Hamilelikte Fındık Yemenin Faydaları ve Zararları – Gebelikte Fındık Fıstık

Hamilelikte fındık yemenin faydaları ve zararları anne adayları tarafından merak edilmektedir. Eğer siz de gebeyseniz ve zaman zaman fındık atıştırmayı sevenler arasındaysanız bu yazı tam size göre. Fındık, birçok sağlık yararına sahip olabilir; ancak aynı zamanda yaygın bir alerjen olarak da kabul edilir. Özellikle hamilelik sırasında, fındık belirli yan etkilere neden olabilir. Hayatınızın bu zamanında fındık tüketmeyle ilgili bilgiler konusunda size yardımcı olacağız.

Hamilelikte Fındık Yemenin Faydaları

Fındık, hamilelik sırasında özellikle gerekli olan birçok önemli besin içerir. İşte gebelikte fındık yemek hakkında bazı gerçekler:

  • Fındık, zengin bir B ve E vitamini kaynağıdır.
  • Fosfor, potasyum, çinko, selenyum, bakır gibi esansiyel mineraller de fetüsün düzgün gelişimi için gerekli olan yüksek miktarlarda bulunur.
  • Fındık iyi bir yağ kaynağıdır.
  • Kabuklu fındıklar, sertleşmemeleri için hava geçirmez kaplarda veya buzdolabında saklanmalıdır.
  • Yağda kavrulmuş fındık, kalori ve yüksek miktarda protein içerir.
  • Yer fıstığı, badem, kaju fıstığı ve ceviz gibi fındıklar yüksek oranda yağ içerir ve iyi mineral ve vitamin kaynaklarıdır.
  • Sağlıklı atıştırmalık seçenekleri ararken fındık iyi bir seçim olabilir.

Çeşitli uzmanlar, hamile kadınların iyi bir protein ve folik asit kaynağı olduğu için diyetlerine fındık eklemeleri gerektiğini belirtiyor. Bu temel besinler, bebeklerde nöral tüp kusurlarının yanı sıra somun duyarlılığını önlemeye yardımcı olur.

Hamilelikte Fındık Yemenin Zararları

Çocuğunuzun fındıklara alerjisi olma veya astım gibi problemler geliştirme şansı hamileliğiniz sırasında yüksek fındık tüketimi ile bağlantılıdır. Hamilelikte fazla olan her şey zararlıdır; bu fındık için de geçerlidir. Anneler erken hamilelik sırasında fındık tüketiyorsa, çocukların yumurta veya süt alerjileri geliştirmesi muhtemeldir. Yapılan bir araştırmaya göre,  hamilelik sırasında her gün fındık tüketirseniz, çocuğunuzun hiç fındık tüketmeyen annelere kıyasla astım gelişme olasılığı daha yüksektir. Ailenizde astım olması durumunda, rahminizdeki bebek zaten bu koşullar için riskler geliştirdiği için hamilelik sırasında fındık yemekten kaçının.

Gebelikte Fındık Yemek Üzerine Son Sözler

Görüleceği üzere fındık hem çok faydalı hem de alerjik etkilere sahip zararlı olabilecek bir gıdadır. Buradan anlaşılan en basit nokta eğer ailenizde astım ve alerji gibi sorunlar varsa fındık ve fıstık gibi alerjenik gıdalardan hamileliğiniz sırasında uzak durmaktır. Öte yandan bu koşullar dışında gebelikte az miktarlarda fındık yemenin sakıncası bulunmamaktadır. Ancak doktorunuzun önerisi olmadan fındık ve fıstık gibi atıştırmalıkları yemek yine de sakıncalı sonuçlar doğurabilir. Hamilelikte Şeftali Yemenin Faydaları ve Zararları – Gebelikte Şeftali başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Kaynak