Hamilelikte besin takviyesi: Gebelikte Gıda Takviyeleri Zararlı mıdır?

Hamilelikte besin takviyesi kullanabilir miyim? Düzenli olarak egzersiz yapıyorum protein ve amino asit takviyeleri kullanıyorum. Bunları hamilelik ve emzirme döneminde kullanmaya devam edebilir miyim?  Direnci artırmak için bitkisel özel gıdalar ve bitki çayları düzenli olarak kullanıyorum. Bunlar bebeğe zarar veriyor mu? gibi sorular besin takviyesi kullanan anne adayları tarafından sıkça sorulmaktadır. Ancak araştırma eksikliği, birikmiş deneyim ve kısmen yetersiz araştırma verileri nedeniyle, bu tür besin takviyelerinin hamilelik ve emzirme döneminde kullanılması, güvenliklerinin sağlanamaması nedeniyle önerilmez. Besin takviyelerinin bol kullanımı, sağlıklı ve çeşitli bir diyetin başarısını da azaltabilir.

Hamilelikte Besin Takviyesi

Gıda takviyelerinin kontrolü farmasötik ürünlerinkinden farklıdır. İlaçlar önceden izlemeye tabidir, yani piyasadaki ilaçların güvenliği, etkinliği ve kalitesi Sağlık Bakanlığı gibi kuruluşlar tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır. Gıda takviyeleri ülkelerdeki Gıda Yasası tarafından düzenlenen gıdalardır ve gıda takviyelerinin kalitesi öncelikle üreticinin, ithalatçının ve satıcının sorumluluğundadır. Kalite kontrol belediye gıda kontrol yetkilileri tarafından denetlenir. Kalite kontrol diğer gıdalar ile aynıdır, yani sadece ürün pazara girdikten sonra kontrol edilir. Ürünün zararlı veya yasadışı olduğuna karar verilirse, ürünün satışına müdahale edilir. Bu yüzden besin takviyeleri ilaçlar kadar güvenli şekilde test edilip piyasaya sürülmezler.

Gebelikte Besin Takviyesi Kullanmanın Riskleri

Besin takviyeleri, hamilelik ve fetus üzerindeki etkiler hakkında genellikle güvenilir veri bulunmayan birçok farklı aktif madde içerebilir. Gıda takviyeleri sistematik olarak izlenmediğinden, kalitesi ve içeriği bir partiden diğerine değişebilir. Bu nedenle, aktif maddelerin ne olduğunu ve diyet takviyesine ne ölçüde maruz kaldığını kesin olarak söylemek mümkün değildir. Örneğin, bitkisel ürünlerin aktif bileşen konsantrasyonları, bitkilerin türüne veya bitkilerin nerede ve ne zaman yetiştirildiğine ve hasat edildiğine bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir. Bu nedenle, besin takviyeleri yoluyla çok farklı aktif bileşenler elde edilebilir. Tavsiye edilen vitamin alımı da kolayca aşılabilir. Ayrıca eğer tesisler sanayi bölgesi içinde veya yakınında toplanmışsa çevresel toksinler ve ağır metaller içerebilir. Örneğin, deniz yosunu ürünleri, fetal tiroid fonksiyonuna ve fetal gelişime müdahale edebilecek önemli miktarda iyot içerebilir. Bazı besin takviyeleri kullanıcıya kalıcı karaciğer hasarına neden olmuştur.

Hamilelikte ve Emzirme Döneminde Beslenme

Bu nedenle, hamilelik ve emzirme döneminde sadece açık bir kullanım konusuna sahip olan ve anne ve cenin sağlığına güvenli ve faydalı olduğu bilinen ürünlerin kullanılması iyi bir temel prensiptir. Diyet takviyelerinin faydaları kanıtlanmamıştır ve diğer yandan, bazıları zararlı bile olabilir. Hamilelik veya emzirme döneminde besin takviyelerinin kullanılması gerekli olmadığından ve bunların güvenliği belirlenmediğinden, hamilelik ve emzirme döneminde kullanımlarından kaçınmak daha basit ve daha güvenlidir. Dilerseniz Hamilelikte A Vitamini: Gebelikte A Vitamini Kullanmak Zararlı mıdır? başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Kaynak