Hamilelikte çikolata yemek zararlımıdır? Çikolata bebeğe zarar verir mi?

Hamilelikte çikolata yemek, anne ve bebeğe zararlımı faydalı mıdır? Gebelikte çikolata severlerin en merak ettiği ve endişe duyduğu konulardan biri hamilelerin çikolata yemesinin olumsuz etkilerinin olup olamayacağıdır. Çikolata, ölçülü olarak çoğu hamile kadın için tamamen güvenlidir. Aslında, hamilelik sırasında çikolata yemenin preeklampsi riskini azalttığına dair bazı kanıtlar da vardır.

Hamilelikte Çikolata Yemek Zararlı mıdır?

Gebelikte çikolata yemeyi iki nedenden dolayı abartmak sakıncalı olabilir. Birincisi, çok miktarda çikolata yemenin, dengeli bir diyet için ihtiyaç duyduğunuz diğer sağlıklı yiyecekler için daha az aç hissetmenize neden olmasıdır. Çikolata aynı zamanda kalori bakımından yüksek olma eğilimindedir ve sağlıksız kilo alımına katkıda bulunabilir.

İkinci sebep, çikolatanın kafein içermesidir. Hamile kadınların kafein alımını günde 200 miligramın (mg) altında tutmasını tavsiye edilir.

Hamileler Günde Ne Kadar Çikolata Yerse Zararlı Olmaz?

Biraz çikolata zarar vermez: Az miktarda çikolata yemek hamilelikte zarar vermez. Ancak gün içinde kahve ve benzeri kafeinli gıdaların tüketimi de alınan kafein miktarını artıracağından, kafeinli besinlerin tüketiminde tek bir seçim yapılmasında ve çok az tüketilmesinde yarar vardır.

Kan şekerini kontrol etmekte zorlanıyorsanız, gebelik diyabeti teşhisi konuldu ise ve çok fazla kilo alıyorsanız gebelikte çikolata yemek siz ve bebeğiniz için zararlı olabilir.

Diğer yandan hamilelikte çikolata yemek, cenin büyümesine, gelişimine faydalı olabilir. Hamilelik sırasında her gün 30 g çikolata yemek fetal büyüme ve gelişmeye faydalı olabilir. Bu, yakın zamanda Atlanta, GA’da Anne-Fetal Tıp Derneği 2016 Gebelik Toplantısında sunulan yeni bir çalışmanın sonucudur.

Hamilelikte Çikolata Yemek Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte çikolata yemek bebeğe zarar verir mi vermez mi sorusunun cevabı günlük tüketilen çikolata ve kafein miktarına bağlıdır. Yukarıda bahsedilen çalışma sonuçlarının, kadınların hamilelik sırasında uzak durmaları gereken yemek tablosu göz önüne alındığında, anneler tarafından olumlu bir şekilde karşılanması muhtemeldir.

Çikolatanın yağ, şeker ve kafein içeriği nedeniyle, lezzetli olmasına rağmen hamilelikte çikolatanın az miktarda tüketilmesi önerilmektedir.

Hamilelikte anne ve bebeğe, az düzeyde çikolata tüketimiyle gelebilecek birçok fayda vardır. Çikolata tüketimi, kardiyovasküler sorunların giderilmesine ve kolesterol dengelemesine yardımcı olan flavanolleri içerisinde barındırır; çikolata yoğunluğu ne kadar fazla olursa çikolata içerisinde o kadar çok flavanol bulunur.

Gebelikte Çikolata Yemenin Zararları ve Faydaları Konusunda Karşı Görüşler

Önceki çalışmalar, hamilelik sırasında az miktarda çikolata tüketiminin, preeklampsi riskini azaltabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, Kanada, Université Laval Québec Şehrinden Dr. Emmanuel Bujold, hamilelik sırasında çikolata alımı ile preeklampsi arasındaki bağlantıyı değerlendiren araştırma sonuçlarının çelişkili olduğunu, onun ve meslektaşlarının daha fazla bilgi edinmesi gerektiğini ve tek bir araştırmayla sonuca varılmamasının önemli olduğunu vurgulamıştır.

Hamilelikte Çikolata Tüketimi Hakkında Son Sözler

Görüleceği üzere yapılan araştırmalar kararında yani günde 30 gramı aşmayacak miktarda çikolata yemenin gebe kadınlar ve bebekler için zararlı olmayacağını. Ancak çikolatada bulunan kafeinin, aşırı alımı sonucunda anne ve bebekte olumsuz etkiler ortaya çıkabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle kafein içeren besinlerden annelerin mümkün olduğunca uzak durması ya da günlük 200 miligramın altında olacak şekilde kafenin içeren besinler tüketmeleri anne ve bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Gebelikte çikolata yemek konusunda en doğru kararı doktorunuza ve uzman bir diyetisyene danışarak verebilirsiniz. Zira sahip olduğunuz bazı rahatsızlıklar çikolatayı hiçbir şekilde tüketmemenizi gerektirebilir.

Kaynak 1

Kaynak 2