Hamilelikte Folik Asit: Gebelikte Folik Asit Eksikliğinin Zararları Nelerdir?

Hamilelikte folik asit alımı nasıl sağlanır, folik asidin gebelikte önemi nedir gibi sorular anne adaylarının cevabını merak ettiklerinin başında gelir. Folat grup B vitaminleri (diyet formu) ve folik asit (vitamin takviyesi formu) alımı, fetüsün normal gelişimi için önemlidir. Konjenital malformasyon riskini azaltmak için çeşitli popülasyon temelli çalışmalarda yeterli folik asit alımı gerektiği bulunmuştur. Özellikle, nöral tüp kapatma bozuklukları inkar edilemez şekilde düşük folik asit alımı ile ilişkilidir. Yeterli folik asit alımı, bu ciddi malformasyon insidansını % 70'e kadar azaltır.

Hamilelikte Folik Asit ve Folik Asitin Önemi

Fetüs hamileliğin erken döneminde oluşur (gebeliğin 12. haftasının sonunda), bu nedenle gebeliğin 8. ila 10. haftasında hastaneye ilk ziyaret folik asit takviyesinin başlaması için geç olur. Çeşitli bir diyete ek olarak, hamileliği planlayan her kadının, doğum kontrolünü durdurmadan önce iki aya kadar günlük 0.4 miligram folik asit takviyesi alması önerilir. Daha önceki bir gebelikte veya kendi kendine veya yakın ailede teşhis edilen bir nöral tüp kapatma bozukluğu, doz önerisini günde 4.0 miligrama kadar çıkarır. Diğer risk gruplarında (örn. Diyabetli anneler, anti-epileptik ilaçlar veya lityum alanlar için), doz önerisi de daha yüksektir (hekimin takdirine bağlı olarak günde 1-4 mg).

Nöral Tüp Bozukluğuna Karşı Geblikte Folik Asidin Rolü

Folik asit ucuz ve güvenli bir besin takviyesi ve ilaçtır. Eczane reçetesiz 0.4 miligram oranında tablet verebilir. Hamilelik multivitamin tabletleri de en fazla bu miktarı içerir. Folatın sentetik folik asit içeren formülasyonlardan daha etkili bir şekilde kullanabileceği öne sürülmüştür. Bununla birlikte, konu hakkında yeterli bilimsel bilgi yoktur ve koruyucu etki (nöral tüp tıkanıklığı riskinin azaltılması) özellikle folik asit ile belirlenmiştir. Bu nedenle, resmi öneriler folik asit kullanımını da vurgulamaktadır.

Gıdalarda Folat Ve Folik Asit Kaynakları

Folat yeşil sebzeler, brokoli, fasulye, sebze, kepekli tahıllar ve meyvelerden elde edilir. Bununla birlikte, yüksek oranda işlenmiş gıdaların kullanımı ve değişen yeme alışkanlıklarının artması nedeniyle, çocuk doğurma yaşındaki artış nedeniyle folat alımı tavsiyesi yöreye ve kişisel sağlık durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle folat ve folik asit takviyesi almadan önce mutlaka doktor kontrolünden geçmelisiniz. Aksi durumda bilinçsizce gıda takviyesi kullanımı hem anne adayına hem de bebeğe zarar verebilir. Dilerseniz Hamilelikte Armut Yemek: Gebelikte Armudun Faydaları ve Zararları başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kaynak