X

Hamilelikte Döner Yemek Zararlımı? Gebelik Döneminde Beslenme

Hamilelikte döner yemek zararlımı sorusu bir çok anne adayının aklı kurcalayan sorudur. Zira döner dayanılmaz lezzeti ve kokusuyla insanı cezbeden bir yapıya sahiptir. Biz de bu lezzetin gebelik döneminde tüketilmesinin sakıncalı olup olmadığı hakkında ve hamilelikte beslenmeyle ilgili bu makaleyi kaleme aldık.

Hamilelikte Döner Yemek Zararlımı

Anne olmak her kadın için çok özel bir durumdur. Anne olmanın kutsallığı, kadına verdiği o ruhani güzellik tartışılamaz. Ancak hamilelik döneminde yaşanılan sorunlar da bu kutsal yolu çok zor hale getiriyor.

Hamilelik döneminde kadınlar ruhsal ve fiziksel anlamda birçok sorun ile karşı karşıya gelirler. Doğum esnasında ise yaşanan sancılı hal ise kuşkusuz en zor olanıdır. Doğumdan sonra dünyaya gelen bebek ile yaşanan bütün sorunlar geride kalır ve yerini mutluluk alır.

Bunların dışında özellikle baba adaylarının sorunu olan anne adayının aş erme olayıdır. Olur olmaz her şeye aş eren anne adayları, baba adaylarını oldukça zora sokar. Hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken en önemli şey beslenmedir. Çünkü annenin beslenmesi, bebeğin beslenmesi ile doğrudan ilgilidir

HAMİLELİK DÖNEMİNDE BESLENME

Bu dönemde anne adayının beslenmesi çok önemlidir. Hamile kalmadan önceki yemek alışkanlığı, hamilelik esnasında uygulanamaz. Hamile bir kadının günde 5-6 porsiyon yemek tüketebilir. Ancak bu sebze ağırlıklı olmalıdır. Süt, yoğurt, peynir bu dönemde çok gereklidir.

Yağlı gıdalardan uzak durulması hamilelik döneminin olmazsa olmazıdır. Örneğin, eşiniz döner aş erdi peki durumda ne yapabiliriz? Hamilelikte döner yemek zararlımı sorusu akla gelebilir. Bu dönemde doymuş yağlardan uzak durmak gerekir. Hazır ürünlerden, alkol, çerez gibi ürünlerden uzak durulmalıdır. Tavuk eti, kırmızı et ve balıketi mutlaka tüketilmelidir.

O halde hamilelikte döner yemek zararlımı sorusuna cevabımız hayır olacaktır. Güvenilir yerden yeterince yenildiğinde hiç bir zararı olmaz. Çünkü hamilelik döneminde vücudun ete ihtiyacı sebze kadar olmasa da vardır.

Eğer anne adayı dönere aş ermiş ise zaten bu bir vücut tepkisidir. Kaldı ki, anne adayı ne kadar çok yemek istese de, bünye çok yemeye izin vermeyecektir. Bu nedenlerden dolayı hamilelikte döner yemek zararlımı sorusu hiç sorun edilecek bir durum değildir. Sadece kararında yensin yeter.

Hamilelik dönemi ile alakalı Hamilelikte Dondurma Yemek Zararlımı Faydalımı konulu makalemize de bir göz atabilirsiniz.

Wilide döner: https://tr.wikipedia.org/wiki/D%C3%B6ner