Hamilelikte Demir Eksikliği ve Gebelikte Demir Takviyesi Kullanımı

Hamilelikte demir eksikliği ne gibi sorunlara yol açar? Gebelikte doğal olarak demir hangi gıdalardan alınır? Gibi merak edilen soruları sizler için yanıtlamaya çalıştık. Demir, akciğerlerden dokulara oksijen taşınmasından sorumlu olan kırmızı kan hücresi hemoglobininde önemli bir rol oynar. Çocuk doğurma çağındaki kadınlarda demir ihtiyacı kişiden kişiye değişir. Hamilelik sırasında artan demir gereksinimi, artan anne kan hacmi, plasenta ve fetal büyümeden kaynaklanır. Demir eksikliği yorgunluk, halsizlik ve anemiye yol açabilir.

Hamilelikte Demir Eksikliği ve Demir Takviyesi

Normal bir diyet hamilelik sırasında demir ihtiyacının yaklaşık yarısını karşılayabilir, bunun yarısı annenin demir depolarından veya demir takviyesinden gelmelidir. Hamilelik sırasında hemoglobin klinikte izlenir ve gerekirse kliniğin tavsiyesine göre demir takviyesi başlatılabilir.

Hamilelik sırasında demir eksikliği, genellikle 100 ila 200 mg / gün arasında olmak üzere oral demir takviyesi ile tedavi edilir. Demir takviyelerinin erken hamilelikte kullanımı fetal zarar riskini arttırmaz, ancak erken hamilelik sırasında bulantı riskini artırabilir.

Ayrıca okuyunuz: Ketçap ve mayonezin zararları nelerdir?

Gebelikte Demir Takviyesi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Demir takviyeleri genellikle doktorlar tarafından yazılan hap veya şurup şeklinde olabilir. Ancak bazı anne adayları çeşitli takviye gıda karışımlarıyla bu eksiği kapatmaya çalışmaktadır. Demir ve suda çözünür vitaminlere ek olarak, bazı preparatlar az miktarda çeşitli meyve suları ve bitkisel özler demir içerir. Fakat preparatlardaki demir miktarı genellikle hamilelik sırasında demir alımını sağlamak için yeterli değildir ve hamilelik sırasında tüm bitkisel özlerin güvenliği hakkında yeterli bilimsel kanıt yoktur.

Demir emilimi, örn. mide ekşimesi tedavisinde kullanılan kalsiyum ve antasitler (kalsiyum, magnezyum ve alüminyum tuzları) demir ilacı tiroksin emilimini engeller. Bu yüzden diğer ilaçların kullanımında en az 4 saat beklenmelidir.

Ayrıca okuyunuz: Skorbüt Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır (İskorbüt Hastalığı)

Hamileyken Doğal Olarak Hangi Gıdalardan Demir Alınabilir?

Demir, gıdalarda hayvansal ve bitkisel olmak üzere iki şekilde bulunur. Hayvansal kökenli demir, bağırsaktan bitki kaynaklı demirden daha fazla emilir. Demir, et, iç organlar ve tam tahıllardan, özellikle çavdar ekmeğinden elde edilir. Demir emilimi, C vitamini içeren sebzelerin ve meyvelerin eşzamanlı alımı ile arttırılır. Buna karşılık, çay, kahve ve süt ürünleri demir emilimini engeller. Demir Eksikliği Kan Yapan Yiyecekler Saraçoğlu (Keçiboynuzu, Avokado), Hamilelikte Folik Asit: Gebelikte Folik Asit Eksikliğinin Zararları Nelerdir? ve Çay Demir Eksikliği Yapar mı? Kafeinli içecekler demir eksikliği yapar mı? başlıklı makalelerimizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Kaynak