Hamilelikte Cips Yemenin Zararları Nelerdir? -Gebelikte Cips Yemek -

Hamilelikte cips yemenin zararları bu tür atıştırmalıkları seven anne adayları için oldukça merak konusudur. Çünkü annenin her yediği, rahimdeki bebek için beslenme sağlar. Ancak bazı yiyecekler besleyici olmayabilecek bazı etkilere sahiptir. Bir avuç patates cipsinin ne gibi bir zarar verebileceğini düşünmeden önce tekrar düşünün.

Hamilelikte Cips Yemenin Zararları Nelerdir?

Hamilelikte cips yemenin zararları normal zamanlarda bile aşırı tüketilmesi sakıncalı olan bir gıda için aşikârdır. Sadece anne için kolesterol seviyelerini yükseltmekle kalmaz, aynı zamanda bebeğin doğum ağırlığını da düşürebilir. Hamilelik sırasında cips tüketmek, potansiyel olarak bebeğin sağlığına zarar verebilir ve bebeğin düşük doğum ağırlığı ile doğma riskini artırabilir. Bir dahaki sefere hamilelikte eliniz cipslere gitmeden önce, bu abur cuburun altında saklanan akrilamidi düşünün! Çünkü cipslerin içinde de bulunabilen akrilamid yüksek dozlarda kansere kadar varan sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

Hamilelikte Cips Yemek Sigara İçmek Kadar Sakıncalıdır

Akrilamid, ısıtma veya pişirme sırasında gıda yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında yüksek MSG izleri veya yüksek karbonhidrat seviyelerine sahip gıdalarda oluşan bir kimyasaldır ve bu risk cips gibi işleme tabi tutulan gıdalarda potansiyel olarak daha yüksektir. Akrilamid seviyesi, yiyecek daha uzun veya daha yüksek sıcaklıklarda pişirildiğinde daha yüksektir. Aslında, bazı çalışmalar da hamilelikte cips yemenin sigara içmek kadar zararlı olabileceği gösterilmiştir.

Gebelikte Cips Tüketimi Zararlı Yağ Alımına Yol Açar

Yüksek akrilamid riskinin yanı sıra, patates cipsi genellikle Omega-6 yağları, linoleik asit gibi her ikisi de iltihaplanmaya neden olabilecek içerikler içeren standart yağlarda yapılmıştır. Bu yağlar normal şartlarda bile kalp hastalıkları geliştirme riskini arttırır. Genel olarak, bebeğin büyüme ve gelişme hamlesine potansiyel olarak zarar verebilir, bu da kesinlikle risk almak istemeyeceğiniz bir şeydir. Uzmanlar ayrıca cipslerin tıpkı papaya, çiğ et, pastörize edilmemiş süt, gıda ve diğer işlenmiş gıdalar gibi 'kaçınma' listesinde olması gerektiği konusunda hemfikir.

Hamilelikte Cips Yemenin Zararları Hakkında Son Sözler

Hamileyken iki kişilik yemek yediğinizi unutmayın. Aldığınız her sağlıksız gıda size verdiği zarardan daha çok bebeği etkilemektedir. Her durumda, hamileliğinizin dokuz ayında yediğiniz her şeye dikkat etmeniz gerekir. İdeal bir diyet, bebeğin büyümesine yardımcı olacak besinler, vitaminler, kalsiyum ve takviyelerle dolu olmalıdır. Her sağlıklı gıdayı da kararında ve dengeli bir şekilde tüketmeniz gerekmektedir. Normal bir insan için bile sağlık zararları bulunan cips gibi atıştırmalıklardan da hamilelik boyunca ve emzirme döneminde uzak durmalısınız. Dilerseniz Cipsin Zararları Nelerdir? Mısır Cipsimi Patates Cipsimi Daha Zararlıdır? başlıklı yazıyı da inceleyebilirsiniz.

Hamilelikte Cips Yemenin Zararları Nelerdir?

Hamileyken cips yemenin anne ve bebeğe olası zararları şunlardır:
- Anne ve bebek için zararlı olan yağ asitlerine maruz kalmak.
- Bebekte düşük doğum ağırlığı riski.
- Bebekte gelişim bozukluğu ihtimali.
- Kalp, damar sorunları.
- Akrilamid gibi kanserojen maddelere maruz kalma.
- Zararlı kolesterol seviyelerin yükselmesi.
- Bebekte fiziksel ve zihinsel hasarların ortaya çıkma riski.

Kaynak