Hamilelikte Kaçınılması Gereken Yiyecek ve İçecekler Nelerdir?

Hamilelikte kaçınılması gereken gıdalar, gebe kadınları yeme alışkanlıklarını değiştirmek zorunda bırakacaktır, çünkü birçok tanıdık gıda hamilelik sırasında risk faktörü olacaktır. En endişe verici gıdalar, düşük yapmalara bile neden olabileceğinden, listeria veya toksoplazmoz üretebilen gıdalardır.

Hamilelikte kaçınılması gereken gıdalar şunlardır:

  • Et                                                                                                                   
  • Balık
  • Zencefil
  • Süt
  • Kahve ve diğer içecekler
  • Dondurulmuş sebzeler ve hazır yemekler

Hamilelikte Et Yemek:

Kesinlikle uzak durun: Çiğ et, örneğin az pişmiş et veya çiğ köfte gibi çiğ et kullanılan gıdalar. (Toksoplazmoz riski taşımaktadır)

Kesinlikle uzak durun: Çiğ, salam, jambon, sosis. (Toksoplazmoz riski).

Hamilelikte Kaçınılması Gereken Gıdalardan Biri de Karaciğerdir:

Hamilelik sırasında yenilebilecek maksimum karaciğer miktarı haftada 200 g ve yemek başına 100 gram kadardır. (Karaciğer içerisinde bulunan aşırı A vitamini malformasyona ve düşüklere neden olabilir).

Hamilelikte Balık Yemek:

Kesinlikle uzak durun: Vakum paketli sos tuzlu ve soğuk tütsülenmiş balık ürünleri, balık yumurtası ve pate. 70 ° C’nin üzerinde ısıtma olmadan yenmeleri önerilmez. ( Listeria riski )

Kaçının: Büyük Baltık ringa balığı (17 cm’nin üzerinde) veya somon. Ayda 1-2 kez yenilebilir ancak fazlası zararlı olabilir.

Sadece bazen: Bazen, yani çok sık olmayacak şekilde, levrek ve mezgit tüketilebilir. Aşırı tüketimi tavsiye edilmez.

Hamilelikte Zencefil Yemek:

Yakın zamana kadar, bulantıyı önlemek için zencefil tavsiye edilirdi. Ancak, 2009 ilkbaharında Evira tarafından yaptırılan bir değerlendirme, hamilelik sırasında zencefil ürünleri ve zencefil kullanımından kaçınılması gerektiğini göstermektedir. Ancak, yanlışlıkla zencefil yerseniz endişelenmeyin, küçük miktarlarda zencefilin kanıtlanmış bir dezavantajı yoktur. Ayrıca Hamilelikte Zencefil Çayı İçilir mi? Gebelikte zencefil zararlı mıdır? başlıklı makalemizi de okumanızda fayda olacaktır.

Hamilelikte ‘Çiğ Süt’, Pastörize Edilmemiş Süt Ve Peynir Yemek:

Çiğ sütün çeşitli riskleri vardır: Yersinia psödotüberküloz, listeria, EHEC, salmonella ve campylobacter. Ayrıca pastörize edilmemiş süt ve peynirden, süzme peynir ve krem ​​peynir gibi yabancı pastörize edilmemiş yumuşak peynirlerden kaçının. ( Listeria riski ). Yeni önerilere göre, pastörize sütten yapılan yumuşak peynirlerden de kaçınılmalıdır. Ancak tüm peynir türleri 70 dereceye kadar ısıtılırsa yenilebilir (Listeria bakterisi 70C’nin üzerinde yok edilir)

Hamilelikte Kaçınılması Gereken Kafeinli İçecekler:

Hamilelik sırasında kafein alımı günde maksimum 200 mg’a kadar önerilir. Bu şu anlama gelir:

  • İki fincan kahve günlük kafein kotasını doldurur. Yaklaşık 300 ml normal filtre kahve veya 150 ml espresso 200 mg kafein içerir.
  • Bir litre siyah çay: Her litre siyah çay 200 mg kafein içerir. Yeşil çay daha az kafein içerir, ancak miktarlar çay türüne göre değişir.
  • Kakao içeceği 3 ila 5 mg / 100 ml kafein içerir, bu da günlük dozunuzu doldurmak için 40 litreden fazla kakao içmeniz gerektiği anlamına gelir. Hamilelikte çikolata yemek zararlımıdır? Çikolata bebeğe zarar verir mi? başlıklı makalemiz de ilginizi çekebilir.
  • Ayrıca hamilelikte enerji içeceği içmek yasaktır!

Hamilelikte Dondurulmuş Sebzeler Ve Hazır Yemekler:

Dondurulmuş sebzeleri veya meyveleri kullanmadan önce dikkatlice ısıtın: Salataya eklemeden önce kaynatın ve soğutun. ( Listeria riski ). Ayrıca soğuduktan sonra, yeniden ısıtılan hazır yemekler (örn. Kutular) tüketimden önce kaynama noktasına kadar ısıtılmalıdır. ( Listeria riski ). Daha fazla bilgi için Hamilelikte Yenmemesi Gerekenler Listesi – Gebelikte Neler Yenmez makalemize de göz atabilirsiniz.

Kaynak