Hamilelikte Çupra Balığı Yenir Mi? Gebelikte Çipuranın Tüketimi

Hamilelikte çupra balığı yenir mi sorusu balık sever anne adaylarının cevabını merak ettiği sorular arasındadır. Bu yazımızda gabelikte çipura yenip yenemeyeceği, yenirse en çok ne kadar yenmesi gerektiği gibi soruları cevaplamaya çalıştık.

Hamilelikte Çupra Balığı Yenir Mi?

Hamilelikte çupra balığı yemek çoğu balık türünde olduğu gibi mümkündür ve aşırıya kaçılmadığı sürece herhangi bir riski yoktur. Ayrıca balık yemek sizin ve bebeğiniz için iyidir, çünkü birçok vitamin ve mineralin yanı sıra temel omega-3 yağ asitleri için de iyi bir kaynaktır. Ancak bazı balık türlerini yemekten kaçınmalı ve diğerlerinden ne kadar yediğinizi sınırlamalısınız.

Hamilelik sırasında kaçınılması gereken en önemli balıklar köpekbalığı, kılıçbalığı, Atlantik kılıçbalığıdır. Bu balık türleri, bebeğinizin gelişen sinir sistemini etkileyebilecek yüksek düzeyde cıva içerir. Bu balıklar kesinlikle hamilelik sırasında yenmemelidir ancak çipura gibi balıklar da haftada en fazla iki kez, bir kerede en fazla 140 gramdan, haftada en çok 240 gramdan fazla olmayacak kadar tüketilmelidir.

Gebelikte Çipura Balığı Yerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelikte çipura balığı yemek aşırıya kaçılmadığı sürece yani yukarıda belirtilen miktarı geçmediği sürece güvenlidir demiştik. Ancak burada altı çizilmesi gerek diğer noktalar da balığın tazeliği, temiz koşullarda saklanmış olması ve çok iyi pişirilmesi gibi unsurlardır. Eğer ki bu unsurların herhangi birinde sağlıksız koşullar varsa o zaman herhangi bir balık ve yiyecek türünde olacağı gibi hamilelikte çipura balığı yemek de tehlikeli olacaktır.

Gebelikte güvenli bir şekilde çipura balığı yiyebilmek için şu koşullara mutlaka dikkat etmelisiniz:

  • Balık kesinlikle taze olmalıdır.
  • Dondurulmuş çipura yiyecekseniz, soğuk zincir kurallarına uyulduğundan emin olduğunuz firmalardan almayı seçmelisiniz.
  • Hamilelikte çipura tüketirken kesinlikle çok iyi pişmişini tercih etmelisiniz. Füme veya konserve edilmiş yada az pişmiş çipura hamileler ve bebekler için oldukça büyük riskler oluşturan çeşitli bakteriler içerebilir.
  • En az 70 derece sıcaklıkta ve yeterli sürede pişirilmiş olan çipuralar gebelikte bakteriyel açıdan herhangi bir risk oluşturmaz. (Hamilelikte çipura pişirildikten sonra uzun süre muhafaza edilmemeli, taze taze tüketilmelidir.)
  • Balığın avlandığı denizin sanayi bölgelerinin uzağında, yani ağır metal ve kimyasallar bakımından kirlenmemiş olması da oldukça önemlidir.

Dilerseniz hamilelikte hangi deniz ürünlerini nasıl ve ne kadar yiyebileceğiniz hakkındaki aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz:

Kaynak 1, Kaynak 2