Hamilelikte Brokoli Yemenin Faydaları – Gebelikte Brokolinin Önemi

Hamilelikte brokoli yemenin faydaları hakkındaki bu günkü yazımızda brokolinin gebelikte tüketilmesi sonucunda alınacak vitaminler ve yararlar nelerdir konusuna değineceğiz.

Hamilelikte Brokoli Yemek

Brokoli genç, yaşlı herkes için bir sağlık kaynağıdır. Her yaş grubunda hatta hamilelikte dahi brokoli yemek oldukça büyük faydalar sağlar. Yapılan araştırmalara göre hamilelikte brokoli yemek hem anne hem de bebeğin gelişimini olumlu etkiliyor. Uzmanlar hamile kimselerin haftada en az bir kez brokoli yemelerini tavsiye ediyorlar.

Gebelikte Brokoli Vitamin Ve Mineral Kaynağı Sağlar

Hamilelikte vücudun vitamin ve mineral almaya daha fazla ihtiyacı vardır. Brokoli, içerdiği vitamin ve mineraller yönünden oldukça zengin bir sebzedir. Brokoli özellikle C vitamini açısından tercih edilmektedir. Bununla birlikte hamilelikte özellikle ihtiyaç duyulan folik asit brokolide fazlasıyla mevcuttur. Hamilelikte folik asit, bebeğin gelişimini olumlu etkiler. Ve aynı zamanda annenin vücudunun yıpranmasına engel teşkil eder.

Brokoli kalsiyum almak için de idealdir. Brokolide bulunan kalsiyum, hem annenin hem bebeğin ihtiyacı olan miktarı karşılar.

Hamilelikte Brokoli Bağırsakları Düzene Sokar

Hamilelikte zaman zaman sindirim sistemi şikayetleri görülebilir. Özellikle kabızlık problemi, bazı anne adaylarının şikayetidir. Brokoli yüksek miktarda doğal lifler içermektedir. Düzenli olarak brokoli tüketmek, hamilelik süresinde bağırsak problemlerinden şikayet etmeyi engeller.

Brokoli bu faydalarının yanında gaz yaptığı düşüncesiyle endişeye sebep olmaktadır. Anne adayları tarafından hamilelikte brokoli gaz yapar mı sorusu bazen sorulmaktadır. Brokoli aşırı yenilmediği takdirde gaz problemine neden olmaz. Zira her şeyin aşırısı bazı sorunlara yol açabilir. Haftada bir veya iki kez brokoli tüketmenin herhangi bir soruna yol açması beklenmez.

Brokoli Mükemmel Bir Antioksidandır

Brokoli antioksidan bir yiyecektir. Bu, hamilelikte brokoli faydaları içerisinde sayılabilir. Vücuda dışarıdan alınan toksinler, en çok hamilelikte zararlıdır. Bebeğin gelişimi, bu toksinler yüzünden olumsuz etkilenebilir. Brokoli tüketmek, bu problemin üstesinden gelmeye yardım edecektir. Hatta brokoliyi çiğ olarak tüketmek veya suyunu elde etmek toksinlerin daha hızlı atılmasına yardımcıdır.

Görüleceği üzere hamileyken brokoli yemek bir çok yarar sağlamaktadır. Eğer gebelikte beslenmeyle alakalı merak ettiğiniz daha fazla soru varsa GEBELİK kategorisine göz atabilir yada aşağıdaki başlıklara bakabilirsiniz:

Wikide Brokoli: https://tr.wikipedia.org/wiki/Brokoli

Wikide Hamilelik: https://tr.wikipedia.org/wiki/Gebelik