Hamilelikte Hangi Meyveler Yararlıdır? Gebelikte Faydalı Meyveler

Hamilelikte hangi meyveler yararlıdır, hangi meyveleri tüketmek sağlıklı ve zararsızdır. Bu soruların cevabını sizler için derledik.

Hamilelikte Hangi Meyveler Yemeli?

Meyveler, fetüsün hamilelik sırasında en iyi beslenmeyi elde etmesine yardımcı olan önemli bileşenler içerir. Hamilelik sırasında, her gün en az 3 ila 4 porsiyon meyve yemelisiniz. Meyveler, hem bekleyen annenin hem de gelişmekte olan bebeğin sağlığı için iyi olan çok sayıda besin, lif ve vitamin içerir. Meyvelerden gelen ana vitaminler beta-karoten ve C vitaminidir. Bebeklerin hücre, doku, görsel algı ve direnç gelişimi için beta-karoten ihtiyacı vardır. C vitamini ise bebeğinizin kemikleri ve diş gelişimi için idealdir.

Meyveler ayrıca kolajen, potasyum ve folik asit bakımından yüksektir. Kollajen eklem dokularının gelişimi için önemlidir, potasyum kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur ve folik asit nöral tüp kapatma sorunlarını önler ve bebeğin sağlıklı bir doğum ağırlığı oluşturmasına yardımcı olur. Bu nedenle hamilelik sırasında düzenli olarak meyve yemek önemlidir. Tabii ki, hamile kadının ihtiyaçlarına ve doktorunuzun önerilerine bağlı olarak günlük rutininize de dâhil edilmesi gereken başka yiyecekler de vardır.

Meyve ve sebze lifleri, iç organın işlevi de dahil olmak üzere vücuda bir dizi sağlık faydası sağlar. Lifler hamilelik sırasında yaygın rahatsızlıklar olan kabızlığı ve hemoroidi önlemeye yardımcı olur.

Ayrıca okuyunuz: Kayısı çekirdeğinin faydaları İbrahim Saraçoğlu yorumuyla

Hamilelikte Hangi Meyveler Yararlıdır

Hamilelikte hangi meyveler daha faydalıdır dendiğinde akla gelen en önemli meyveler şunlardır:

 • Kayısı
 • Ahududu
 • Çilek
 • İncir
 • Ananas
 • Elma
 • Armut
 • Karpuz
 • Greyfurt

Hamilelikte Kayısı, Ahududu, Çilek

Hamilelikte Kayısı: Gebe kadınlarda en sık karşılaşılan sorunlardan biri bağırsakların işlevidir. Kayısıların lif içeriği yüksektir ve kabızlıktan kurtulmaya yardımcı olur.

Hamilelikte Ahududu: Ahududu hamilelik sırasında yaygın olarak tavsiye edilen bir başka meyvedir. Bebeğe oksijen dağıtımını iyileştirmeye yardımcı olurlar. Ayrıca bebek dokularını koruyan C Vitamini, Quercetin ve Proanthocyanidin sağlarlar. Bu, ahududuları hamile anneler arasında en çok istenen meyvelerden biri yapar.

Gebelikte Çilek: Çilek, kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı oldukları için hamilelik sırasında da yararlıdır. Ayrıca demir emilimini artıran ve direnci güçlendiren C vitamini bakımından yüksektir. Çilek gerçekten hamile kadınlar için en iyi meyvedir.

Gebelikte İncir, Ananas, Elma

Hamilelikte İncir: Taze ve kuru incir, hamile anneler için harika ikramlardır. İncir, sinir sistemi ve kasların işleyişini iyileştiren potasyum ve diğer mineraller bakımından zengindir. Bu da yüksek tansiyonu kontrol etmeye yardımcı olur.

Hamilelikte Ananas: Ananas kalsiyum, C vitamini ve anemiyi önleyen diğer besin maddelerini içerir. Anemi hamilelik sırasında en sık karşılaşılan sorunlardan biridir.

Hamilelikte Elma: Hamilelik sırasında kan şekeri seviyenizi dengelemek söz konusu olduğunda, elma doktorunuzun size söylediği ilk şeydir.  Elma, artan iştahı azaltmaya yardımcı olur. Bu, hamilelik sırasında çikolata ve diğer sağlıksız gıdalar için özlemi kontrol etmeyi de kolaylaştırır.

Hamilelikte Armut, Karpuz, Greyfurt

Hamilelikte Armut: Armut doğal lezzetli bir üründür ve anne adayları için çok sağlıklı bir alternatiftir. Enerji seviyelerinde büyük dalgalanmaların önlenmesine yardımcı olur. Armut ayrıca hormonal değişikliklerden dolayı hamileliğe özgü ruh hali değişimlerini kontrol etmeye yardımcı olur.

Gebelikte Karpuz: Karpuz, beyni ve kalbi koruyan likopen ve antioksidanlar açısından zengindir. Su ve doğal şekerler bakımından zengin olduğu için hamileliğin en iyi meyvelerinden biridir.

Gebelikte Greyfurt: Bu meyve vücutta güçlü bir alkalin ve antioksidan etkiye sahiptir ve serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur. Bunlar günümüzde yaygın olan birçok hastalığa neden olmaktadır. Greyfurt, vücudun pH'ını iyi bir seviyede tutmaya yardımcı olan bir narenciye meyvesidir.

Hamilelik Sırasında Ne Kadar Meyve Yemelisiniz?

Mümkün olduğunda, her gün 350 gram meyve ve 350 ila 500 gram sebze tüketmeniz önerilir. Aşağıda iyi porsiyon boyutları örnekleri verilmiştir:

 • 350 g çiğ veya haşlanmış sebze
 • Yaklaşık 65 g fındık
 • Yaklaşık 150 ml % 100 meyve veya sebze suyu
 • 1 orta veya büyük meyve (örneğin 1 portakal veya yarım büyük elma)
 • 2 orta boy muz veya 1 büyük muz
 • 200 gr'dan az çiğ, konserve veya dondurulmuş meyve.

Hamileler hemen hemen her türlü meyveyi yiyebilir. Bununla birlikte, genetik olarak değiştirilmiş meyvelerin önüne geçmek ve organik olanı tercih etmek iyidir. Meyveler hamile anneler için birçok sağlık yararına sahiptir ve ayrıca bebek gelişimi için birçok besin sağlar. Bu yüzden diyetinize önerilen dozda meyve ekleyin ve bundan en iyi şekilde yararlanın! Ancak hamilelik sırasında tavsiye edilmeyen meyvelerden yemek için de önce doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca Hamilelikte Kaçınılması Gereken Yiyecek ve İçecekler Nelerdir? başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Kaynak