betadine gibi iyot içeren ağız gargaraları önerilmez.

Hamilelikte Saç Boyası Zararlı mıdır?

Saç boyaları kozmetiktir. Kozmetiklerin ilaçlar kadar güvenlik etiketine sahip olması gerekmez. Bu nedenle, hamilelik ve emzirme döneminde saç boyalarının ve diğer kozmetiklerin güvenliği hakkında çok az bilgi vardır.

Herhangi bir maddenin fetüsün gelişimini etkilemesi veya sütün içine karışması için önce annenin kan dolaşımında bulunması gerekir. Saç derisinden kan dolaşımına çok az saç boyası emilir. Emilim, cildin durumundan (kırık ciltten daha fazla madde emilebilir), uygulanan boya miktarından (alan ne kadar büyükse, daha fazla emilir) ve saçın ne sıklıkla renklendirildiğinden (daha fazla saç boyası kullanıldıkça, daha fazla saç boyası emilimi ortaya çıkar). Genellikle saç aralarına şerit boya atıldığında kafa derisi ile doğrudan temas halinde değildir, bu nedenle kan dolaşımına emilim meydana gelmez. Bu yüzden hamilelik ve emzirme döneminde seyrek şerit şeklinde boyama tam boyamaya daha iyi bir alternatiftir. Saçın kendisi tarafından kan dolaşımına hiçbir şey emilmez, bu nedenle boyalı saçın kendisi hamilelik veya emzirme sırasında bir risk değildir.

Hamilelikte Kozmetik Ürünlerin Alternatifleri ve Saç Bakımı

Hamilelik sırasında saçınızı boyadıysanız, endişelenmenize veya herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Saç boyalarının hamilelik üzerindeki etkileri özel olarak araştırılmamış olsa da, herhangi bir olumsuz etki bildirilmemiştir. Bununla birlikte, mevcut sınırlı ve yetersiz bilgi nedeniyle gebelikte saç boyamasından da kaçınılabilir. Hamilelik sırasında saçınızı kaç kez boyayabileceğiniz konusunda resmi bir tavsiye yoktur. Genel olarak, hamilelik sırasında gereksiz maruziyetlerden kaçınılması önerilir.

Emzirirken saçınızı boyadıysanız, emzirmeye ara vermeye ihtiyacınız yoktur. Emzirme döneminde en azından tekrarlanan saç boyama işlemlerinden de kaçınılmalıdır. Hamilelik ve emzirme bazlı kozmetikler geleneksel saç boyalarına daha güvenli bir alternatif değildir. Örneğin, kına türlerinin bazıları kanserojen özellikleri olduğu düşünülmektedir ve bu nedenle hamilelik sırasında kullanımdan kaçınılmalıdır. Dilerseniz Hamilelikte besin takviyesi: Gebelikte Gıda Takviyeleri Zararlı mıdır? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kaynak