Hamilelikte E Vitamini: Gebelikte E Vitaminini Faydaları ve Zararları

Hamilelikte E vitamini, diğer tüm vitaminler ve besinler gibi çeşitli roller oynar. Hamile kadınlar, yaşlılar ve çok küçük çocuklar için yeterli miktarda E vitamini önemlidir. İdeal olarak hamile kalmayı ümit eden kadınlar da gerekli miktarda E vitamini aldıklarından emin olmalıdırlar. Hamilelik sırasında ve ayrıca bebeğin ilk yıllarında bir eksiklik varsa, bebeğin sağlığı üzerinde yaşam boyu bir etki olabilir.

Hamilelikte E Vitamini ve Rolü

E Vitamini (Tokoferol) çeşitli önemli fonksiyonlara sahiptir. Antioksidan olarak vücudun dokularını serbest radikallere karşı korur. Serbest radikaller organlarınıza, dokularınıza ve hücrelerinize zarar verebilir.

E vitamini de üremede önemlidir. Bunun nedeni, işlevi ürettiğiniz prolaktin miktarını azaltmak olan kimyasallar olan prostaglandinlerin üretilmesine yardımcı olmasıdır. Prolaktin, yumurtladığınız sırada artan bir hormondur ve ayrıca PMT’nin duygusal ve fiziksel semptomları için bir ölçüde suçlanabilir. E vitamini vücudunuzun dengeli prolaktin seviyelerini korumasına yardımcı olabilir ve bu da kadın üreme sisteminizin dengeli ve iyi çalışmasına yardımcı olur.

 • Vücudunuzdaki lipitlerin yapısını korur.
 • Vücudunuzdaki hücreler, birbirleriyle etkileşime girebilmeleri için E vitamini kullanır, bu da çeşitli önemli işlevleri yerine getirmelerini sağlar.
 • Bu vitamin ayrıca güçlü bir bağışıklık sistemi için sizi bakteri ve virüslere karşı korumak için hayati önem taşır.
 • Ayrıca kırmızı kan hücrelerinizin oluşumunda önemli bir rol oynar.
 • Ek olarak vücudunuzun K vitamini kullanabilmesine yardımcı olur.
 • E vitamini kan damarlarınızın genişlemesine yardımcı olur, bu da kanın damarların içinde pıhtılaşmasını önler.

E Vitamini Yan Etkileri

Hamilelikte E vitaminin faydaları hakkında daha ileri gitmeden önce, potansiyel olumsuz E vitamini yan etkileri ile ilgili konuları tartışıp temizleyelim. E vitamini doğal olarak yiyeceklerinizden geldiğinde zararlı veya riskli olmamalıdır. Bununla birlikte, E vitamini takviyesi biçiminde alıyorsanız, yüksek dozlar bazı riskler taşır. Ek formda bu vitaminin çok yüksek seviyeleri potansiyel olarak doğum kusurları olasılığını artırabilir. Ek olarak, E vitamini takviyesi formu kanama riskinizi yükseltip beyninizde ciddi kanama riskini artırabilir.

Tavsiye edilen E vitamini alımı erkekler için günde 10 mg, kadınlar için günde 8 mg olduğu düşünülmektedir. Hamileliğin ikinci yarısında hamile kadınlar için günde 10 mg’a kadar bu oran yükselir.

Hamilelikte E Vitamini Alımı İçin Doğal Kaynaklar

Hamilelikte E vitamini ihtiyacını karşılamanın en iyi ve sağlıklı yolu bitkisel ve hayvansal doğal kaynakları kullanmaktır. İşte bu e vitamini kaynaklarının başlıcaları şunlardır:

 • Yeşil yapraklı sebzeler çok iyi bir E vitamini kaynağıdır. Diyetinize ıspanak, lahana, brokoli ve diğer yapraklı yeşillikleri ekleyin.
 • Fındık ayrıca bu vitaminin iyi bir kaynağıdır, bu nedenle fıstık, badem ve fındık ekleyebilirsiniz.
 • Ayçiçeği, buğday tohumu, aspir, soya fasulyesi ve mısır yağları gibi bitkisel yağlar da iyi kaynaklardır.
 • Tohumlar ayrıca E vitamini içerir, bu nedenle örneğin ayçiçeği tohumu yani çekirdek yiyebilirsiniz.
 • Bu vitamini bazı takviyeli gıdalarda da bulabilirsiniz. Kahvaltılık gevrekler, margarin ve meyve suları ürünlerin içerisinde de bulunabilir.

