Hamilelikte Gaz Sancısı Nasıl Geçer? Gaz Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Hamilelikte gaz sancısı ile doğum sancısı nasıl ayırt edilir, gebelikte yaşanan gaz sancısının nedenleri, belirtileri ve doğal tedavi yöntemleri nelerdir gibi, hamileyken yaşanabilecek karın ağrısı yaratan bağırsak ve mide sorunları hakkında detaylı bir yazı hazırladık.

Hamilelikte Gaz Sancısı

Hamilelikte gaz sancısı, kadınların sabah bulantısı ve yorgunluğa ek yaşadığı problemlerden biridir. Gaz rahatsız edici şişkinliğe, kramplara ve karın ağrısına neden olabilir. Bir kadının vücudu hamilelik boyunca birçok değişiklik geçirir. Bunlar aşırı gaza neden olabilecek fiziksel ve hormonal değişiklikleri içerir. Gaz sancısı, hafif rahatsızlıktan karın, sırt ve göğüs boyunca şiddetli ağrıya kadar değişebilir. Bir hamile aynı durumlarda ayrıca şişkinlik, mide veya bağırsak kramplarını da yaşayabilir.

Erken Hamilelikte Gaz Sancısı

Progesteron ve östrojen hormonları erken hamilelik dönemi olarak adlandırılan gebeliğin ilk üç ayında önemli ölçüde artar. Hamileliğin ilk üç ayında vücut ciddi hormonal değişikliklere uğrar. Progesteron ve östrojen hormonları, büyüyen fetüse hazırlanmak için uterus astarını kalınlaştırmak için önemli ölçüde artar. Progesteron, vücuttaki kasları gevşetir ve bu nedenle bağırsaklar da gevşer. Bağırsaklar gevşedikçe, sindirim sistemi önemli ölçüde yavaşlar. Yüksek östrojen seviyeleri vücudun su ve gazı tutmasına neden olabilir. Bu, karında rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir.

Geç Hamilelikte Gaz Ağrısı

Geç hamilelik dönemi olarak bilinen ikinci ve üçüncü trimesterde, sabah bulantısı ve yorgunluk gibi belirtiler kaybolur ve uterus, büyüyen fetüse uyum sağlamak için konumunu değiştirir. Rahim genişledikçe, çevredeki organlara baskı uygulayarak kabızlık ve aşırı gaz gibi sindirim sorunlarına neden olur. Bu rahatsız edici şişkinliğe ve gaza neden olabilir.

Gebelikte Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

Hamilelik tarafından getirilen değişiklikler rahatsız edici olsa da büyüyen fetüs için gereklidir. Yaşam tarzı ve beslenme biçimi değişiklikleri fazla gazdan kurtulmaya ve eşlik eden daha rahatsız edici sancı ve benzeri semptomların bazılarını azaltabilir. Ancak bazı beslenme alışkanlıkları hamilelik sırasında gazı daha da kötüleştirebilir. Bunlar aşağıdakileri besinleri içerebilir:

 • Kızarmış yiyecekler
 • Kuru fasulye ve nohut
 • Lahana ve benzeri sebzeler
 • Süt ve yoğurt gibi süt ürünleri
 • Kepekli tahıllar
 • Früktoz ve sorbitol (yapay bir tatlandırıcı)
 • Soda veya maden suyu gibi gazlı içecekler

Kadınlar bu yiyecek ve içeceklerden kaçınarak gaz ağrısını ve şişkinliğini giderebilirler. Herkes gıdalara farklı tepki verir, bu nedenle bir gıda günlüğü tutmak tam olarak hangi gıdaların sindirim sorunlarına neden olduğunu bulmanın en iyi yoludur.

Hamilelikte Başka Ne Karın Gaz Sancısına Neden Olabilir?

