Hamilelikte Kivi Yemek Zararlı mı Faydalı mı (Gebelikte kivi yenir mi?)

Hamilelikte kivi yemek zararlımı faydalımı sorusuna cevap vermeye çalıştığımız bu yazımızda. Kivi düşüğe neden olur mu, gebeler nasıl ve ne kadar kivi yemelidir gibi soruların detaylarına indik.

Hamilelikte Kivi Yemek Zararlımı Faydalımı

Hamilelik döneminde sağlıklı ve dengeli beslenmek hem anne adayı hem de bebek için çok önemlidir. Hamilelik süresince bazı besinlerin tüketilmesine ağırlık verilirken bazı besinlerden de uzak durulması gerekmektedir. Bu dönemde meyve tüketimi vitamin açısından bebeğe oldukça fayda sağlamaktadır. Özellikle kivi, içerisinde en çok mineral bulunduran meyvelerdendir. Hamilelikte kivi yemek faydalı mı sorusu için kesinlikle faydalı ve tüketilmesi önerilen bir besin diyebiliriz.

Kivinin içerisinde bulunan lif, hamilelik döneminde sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Günlük en az 1 kivi tüketimi bu dönemde kabızlık gibi bağırsak problemlerini ortadan kaldıracaktır. Aynı zamanda potasyum kaynağıdır. Kivi tüketimi hakkında merak edilen bir başka soru ise hamilelikte kivi yemek cinsiyet değiştirir mi sorusudur. Hamilelik döneminde tüketilen hiçbir besin cinsiyet değişikliğine sebep olmaz ve bebeğin cinsiyetini belirlemez. Bu dönemde rahatlıkla kivi tüketebilirsiniz.

Gebelikte Kivi Yemek Zararlı mı?

Kivinin pek çok faydası bulunmaktadır. Hamilelik döneminde ise hamilelikte kivi yemek zararlı mı gibi sorulara yol açabilir. Hamilelik döneminde kivinin ne anne adayına ne de bebeğe hiçbir zararı bulunmamaktadır. Yalnızda kiviye alerjisi olan kişilerin bu dönemde kesinlikle tüketmemesi gerekmektedir. Aynı zamanda mide bulantısı, baş dönmesi, bağırsak problemleri gibi sorunlarda mutlaka doktora gitmek gerekmektedir.

Hamilelikte Turp Yemek Zararlımı? Gebelikte Turp Yemenin Faydaları Ne? başlıklı makalemiz de ilginizi çekebilir.

Hamilelik Döneminde Kivi Tüketiminin Vücuda Faydaları

Düzenli olarak kivi tüketimi hamilelik döneminde vücudun ödem toplamasını ve yağ birikimi önlemektedir. Damar tıkanıklığını engelleyerek kanın vücuda düzgün pompalanmasını sağlamaktadır. İçerisinde bulanan potasyum ile tansiyonu dengeler. Yüksek ya da düşük tansiyonu olan kişiler hamilelik döneminde düzenli olarak kivi tüketmesi gerekmektedir.

Bu dönemde görme bozukluğu oluşabilir. Göz sağlığına faydalı olan bu meyve sarı nokta adı verilen noktaya karşı koruyucu bir etkisi bulunmaktadır. İçerisinde bulunan E ve C vitaminleri vücudu dışarıdan gelecek mikroplara karşı korur.

Wikide kivi: https://tr.wikipedia.org/wiki/Kivi_(bitki)