Hamilelikte E Vitamini ve Önemi

Hamilelikte E Vitamini diğer tüm vitamin ve mineraller gibi önemli özellikler taşımaktadır. Ancak E vitaminin aşırılığı konusunda çeşitli sorunlar ortaya çıktığı da bilinmektedir. Ancak doğal yollarla gıdalardan alınan E vitamini herhangi bir sağlık sorununa yol açmaz. Şimdi dilerseniz hamilelikte ve normal yaşamda E vitamini önemine, eksikliğinin nedenlerine ve sonuçlarına bakalım.

 • Embriyolarda, E vitamini bir embriyonun sinir sisteminin erken gelişimi için kesinlikle kritiktir. Bunun nedenlerinden biri, işlevlerinden birinin, özellikle DHA gibi çalışan Omega-3 yağ asitlerini korumaktır. DHA beyin sağlığı için çok önemlidir.
 • Embriyonuzun sinir sistemi gelişiminin erken döneminde özellikle hassas olan diğer alanlar onun gözleri ve başıdır. E vitamini eksikliği, doğru miktarların sağlıklı gelişmeye yardımcı olacağı bu alanların gelişimini etkileyebilir.
 • Bu vitaminin eksikliği, hem sizin hem de bebeğiniz için hamilelikte kötü sonuçlara neden olabilir.
 • E vitamini eksikliği anemiye yol açabilir.
 • E vitamini eksikliği de artmış enfeksiyon riski ile bağlantılıdır.
 • Yetersiz E vitamini de bodur büyümeye neden olabilir.
 • Birden fazla çalışmanın bu incelemesine dahil edilen çalışmalardan biri, doğumda daha yüksek bir E vitamini konsantrasyonu olduğunda, bunun iki yaşında üstün bir bilişsel işlevle ilişkili olabileceğini gösterdi.
 • Özellikle çocuklarda E vitamini eksikliği varsa, bu nörolojik bozukluklara, olası kas bozulmasına ve bazı durumlarda kardiyomiyopatiye neden olabilir.

Gebelikte E Vitamini Hakkında Son Sözler

Yaşamın ilerleyen dönemlerinde, E vitamini takviyelerinin Alzheimer’leri önlediği kanıtlanmamış olmasına rağmen, ilerlemesini yavaşlatabilecekleri gösterilmiştir. Ayrıca, E, B, C ve D vitaminlerini içeren yaşam boyu beslenme düzenine sahip yaşlı insanlar üzerinde yapılan bir araştırma, daha yüksek bilişsel işlevler ve daha büyük beyin büyüklüğü ile bir korelasyon gösterdi. Aslında, yeterli E vitamini alımı ile daha sonraki yaşamda demansın önlenmesi arasında bir ilişki vardı.

Görüleceği üzere hamilelikte yeterli seviyede e vitamini alımı oldukça önemlidir. Ancak siz doktor kontrolü ve tavsiyesi olmadan E vitamini takviyeleri ve tabletleri kullanmamalısınız. Zira vücuttaki e vitamini dengesi çok önemlidir. Aşırı e vitamini alımı, e vitamini eksikliği kadar olumsuz sonuçlara yol açabilir. Doktor tavsiyesi dışında en iyi e vitamini kaynakları doğal besinlerdir. Dilerseniz Hamilelikte A Vitamini: Gebelikte A Vitamini Kullanmak Zararlı mıdır? başlıklı makaleyi de okuyabilirsiniz.

Kaynak