Kabızlık ve şişkinlik hamilelik sırasında yaygın semptomlardır. Fazla gaz, karın, sırt ve göğüste keskin, sancılara neden olabilir. Bununla birlikte, karın ağrısı diğer tıbbi durumların ortak bir belirtisidir. Bu semptomlara neden olabilecek diğer koşulların farkında olmak, bir kişinin karın ağrısı için doktorlarını görmesi gerekip gerekmediğine karar vermesine yardımcı olabilir. Hamilelik sırasında karın ağrısına neden olabilecek diğer durumlar şunlardır:

Hamilelikte Kabızlık

Kabızlık, seyrek bağırsak hareketleri ve alışılmadık derecede sert veya topaklanmış dışkı anlamına gelir. Kabızlık hamilelik sırasında çok yaygın bir semptomdur. Bir çalışma, 1,698 katılımcının yüzde 13'ünün hamilelik sırasında fonksiyonel kabızlık yaşadığını bildirmektedir. Kabızlık şişkinliğe ve karın ağrısına neden olabilir. Günlük lif alımını arttırmak ve bol su içmek hamilelik boyunca kabızlığı azaltabilir.

Hamilelikte İrritabl Bağırsak Sendromu

Hamilelikte irritabl bağırsak sendromu (IBS), karın krampları, şişkinlik, gaz ve ishal veya kabızlığa neden olan yaygın bir tıbbi durumdur. Zaten IBS'si olan kadınlar, hamilelikleri sırasında semptomlarının kötüleştiğini fark edebilirler. Hormonal değişiklikler ve stres IBS semptomlarını büyük ölçüde etkileyebilir. IBS'li kadınlar, hamile kaldıklarında semptomlarını ve ilaçlarındaki olası değişiklikleri nasıl yönetebileceklerini öğrenmek için sağlık uzmanlarıyla konuşmalıdır.

Hamilelikte Yalancı Doğum Sancısı

Hamilelikte yalancı doğum sancısı şeklinde adlandırılan Braxton-Hicks kasılmaları genellikle üçüncü trimesterde görülür. Kademeli olarak daha uzun süren ve daha acı veren gerçek doğum kasılmalarının aksine, Braxton Hicks kasılmaları düzensizdir ve tipik olarak 2 dakikaya kadar sürer.

Yuvarlak bağ ağrısı: Kalın bağlardan oluşan bir ağ uterusa destek sağlar. Rahim genişledikçe, bu bağları, özellikle yuvarlak bağları gerer. Bu germe alt karın veya kasıkta keskin bir ağrıya neden olabilir.

Gebelik Zehirlenmesi Belirtileri

Gebelikte HELLP sendromu: HELLP, hemoliz, düşük trombosit sayısı ve karaciğer enzimlerinde yükselme gibi durumun ana semptomlarını tanımlayan bir kısaltmadır. HELLP, doktorların preeklampsi yani gebelik zehirlenmesi olarak adlandırdıkları başka bir ciddi durumla yakından ilişkili olduğu potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir durumdur. Preeklampsi Vakfı'na göre, kadınların yüzde 5-8'i hamilelik sırasında preeklampsiat hastalığı geliştirir. Gebelik zehirlenmesi olan kişilerin yaklaşık yüzde 15'inde HELLP sendromu gelişir.

HELLP belirtileri şunları içerir:

 • Karnın sağ üst çeyreğinde ağrı
 • Yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Yüksek tansiyon
 • Kanama
 • Ödem veya şişme

Kadınlar bu semptomları yaşarlarsa veya preeklampsi veya HELLP sendromundan şüpheleniyorlarsa derhal tıbbi yardım almalıdırlar.

Özetle Hamilelikte Gaz Sancısı

Özetle hamilelikte gaz sancısı rahatsız edici semptomlara neden olsa da, nadiren endişe kaynağıdır. Diyet ve yeme alışkanlıklarındaki değişiklikler fazla gazı azaltabilir. Fazla gaz, diğer tıbbi durumların ortak bir belirtisi olan karın ağrısına da neden olabilir. Gebeler aşağıdaki semptomlardan herhangi birini yaşıyorlarsa bir sağlık uzmanı ile konuşmayı düşünmelidir:

 • İdrar yaparken ağrı veya yanma hissi
 • Vajinal kanama veya lekelenme
 • Olağandışı vajinal akıntı
 • Ateş
 • Belirtilere eşlik eden mide bulantısı ya da kusma

Hamilelik sırasında karın ağrısına ek olarak bu belirtiler ortaya çıkıyorsa kesinlikle doktora görünmelisiniz. Dilerseniz Lahana Suyunun Zararları ve Yan Etkileri – Lahana Suyunu Kimler İçemez ve Hamilelikte Portakal Yemek Zararlı mıdır? Gebelikte Ne Kadar Yenmeli? başlıklı yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Kaynak